Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Loc parcare - contract comodat

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Ecusonul in sine e o prostie pentru ca tot ce afla din el poate afla pe baza numarului de inmatriculare (ca este trecut in contract, deci ADP il stie).

Pretextul penturu acel ecuson, care insa poate fi o problema reala, este ca unii care au apucat loc inchiriat isi tin masina pe cine stie unde (‘pe trotuar’) si iau chirie zdravana (si ilegala) pentru acel loc de la altii. De aceea nu accepta decat masini ale celui cu contract (sa fie proprietar, sa o aiba in leasing pe numele lui sau cu contract de comodat tot pe numele lui). Se poate inregistra masina secundara si parca acolo, cica ar exista un ’app pentru asta.

Atentie ca sanctiunile pentru nerespectarea regulamentului sunt drastice. 1.000…1.500LEI pentru parcarea unei masini fara drept, anularea contractului de inchiriere pentru aranjamente cu ecusonul sau locul de parcare (aplicarea ecusonului pe o alta masina decat dea din contract(*), [sub-]inchiriere loc, si altele). Ba au pus si 100…200LEI amenda ca desi ai parcat masina care trebuie nu ti-ai lipit codul chiuaaar pe parbriz.

(*) Ma intreb daca acel cod chiuaaaar are vreun element de securitate sau se poate copia usor. (Spuneau ca a costat foarte putin, deci banuiesc ca nu are.) Ca daca se poate falsifica, te trezesti cu contractul de parcare anulat fiindca un vecin binevoitor l-a falsificat si a parcat alta masina cu el pe locul tau…

Edited by sags, 05 September 2022 - 17:09.


#20
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Daca intr-o zona sunt disponibile 100 locuri de parcare dar sunt 150 de cereri eligibile, cum face primaria sa ii departajeze si sa ii multumeasca pe toti? Asta cu primul venit primul servit, nu mi se pare corecta. Nu mai vorbim de spagi si pile.

Daca tot aplicam asta cu primul venit- primul servit, atunci sa trasam locurile de parcare, dar neinscriptionate, cine vine primul ala ocupa. Si cu un  tarif orar de 20-30 bani. 20 banix24 h x 365 zile ar fi 1750 lei pe an. Ar trebui un sistem de taxare bine pus la punct insa.

Cel mai important, pentru 150 de masini dintr-o zona, nu vor fi necesare 150 locuri de parcare mereu, ci poate chiar 100,mai sunt in trafic restul,  astfel nu ar mai fi locuri libere si nici masini fara loc.

Pui foarte bine sistemul de taxare la punct si apoi, daca tot sunt locuri prea putine, mai maresti pretul pana se echilibreaza piata.

Edited by stefan0011, 05 September 2022 - 19:26.


#21
Sheogorath

Sheogorath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.07.2009
Am tot citit si eu despre partea cu inchirierea locurilor de parcare, si chiar sunt curios cum poate fi dovedit acest lucru. Ei mentioneaza clar, cel putin in S6, ca pentru acest fapt se reziliaza direct contractul. Ok, e clar pana aici, dar cum poti dovedi ca o persoana obtine bani pe acel loc?
Eu detin un loc de parcare din 2019, insa de multe ori las masina la serviciu si folosesc mijloacele de transport in comun. Un vecin care imi stie tabieturile foloseste locul meu de parcare, eu doar anuntandu-l cand intru cu masina in oras, ceea ce se intampla uneori chiar si la doua luni. Bineinteles ca nu imi ofera nimic pentru acest serviciu, insa si eu prefer ca locul sa fie ocupat de o persoana cunoscuta pe care o pot contacta oricand.

Am gasit codul QR in cutia postala si l-am aplicat constiincios in parbriz, ca sa aflu mai tarziu ca sunt printre putinii care au asa ceva. Dintr-o parcare de 40 de locuri maxim 10 masini au aplicate acest cod. Chiar sunt curios daca vor primi amenda mentionata in flyer aceea care nu au respectrat indicatiile primariei.

PS : Acum stiu ca voi primi reprosuri ca tin un loc de parcare ocupat cand poate alti vecini care folosesc masina zilnic ar avea nevoie mai mare el, Insa sunt deschis la criticile dumneavoastra.

Edited by Sheogorath, 05 September 2022 - 23:59.


#22
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
@Sheogorath: Acel sticker are ceva elemente de siguranta? Sau poate fi copiat bine-mersi de cineva care vrea sa iti faca o bucurie? (= sa te lase fara loc de parcare, ca il vrea el)

#23
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

View Postsags, on 05 septembrie 2022 - 17:07, said:

Ecusonul in sine e o prostie pentru ca tot ce afla din el poate afla pe baza numarului de inmatriculare (ca este trecut in contract, deci ADP il stie).

Pretextul penturu acel ecuson, care insa poate fi o problema reala, este ca unii care au apucat loc inchiriat isi tin masina pe cine stie unde (‘pe trotuar’) si iau chirie zdravana (si ilegala) pentru acel loc de la altii. De aceea nu accepta decat masini ale celui cu contract (sa fie proprietar, sa o aiba in leasing pe numele lui sau cu contract de comodat tot pe numele lui). Se poate inregistra masina secundara si parca acolo, cica ar exista un ’app pentru asta.


Daca in zona se gasesc locuri de parcare la liber de ce i-ar plati cineva chirie pe locul rezervat - adica s-a intalnit hotu cu prostu sau cum?

#24
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Bine zis: DACA

#25
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

View Postsags, on 05 septembrie 2022 - 17:07, said:

… 1.000…1.500LEI pentru parcarea unei masini fara drept, …
Trebuie sa corectez, sa nu ramana informatia gresita: 500…1000LEI pentru ocuparea locului fara drept, 1500…2000LEI pentru blocarea accesului. A pus cineva o poza pe topicul dedicat codurilor QR din sectorul 6.

Edited by sags, 07 September 2022 - 08:50.


#26
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

View Postsags, on 06 septembrie 2022 - 23:18, said:

Bine zis: DACA
Tu ai zis ca-si tin masina in alta parte decat locul inchiriat... deci ar fi locuri libere, ca daca ar parca ilegal ar lua amenda

#27
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
In alta parte’ nu inseamna automat ilegal. Stationare la dreapta drumului (in loc luminat [sau nu], in loc cu verdeata [sau nu] Posted Image numa’ sa nu fie verdeata sub roti) este legal, oricat s-ar da cu fundu’ de pamant cate un primar. Iar cei de care zic ‘apuca’ acel petic de asfalt ca au timp sa pandeasca pana e liber, apoi raman acolo nemiscati si locul de parcare inchiriat il subinchiriaza celor ce nu pot tine masina nemiscata.

#28
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Adica ai masina dar nu o folosesti ca sa nu-ti pierzi locul de parcare... pentru ca pe al tau l-ai dat pe o sonda de petrol Posted Image Asta e ultima afacere de Bucuresti dupa parerea ta...

Edited by GlCA_Contras, 27 September 2022 - 19:07.


#29
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
Nu dupa parerea mea, ci a primarelui care asa a motivat codul chiuaaaar de pe masina. Insa poate fi o problema reala, desi personal nu cred ca e atat de frecventa incat sa merite deranjul cu acele stickere.

Pe de alta parte, am vecin cu loc de parcare inchiriat care ziua isi muta masina de pe acel loc pe marginea drumului ca sa ‘rezerve’ loc pentru alt vecin care nu are loc inchiriat. De asta ce mai zici? Dupa mine ar trebui o amenda pentru cei care au loc inchiriat dar parcheaza masina in alta parte la mai putin de … (sa zicem 300?) metri de acel loc. Desi nici asa nu e bine, ca daca gasesti locul tau ocupat trebuie sa parchezi undeva, ca poate nu vrei sa reclami direct la politie in ideea sa nu faci rau cuiva (cunosc persoane care procedeaza asa)…

Sunt perfect de acord ca subinchirierea locului trebuie sanctionata drastic, dar nu vad cum se poate dovedi si cum s-ar putea acoperi puzderia de cazuri particulare de parcare a altui autoturism, cazuri care sunt justificate.

#30
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Trebuie sa demonstrezi subinchirierea ca sa poti actiona in acest sens... Altfel e doar delir. Eu pot sa am masina la reparat si sa vin cu masina de serviciu sa o parchez acolo, sau  masina personala si o tine la firma iar locul de parcare il foloseste tot ptr. masina de serviciu... etc. Atat timp cat proprietarul nu reclama iar tu nu dovedesti prostia cu subinchirierea nu prea ai ce face. Daca inchiriez apartamentul chiriasul are dreptul sa parcheze sau nu pe locul meu, atat timp cat eu am platit acel loc ?

#31
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013
De acord ca subinchirierea trebuie dovedita, dar mie nu mi se pare ca exista garantii contra abuzurilor. Iti pot anula contractul fara macar sa te anunte, deci…

Despre partea cu chiriasul apartamentului, nu cred ca are drept. Se inchiriaza locuri la cel mult … metri de domiciliu/resedinta proprietarului autoturismului (sau celui ce il are in leasing/ comodat). Daca ai inchiriat apartamentul tu NU mai locuiesti acolo deci nu poti avea loc de parcare inchiriat acolo. Prin urmare chiriasul nu are ce loc sa mai ocupe.

Pe de alta parte sunt de acord ca locul de parcare ar trebui tratat ca anexa a apartamentului. Poate ar fi mai bine de concesionat si nu inchiriat, permitand montarea de ‘elevatoare’ sau cum s-or numi (gen <https://www.klaus.ro...hidraulice.html>) astfel incat sa poti parca 2 masini pe un singur loc. Concesiunea sa se transmita, obligatoriu, odata cu apartamentul. Recunosc insa ca nu arata prea estetic…

Edited by sags, 27 September 2022 - 19:47.


#32
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
La sector 4 daca proprietarul ia in comodat auto apartinand chiriasului nu e nicio problema.

#33
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020

View Postsags, on 27 septembrie 2022 - 19:45, said:

De acord ca subinchirierea trebuie dovedita, dar mie nu mi se pare ca exista garantii contra abuzurilor. Iti pot anula contractul fara macar sa te anunte, deci…

Despre partea cu chiriasul apartamentului, nu cred ca are drept. Se inchiriaza locuri la cel mult … metri de domiciliu/resedinta proprietarului autoturismului (sau celui ce il are in leasing/ comodat). Daca ai inchiriat apartamentul tu NU mai locuiesti acolo deci nu poti avea loc de parcare inchiriat acolo. Prin urmare chiriasul nu are ce loc sa mai ocupe.

Pe de alta parte sunt de acord ca locul de parcare ar trebui tratat ca anexa a apartamentului. Poate ar fi mai bine de concesionat si nu inchiriat, permitand montarea de ‘elevatoare’ sau cum s-or numi (gen <https://www.klaus.ro...hidraulice.html>) astfel incat sa poti parca 2 masini pe un singur loc. Concesiunea sa se transmita, obligatoriu, odata cu apartamentul. Recunosc insa ca nu arata prea estetic…
Unde scrie ca daca am chirias eu nu mai pot locui acolo?! :)

#34
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

 GlCA_Contras, on 28 septembrie 2022 - 12:15, said:

… daca am chirias eu nu mai pot locui acolo?!
Bineinteles ca poti, dar atunci pe locul de parcare sta masina ta. Iar daca nu ai masina nu ai nici dreptul de a inchiria loc de parcare (ok, il pastreaza pentru tine cateva luni daca ai avut masina si loc, ai vandut-o si urmeaza sa iti iei alta; dar atat).

PS: Nu uita sa faci dus impreuna cu chiriasul/chiriasa, ca economisesti apa. Daca tot v-ati mutat impreuna…

Edited by sags, 29 September 2022 - 11:27.


#35
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,550
  • Înscris: 21.03.2020
Si daca e chiriasa care e problema? Fiecare face dus cu cine-i place, tu poti sa faci si cu vecinu ca sa nu te incurci cu chiriasi Posted Image

#36
bansh3

bansh3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 24.08.2007
Pentru cunoscatori intreb si eu: cum se poate ca o familie sa aiba 2/3 locuri de parcare ? pentru sectorul 4 ma intereseaza, nu de alta dar am observat ca a devenit o moda prin cartier.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate