Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lipsa semnal camere de supraveghere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
Buna ziua, cu stima va cer parerea voastra !
am un sistem de supraveghere dvr de 4 canale care suporta pina la 8 MP si 4 camere de supraveghere de 2 mp fiecare , 2 camere functioneaza dar  la 2 nu mai am imagini live, mentionez ca merg cu cablu utp pe distante de maxim 50 metrii si cu video balum la fiecare intrare in dvr si in camera de supraveghere.
Am inlocuit sursele de curent la cele doua camere cu altele noi si cu amperaj un pic mai mare , 12v 3a in loc de 12v 2a si am inlocuit si video balumuri , nici un rezultat!
Cele doua camere functionale le-am mufat in dvr in locul celor defecte si functioneaza , deci nu e din dvr!
Nu stiu ce sa mai fac , de unde poate fii cauza????    Am parcurs vizual traseul celor doua camere si nu vad sa fie rupt cablul utp!!!


                                                                                                                                                Multumesc si astept solutii de la voi!

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ai testat la cele 2 capete cablurile pentru continuitate?
Mufarea se face ca la UTP A sau B sau nu respecta niciuna dintre tiplogii de mufare?
Ai putea folosi un banal tester UTP pentru continuitate.
E cumva un cablu neecranat? Poate cablul e de proasta calitate si poate pe traseu este un loc de interferente ale semnalului. Foloseste un cablu SFTP sau ceva cu o mai buna izolare impotriva interferentelor.
https://www.universa...-and-sftp-mean/

Edited by Ciubex, 05 September 2022 - 13:51.


#3
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 21.07.2011
Ai incercat sa schimbi intre ele in spate la DVR? sa muti una buna din locul la cea defecta? sau sa duci o camera buna in locul unde este situata cea cu problema? macar sa sti daca ai bulit camerele

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Tu macar ai citit postul initial?
Ca daca citeai, nu mai intrebai!
Propun si eu testarea cablurior UTP si chiar mai bine, inlocuirea lor cu cabluri SFTP, noi.
@initiator
Ca sa te convingi ca nu sunt camerele bulite, le demontezi de pe pozitie si le testezi direct in DVR, cu un cablu coaxial pentru video si cu alimentatorul conectat la camera.
In functie de rezultat vezi cine e "mort".
Parerea mea.

Edited by viceroy56, 05 September 2022 - 14:09.


#5
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
asa sunt  mufate camerele de supraveghere

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   127.77K   46 downloads
  • Attached File  2.jpg   134.45K   44 downloads


#6
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
Noaptea functioneaza cele 4 leduri ir la fiecare camera de supraveghere , deci curent intra in ele, cablul este utp 5 sau 5e , am si tester pt.cablul utp (aici trebuie sa mufezi ff atent la ambele capete ca sa poti face testul , am incercat nu mi sau aprins toate beculetele la ambele capete pe tester si m-am lasat pagubas)

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai daca nu ai contactele corecte cum vrei sa mearga ?

#8
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
La ce te referi, am refacut contactele de citeva ori.......

#9
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Din poza mi se pare ca ai perechea verde libera. Muta convertorii Balun pe verde si asigura-te ca la capete convertorii sunt conectati cu plus la plus si minus la minus.
- Defectul a aparut instantaneu, sau acum sunt montate camerele ?
- Celelalte doua camere care functioneaza sunt mai aproape de DVR ?
- In poza se pare ca se foloseste cel mai ieftin cablu UTP posibil.

#10
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
toate cele 4 camere sunt la aprox . aceeasi distanta de dvr  cam 25 , 30 de metrii , defectul a aparut instantaneu cu camerele in functiune dupa ani de folosinta , cablul este utp 5

#11
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
De ce nu folosesti portocaliu si verde pentru semnal video? cate 2 perechi

#12
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
am facut comanda de cablu utp 6e si cred ca o sa-l schimb , altfel nu vad ce as putea face

#13
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
Neata! am schimbat cablul utp 5 cu cablu utp 6e la cele doua camere dar tot nu functioneaza, am respectat culorile pentru + si -  am pus si video balumuri noi, nu am imagini la cele doua camere! am zis poate ca e de la aplicatia de pe telefon , nu stiu , am facut proba cu dvr-ul conectat la monitor dar tot asa e!!!!
Va rog ajutati-ma cu parerile voastre!!!

#14
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005

 racdan, on 13 septembrie 2022 - 07:23, said:

Neata! am schimbat cablul utp 5 cu cablu utp 6e la cele doua camere dar tot nu functioneaza, am respectat culorile pentru + si -  am pus si video balumuri noi, nu am imagini la cele doua camere! am zis poate ca e de la aplicatia de pe telefon , nu stiu , am facut proba cu dvr-ul conectat la monitor dar tot asa e!!!!
Va rog ajutati-ma cu parerile voastre!!!
Ai cu ce sa masori tensiunea care ajunge la camera? Ai folosit acelasi tip de videobalun-uri? Conexiunea in balun este pe o singura pereche?

Edited by lexman, 13 September 2022 - 09:17.


#15
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
am folosit aceleasi balumuri (noi) , conexiunea in video balumuri este facuta pe doua perechi

#16
lexman

lexman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 01.07.2005
1. Schimba conexiunea pe o singura pereche, solid pentru + si alb/solid pentru -, mai mult te incurca sa dublezi firul care duce semnalul.
2. Ia una dintre camerele care merg si pune-o in locul uneia care nu merge, vezi daca functioneaza.

#17
racdan

racdan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 25.02.2015
Buna dimineata! pentru cele doua camere (de 2mp) la care nu am imagini live am schimbat cablul utp cu unul 6e(nou) , am schimbat video balumurile(noi) cu conexiune pe doua perechi la ambele capete cu respectarea - si +, sursele de curent le-am schimbat .
Am luat o camera mai veche (nu din cele care sunt montate acum) cu rezolutia de 960 de linii am facut o incercare dar tot nu am imagini live!
Pe timpul noptii cele 4 ir aray de la cele doua camere sunt aprinse, deci intra curent in ele.
Mentionez ca nici un traseu din cele doua pina la cemere nu depaseste 40 de metrii.
In DVR am facut conectarea unei camere care functioneaza in locul uneia care nu functioneaza si e ok ,(am imagini live) deci nu e de la DVR!
Nu stiu ce as mai putea sa fac!!!

#18
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 21.07.2011
Ai incercat sa conectezi o camera defecta in locul la una buna? daca nici asa, este posibil ca camere sa fie busite pe parte de video.
si daca mai poti sa incarci si niste poze cu tipul de camere (bune si rele) si cum sunt mufate (bune si rele).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate