Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Recomandare cameră foto

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,959
  • Înscris: 02.08.2021
În prezent sunt deținătorul unui Nikon Coolpix l830, pe care îl am de 8 ani. A fost cumpărat la reducere de pe emag cu 500 lei. O cameră foarte bună, la vremea ei a fost un best buy. Însă în condiții de luminozitate slabă mă cam dezamăgește, parcă telefonul mobil face poze mai bune în condiții de iluminat slabe. Îmi place că are zoom optic 34 x. M-ar interesa un upgrade, o cameră care să aibă zoom măcar cât asta, însă care să se descurce ok și în condiții de lumină mai proaste. Vreau doar să facă poze clare care să se vadă bine, nu sunt neapărat pasionat de fotografie artistică, nu mă interesează DSLR sau ceva de genu, sunt doar amator și m-ar interesa o cameră ok într-un buget de maxim 1500 lei. Uitându-mă la alte camere am cam rămas un pic dezamăgit, parcă pur și simplu tehnologia nu ar fi evoluat prea mult în perioada asta. M-am uitat la un Nikon B 500 sau la un Sonny DSC-H300. Însă, Nikon-ul duce filmare Full HD, iar Sonny doar HD. Cea pe care o am acum duce filmare Full HD. Nikon-ul are tot 16 MP ca cea pe care o am acum, însă Sonny are 20.1MP. Am căutat mai multe detalii despre B500 și am văzut ca senzorul are fix aceeași mărime 1/2.3”. M-ar ajuta un eventul upgrade la una din cele două în condiții de iluminat slabe? Merită un upgrade având în vedere că B500 și DSC-H300 costă dublu față de cea pe care o am acum? Aveți alte propuneri de camere foto?

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
Pai lucrurile nu au evoluat fiindca piata de ”point and shoot” a fost mancata de telefoane. Decat sa-ti iei telefon si camera separata, mai bine iti iei un telefon mai bun care sa aiba sd card, daca tot faci poze.

Pe auto nici dslr-ul cu full frame sau mirorles-ul nu fac poze bune. Asa ca, telefon.

Edited by bobitad, 04 September 2022 - 16:14.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Zoomurile cu nr X mare sunt beznoase, deci lumina putina pe senzor de unde DR mic, lumini arse, umbre pline de zgomot si filtrat si facut muci, zgomot de imagine mare si filtrare distructiva.

Un senzor de 1/2,3" este supercacacios de mic, de unde fotositi mici care capteaza putina lumina de unde iar DR mic, lumini arse, umbre pline de zgomot de unde iar zgomot de imagine mare, filtrate distructiva, imagine muci de muci.

Senzorul FF35/24x36mm se numeste formatul mic.
Sub el e APS-C/super35 care e formatul foarte mic.
Sub ele sunt doar pocnitori.
Si mai mult de atat, denumirile cu fractii de inch sunt BS de marketing care umfla mult marimea reala, facand o referire absurda la diametrul exterior al tuburile kinescop de pe vremuri. In realitate senzorul asa zis de 1/2.3" nu are decat 6,17 x 4,55mm adica 28,5mmp.

Formatul mic are 864 mmp ( 24x36) deci deci de 30,3X mai mare.
Iar un obiectiv luminos cu ficala fixa are f 1.4 ( exista si f 1.2, f 1, f 0,95 si chiar si mai luminoase)
Un zoom luminos are f 2.8 constant ( exista si cu f2 si cu f1.8 constant)
L830 are f 3 - 5.9 - nu e cel mai beznos dar nici luminos.
Deci inmultind ce pierzi la senzor cu ce pierzi la obiectiv, ai 273 X mai prost si fata FF35 cu f2.8, iar daca ne ducem la f 1.4 chiar de peste 1091 X mai prost.



#4
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006

 Valy_User, on 04 septembrie 2022 - 14:55, said:

M-ar ajuta un eventul upgrade la una din cele două în condiții de iluminat slabe?

Nu.

Am in casa fratii mai "mari" ale celor doua; primul la mine a ajuns sony hx300 - zum 50x, bla-bla - Inca functioneaza schiop ca a murit stabilizarea. L-am inlocuit cu nikon B700 care a functionat 2 luni peste garantia de 2 ani.

In prezent butonez Oly m10-3 prins la o oferta super.

#5
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Dacă în 8 ani n-ai înțeles de ce are 34x și performanțe reduse în lumină slabă ești un caz pierdut. Ca să ai zoom mare trebuie să ai senzor minuscul sau câteva miliarde de euro. Poți combina o cameră cu un telescop dacă vrei dar nu e o soluție portabilă. Un exemplu de ce vrei tu ar fi telescopul James Webb.
Ca să ai o performață cât de cât bună în lumină slabă îți trebuie un senzotr cât mai mare. Cele de 4/3" del Olympus și Panasonic sunt cam la limita de jos. Ar mai fi și cele de 1" de la Sony RX10 sau Panasonic FZ1000 dar e un compromis destul de mare.

#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 baloo2009, on 05 septembrie 2022 - 22:47, said:

Dacă în 8 ani n-ai înțeles de ce are 34x și performanțe reduse în lumină slabă ești un caz pierdut. Ca să ai zoom mare trebuie să ai senzor minuscul sau câteva miliarde de euro. .
Sa nu exageram, nu chiar miliarde, dar vreo 200k tot iti trebuie:
https://www.bhphotov..._broadcast.html

Edited by crokodilu, 06 September 2022 - 00:41.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Zoomul ala 43X ( cu dublor aditional ajunge la 86) are 27 kg ( doua zeci si sapte kg ) cu toate ca e facut tot pt. un senzor cacacios de mic, asa-zisul senzor de 2/3" are diagonala de 11mm.

Formatul mic FF35 are diagonala 43 mm si suprafata de peste 15 X mai mare.

Edited by loock, 06 September 2022 - 00:56.


#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 loock, on 06 septembrie 2022 - 00:54, said:

Zoomul ala 43X ( cu dublor aditional ajunge la 86) are 27 kg ( doua zeci si sapte kg ) cu toate ca e facut tot pt. un senzor cacacios de mic, asa-zisul senzor de 2/3" are diagonala de 11mm.
Senzorul nu-i chiar mic, dar ai 9mm f1.7 -> 800mm f4, ce daca are douazeci si sapte de kile, e suficient de portabil, cu un troler pe roti. Daca mai tai din zoom poti cobora bugetul pe la 100k $ sau chiar mai jos.

Mai ai alternative gen brigi Nikon P900-1000, din ce am observat e destul de bunicel optic si costa pana in 1k $.

Edited by crokodilu, 06 September 2022 - 10:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate