Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomadnare inchidere poarta acces automatizata

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, ma puteti ajuta si pe mine cu o recomandare sistem de inchidere automat la poarta mica? ideea e ca m-am saturat de fiecare data sa inchid cu cheia poarta, inchide/deschide etc, uneori noaptea uit sa o ai inchid, ca fapt ieri m-am trezit cu unu in curte ca el voia sa se duca la vecinu sa-i faca nu stiu ce la antenta orange si a zis sa intre la mine in curte ca poate stiu eu de vecin...


Vecinu are un sistem dar nu stiu sa-l explic exact cum este, dar el nu are clanta are doar un maner in care sta poarta in permanenta inchisa si afara are un fel de interfon cu butoane, el intra cu cod *sau cartela) iar  pe interior apasa doar pe un buton si se deschide poarta, stiu ca este pe curent tot sistemul asta,in caz de ramane fara curent deschide cu cheia, tot asa vreau si eu dar sa fie si conectat la wi-fi daca se poate,gen sa-l pot controla si de pe telefon, sa pot inchide/deschide

Acuma eu nu stiu daca ma ajuta si portile...

Exista asa ceva?

Attached Files


Edited by Calypsso, 04 September 2022 - 16:27.


#2
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Da, binenteles ca exista dar trebuie in primul rand sa schimbi iala si sa cumperi una electromagnetica.
Trebuie sa ne spui si ce tip de interfon ai acum montat, ai deja tras cablu de internet in stalp? majoritatea iti permit accesul in interior cu cod sau cu banut (ca la blocuri).
Uite aici un model de video interfon, vezi ca intra din cand in cand in promotie si il poti achizitiona la pretul de 700 lei:
https://www.spy-shop...ie-aparent.html
Aici ai si un model de la yala, gasesti in majoritatea magazinelor de bricolaj:
https://www.spy-shop...i-ingropat.html

cu modelul de interfon din link, o sa poti deschide poarta din aplicatie (instalezi pe telefon) sau din panoul de comanda. Se poate monta si buton pe interior dar sa te gandesti bine unde il pozitionezi (sa nu fie la vedere, daca ai poarta inchisa, sare gardul si apasa pe buton)

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009
Nu am niciun interfon acuma, inchid normal cu cheia, practic eu tre' sa schimb iala si sistemul acesta ce mi l-ai dat tu tre' cumva legate ma gandesc, asta e nasol la mine ca nu am cabluri prin gard, dar la ce m-am gandit eu este sa dau o gaura pana la exterior acolo trag cablu de curent, pun panoul exterior si cablul vin cu el prin interior pana la panou de curent care este la 3 metri in stanga, si cablul o sa-l acopar cu pat.

Vecinu asa are, numa ca el nu are legat la internet, ci doar la curent.

Attached Files


Edited by Calypsso, 04 September 2022 - 16:36.


#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Daca nu ai cabluri trase, sigur ca poti sa gasesti solutii alternative, doar ca nu stiu cat de estetic o sa arate.
Pentru control din telefon este musai sa duci cablu de internet pana la postul de la poarta; ele au si wifi doar ca nu functioneaza corespunzator.
In stalpul portii trebuie sa duci 3 fire:
1 alimentare pentru iala
1 alimentare pentru panou
1 cablu pt. internet
Asa arata la mine inainte de instalare:
Attached File  videointerfon.jpg   231.3K   56 downloads

Nu lucrez in domeniu, cunostintele mele sunt limitate dar cei de la A2T ofera suport tehnic gratuit.
Completeaza formularul cu cerintele tale si cu siguranta iti vor spune ei cum poti face instalarea pentru ce ai tu nevoie:
https://www.a2t.ro/c/m/s/suport-tehnic

Edited by Y0samiteSam, 04 September 2022 - 17:04.


#5
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

 Y0samiteSam, on 04 septembrie 2022 - 17:03, said:

Daca nu ai cabluri trase, sigur ca poti sa gasesti solutii alternative, doar ca nu stiu cat de estetic o sa arate.
Pentru control din telefon este musai sa duci cablu de internet pana la postul de la poarta; ele au si wifi doar ca nu functioneaza corespunzator.
In stalpul portii trebuie sa duci 3 fire:
1 alimentare pentru iala
1 alimentare pentru panou
1 cablu pt. internet
Asa arata la mine inainte de instalare:
videointerfon.jpg

Nu lucrez in domeniu, cunostintele mele sunt limitate dar cei de la A2T ofera suport tehnic gratuit.
Completeaza formularul cu cerintele tale si cu siguranta iti vor spune ei cum poti face instalarea pentru ce ai tu nevoie:
https://www.a2t.ro/c/m/s/suport-tehnic

Poti sa-mi arati te rog si ce sistem ti-ai pus? ma intereseaza doar la poarta mica exterior interior.

Cam asa vine si la mine, doar ca eu nu am sa sparg inca gardul, ci il pun deocamdata pe exterior si apoi il imbrac cu un pat de cablu  de culoare, asta pana o sa pun piatra pe gard, la anul in primvara intetionez sa imi imbrac gardul si atunci clar o sa sparg si o sa bag in interior.

Pai am noroc cum spui tu  2 cabluri de curent pot sa aduc, panoul electric este la 3m de poarta mic, acolo am deja vreo 10 sigurante, si mai am vreo 7 libere,deci pot sa aduc fiecare cablu, iar cel de internet, il aduc din birou, putin mai complicat, dar dupa calculele mele se poate.

Ramane sa caut sistemul, ca nu cred ca poate fii greu de montat, eu am vrut ceva mai simplu, dar e bun si cel cu ecran, desi nu stiu de cate ori o sa ma uit eu la el, faza e ca si ala  tre' legat la curent in casa, dar am noroc ca fix unde vreau sa il pun exista 2 intrerupatoare, si zic eu ca pot sa-l leg acolo la curent, partea nasoala ca tre' sa sparg vreo 40 cm zidul pentru cablu.

Edited by Calypsso, 04 September 2022 - 17:28.


#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Momentan nu sunt in locație dar atașez câteva poze din timpul lucrărilor:Attached File  20220904_184834.jpg   121.62K   31 downloads
Attached File  20220904_184944.jpg   223.41K   30 downloads
Attached File  20220904_184948.jpg   331.09K   30 downloads
Attached File  20220904_184955.jpg   349.39K   29 downloads
Doar atât am in telefon.

#7
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Sunt sisteme acum si cu amprenta, recunoastere faciala, geo-fancing...
depinde de buget....
poti si doar cu un singur cablu de internet daca sistemul stie poe (personal am sistemul asta Dahua KTP01(F) de vreo 1 an si putin si merge fara probleme (accesul este via app telefon care poate fi doar locala -i.e. sa fi conectat la reteaua ta wifi, dar si remote via cloud-serverul chinezesc :) ).
Personal am vpn si n-am nevoie de cloud-ul lor daca vreau sa deschid remote (curier/etc).

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Recomandare:
Nu montati keypad de acces la exterior. Cel mai OK este cu TAG si cheie clasica pentru back-up. Se poate si cu telecomanda RF, foloseam la barierele de acces auto.
Sistemul poate functiona si cu acumulator de back-up daca nu exista energie electrica la priza.
Si obligatoriu amortizor de inchidere a portii. Si alarma daca usa/poarta ramane deschisa peste un timp prestabilit. Altfel e degeaba tot sistemul!
Interfon/videointerfon daca se monteaza, poate sa aiba sistemul de acces integrat sau poate sa fie unul simplu, folosind un sistem de acces mai sofisticat/sigur.
Parerea mea.
Daca e doar o joaca, am vazut io undeva, are vecinu' si vreau si io, atunci iei orice, montezi oricum, ca nu conteaza.
Daca chiar e problema de acces neautorizat, tot ce am discutat trebuie dublat de un sistem de supraveghere video.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

 Calypsso, on 04 septembrie 2022 - 16:20, said:

...
ca fapt ieri m-am trezit cu unu in curte ca el voia sa se duca la vecinu sa-i faca nu stiu ce la antenta orange si a zis sa intre la mine in curte ca poate stiu eu de vecin...
...

nu mă pot abține de la off-topic: la mine-n curte nu intră nici pisica vecinilor, dapă-i f-un picior de trecător! Posted Image

Attached Files



#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Intreb pentru mine, dar poate il ajuta si pe initiator:

Ce parere aveti despre sistemul de mai jos:

https://www.spy-shop...ie-aparent.html

 viceroy56, on 05 septembrie 2022 - 07:11, said:

Recomandare:
Nu montati keypad de acces la exterior.
...
Care ar fi motivul/motivele?

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Keypad-ul este un element cu cea mai mare rata de defect datorita conditiilor de mediu in care trebuie sa functioneze. Si cea mai mare rata de uitare a codului de accesPosted Image
SI pentru fiecare sistem de control acces cu keypad exista coduri "master", care pot sa fie usor aflate de raufacatori.
Da, codurile master se pot schimba la unele modele, la altele nu. Sau nu stiu instalatorii cum se procedeaza.
In orice situatie trebuie sa existe si posibilitatea de deschidere mecanica, cu cheie.

#12
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 11.03.2014
Credeti voi ca o electroiala la o poarta tine un hot la distanta ... aia este sa iti ofere tie o falsa impresie de siguranta.
P.S. sa ai in vedere la orice solutie si backup cand pica curentul.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
nu bre, nu-i pt hoți..., e pt vecini intrusivi :P

...și propetari leneși...

#14
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
In Bucuresti, sector 4, primarele Baluta are un smen super productiv: a "amenajat" toate (poate multe sunt inca in curs de amenajare) ghenele de gunoi dintre blocuri.
O "baza" din blocuri prefabricate, gard din panouri de tabla albastre si usa cu acces pe baza de cod / keypad.
Pe interior are maner la broasca si se poate deschide in caz ca iti tranteste vantul usa cand esti inauntru. Dar intre "tocul" usii si usa exista suficient spatiu sa bagi mana si sa deschizi usa cu manerul din interior.
Asa ca lucratorii de la salubritate deschid cu cod master, locatarii arondati ghenei deschid cu cod de user, cautatorii de comori deschid oricum usa si colecteaza materialele "reciclabile"
O sa vedem la iarna dupa vreun mare viscol, daca mai gaseste cineva pubelele in "cusca gunoiului!
Bani aruncati pentru "comfortul cetatenilor"!

#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

 viceroy56, on 07 septembrie 2022 - 10:46, said:

Asa ca lucratorii de la salubritate deschid cu cod master, locatarii arondati ghenei deschid cu cod de user, cautatorii de comori deschid oricum usa
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate