Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Furtul banilor asociatiei de proprietari

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020
M-am mutat la inceputul anului intr-un bloc din Bucuresti si acum doua luni am aflat ca administratorul asociatiei a incetat sa faca plati la distribuitori (Termoenergetica, Apa Nova etc.) incepand din ianuarie, adica a furat banii de intretinere de pe anul in curs. Ieri a aparut la afisier un anunt din partea presedintelui asociatiei cum ca administratorul refuza sa predea situatia administratiei si ca va fi dat in judecata, si ca suntem la un pas de a fi debransati de Termoenergetica (care nu a trimis nici o somatie la locatari, s-a adresat direct la judecatorie pentru a se aproba debransarea).  Oare nu ar fi trebuit anuntata politia inainte de toate, ca sa vorbeasca cu administratorul? Inteleg ca presedintele asociatiei doar a rugat pe administrator sa remedieze situatia, fara succes. Iar procesul va fi inceput mai tarziu, daca se mai face.

#2
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Mulțumim ca ne-ai anunțat.

- 1 punct -

Edited by althea, 04 September 2022 - 17:36.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Si distribuitorii v-au asigurat utilitatile 7 luni fara sa-si primeasca plata?!

#4
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020

 __Dan__, on 04 septembrie 2022 - 15:46, said:

Si distribuitorii v-au asigurat utilitatile 7 luni fara sa-si primeasca plata?!
Pai debransarea este deja in pregatire, noroc ca sistemul juridic in Romania este foarte lent (au nevoie de hotarare judecatoreasca pentru debransare, din cate inteleg eu).

 cristobob, on 04 septembrie 2022 - 15:43, said:

Mulțumim ca ne-ai anunțat.
Neavand experienta in probleme de genul asta, cautam si eu niste sfaturi. In tot cazul multumesc, sunteti o persoana foarte amabila!

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal se anunta politia.
Am avut o astfel de situatie acum vreo 15 ani. Evident nu am primit banii inapoi nici in ziua de azi dar dupa vreo 10 ani a ajuns si respectivul in puscarie. Ca fugise la un moment dat din tara si a durat sa-l gaseasca...

Daca insa administratorul e persoana juridica, nu cred ca se mai baga politia - e direct caz de judecata. Depinde ce situatie aveti acolo.

P.S. Enelul din cat e tiu daca nu platesti te debranseaza la 30 de zile dupa ultimul termen de plata al facturii.
Deci la 2 luni de la prima factura nelatita te debranseaza fara nicio hotarare judecatoreasca.

Si mai aveti o problema acolo - asoicatia trebuai sa verificie si ea ce face administratorul - exista o comisie de cenzori.
Deci practic si asociatia voastra e in culpa.

#6
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010

 eiffel, on 04 septembrie 2022 - 16:30, said:

In mod normal se anunta politia.
Am avut o astfel de situatie acum vreo 15 ani. Evident nu am primit banii inapoi nici in ziua de azi dar dupa vreo 10 ani a ajuns si respectivul in puscarie. Ca fugise la un moment dat din tara si a durat sa-l gaseasca...

absolut la fel am patit si tot cam in aceeasi perioada.
la noi s-a putut recupera suma reprezentand valoarea facturilor neplatite, dar noi tot am platit penalitatile de intarziere a platii.
reclamati-l la politie, ce atatea rugaminti!

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 11.08.2003
Ca sa o rezolvati repede, mariti fondul de rulment sau, care aveti mai muli bani, platiti in avans intretinerea astfel incat sa acoperiti o parte din facturile restante. In acelasi timp, luati legatura cu furnizorii si vedeti care e minimul de plata acum pentru a nu va debransa.
Va cautati o firma care sa va administreze si, din cand in cand, mai trageti presedintele de maneca sa vada ce facturi s-au platit sau macar sa se uite pe facturile alea. Puteti si voi, proprietarii, sa o faceti, sunt date la care trebuie sa aveti acces. Daca nu ati platit de atata vreme, totatul de plata de pe fiecare factura ar fi trebuit sa creasca. Intrebati de sanatate si cenzorul ca si ala trebuia sa verifice cate ceva.
La noi, intr-o situatie similara, s-a schimbat toata conducerea.
In rest, succes la recuperat.

#8
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 08.08.2005
Pe viitor plătiți toate facturile prin bancă. Cash doar lucruri mici - detergenți, becuri, broaște... risc zero, astea se văd când se folosesc. Extrasul de cont și raportul de plăți fac minuni. Orice încasare cash (dacă mai există) se depune la bancă în 24 de ore... avans spre decontare minim, 500 de lei sunt suficienți în general pentru o lună.

#9
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020

 eiffel, on 04 septembrie 2022 - 16:35, said:

Daca insa administratorul e persoana juridica, nu cred ca se mai baga politia

Administratorul e persoana fizica. Eu as chema politia, doar ca situata e deja veche de doua luni, iar presedintele asociatiei nu pare sa agreeze ideea. Si nu e vorba numai e bani, administratorul refuza sa predea si situatia administratiei.

#10
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 nistorc, on 04 septembrie 2022 - 17:29, said:

Administratorul e persoana fizica. Eu as chema politia, doar ca situata e deja veche de doua luni, iar presedintele asociatiei nu pare sa agreeze ideea.
Sa intelegem ca sunt complici sau ca adminul il are la mana cu ceva? E cineva in negociere cu el sau ce mai asteptati? Sedinta cu proprietarii cand faceti?

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,564
  • Înscris: 15.06.2004

 nistorc, on 04 septembrie 2022 - 17:29, said:

Administratorul e persoana fizica. Eu as chema politia, doar ca situata e deja veche de doua luni, iar presedintele asociatiei nu pare sa agreeze ideea. Si nu e vorba numai e bani, administratorul refuza sa predea si situatia administratiei.
Pai atunci se incadreaza la delapidare/furt si se anunat politia.
Presedintele cred ca evita ptr ca si el e de vina. Asociatia trbuia sa verifice platile mcar la 2-3 luni daca nu lunar.

#12
nistorc

nistorc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 07.03.2020

 __Dan__, on 04 septembrie 2022 - 18:08, said:


Sa intelegem ca sunt complici sau ca adminul il are la mana cu ceva? E cineva in negociere cu el sau ce mai asteptati? Sedinta cu proprietarii cand faceti?

Situatia e un pic mai complicata, cand s-a aflat de furt exista doar asociatie de locatari, de abia cu ocazia aceea s-au depus acte pentru constituire asociatie de proprietari, cu alt presedinte. As anunta politia, insa nu am ce acte sa arat cand vine politia, ar trebui s-o faca noul presedinte de asociatie, care s-a apucat doar sa stranga el banii de intretinere de unde a ramas neplatita, plus un 'fond special' care sa acopere facturile restante la furnizori.

#13
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018

 Vanzatorul de Iluzii, on 04 septembrie 2022 - 16:55, said:

Pe viitor plătiți toate facturile prin bancă. Cash doar lucruri mici - detergenți, becuri, broaște... risc zero, astea se văd când se folosesc. Extrasul de cont și raportul de plăți fac minuni. Orice încasare cash (dacă mai există) se depune la bancă în 24 de ore... avans spre decontare minim, 500 de lei sunt suficienți în general pentru o lună.


Adica sa plateasca fiecare partea lui in contul administratorului? Dupa care ala poate sa fuga linistit cu banii? Sau sa plateasca fiecare locatar o fractiune de factura direct la furnizor? Ce ai vrut sa transmiti?

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006

 nistorc, on 04 septembrie 2022 - 15:26, said:

M-am mutat la inceputul anului intr-un bloc din Bucuresti si acum doua luni am aflat ca administratorul asociatiei a incetat sa faca plati la distribuitori (Termoenergetica, Apa Nova etc.) incepand din ianuarie, adica a furat banii de intretinere de pe anul in curs. Ieri a aparut la afisier un anunt din partea presedintelui asociatiei cum ca administratorul refuza sa predea situatia administratiei si ca va fi dat in judecata, si ca suntem la un pas de a fi debransati de Termoenergetica (care nu a trimis nici o somatie la locatari, s-a adresat direct la judecatorie pentru a se aproba debransarea).  Oare nu ar fi trebuit anuntata politia inainte de toate, ca sa vorbeasca cu administratorul? Inteleg ca presedintele asociatiei doar a rugat pe administrator sa remedieze situatia, fara succes. Iar procesul va fi inceput mai tarziu, daca se mai face.

Sedinta cu (pe cat posibil) cat mai multi locatari prezenti su prezenta obligatorie a presedintelui, administratorului, cenzorului si ce mai aveti pe acolo in conducere cu termene limita de maximum 15 zile pentru platile restante, in caz contrar se anunta politia. Concomitent, presedintele de asociatie sa ia legatura cu furnizorii pentru reesalonare plati/posibilitate de plata in rate/orice alta solutie benefica pentru ambele parti. Nu uitati ca mai avem putin si vine sezonul de incalzire, printre altele.
Hotul trebuie predat politiei cat mai repede si mai ales trebuie recuperat cat mai mult din prejudiciu, chiar daca presedintele se opune (de ce oare?).

#15
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,359
  • Înscris: 11.08.2003

 abac, on 04 septembrie 2022 - 20:38, said:



Adica sa plateasca fiecare partea lui in contul administratorului? Dupa care ala poate sa fuga linistit cu banii? Sau sa plateasca fiecare locatar o fractiune de factura direct la furnizor? Ce ai vrut sa transmiti?
Asociatia TREBUIE sa aiba un (singur) cont al ei la care are acces presedintele si (poate) contabilul (sau administratorul, daca e o singura persoana). Incasarile si platile catre furnizori se fac in si din acel cont unic.

#16
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 828
  • Înscris: 08.08.2005

 abac, on 04 septembrie 2022 - 20:38, said:



Adica sa plateasca fiecare partea lui in contul administratorului? Dupa care ala poate sa fuga linistit cu banii? Sau sa plateasca fiecare locatar o fractiune de factura direct la furnizor? Ce ai vrut sa transmiti?
În contul asociației. Oricare cenzor care nu este parte a hoției poate urmări ușor încasările și plățile.

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,365
  • Înscris: 28.10.2018
Pai din contul asociatiei administratorul poate sa traga bani. Are dreptul sa faca asta. Deci sfatul tau este nul. Daca vrea sa fure, fura.

#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007

 nistorc, on 04 septembrie 2022 - 17:29, said:

Administratorul e persoana fizica. Eu as chema politia, doar ca situata e deja veche de doua luni, iar presedintele asociatiei nu pare sa agreeze ideea. Si nu e vorba numai e bani, administratorul refuza sa predea si situatia administratiei.
Trebuie sa aveti si cenzor la asociatie. Fara raportul lui politia nu va incepe nimic

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate