Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

VW Golf Plus 2007 smucituri la schimbarea vitezelor

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ovidiu0408

ovidiu0408

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.09.2022
Bună ziua. Dețin un VW Golf Plus din 2007,benzina,1.6 FSI, cutie automata. Simptome: la cald, când se schimba vitezele inferioare 1,2, 3, 4 mașina smuceste. De asemenea, uneori se tureaza fără a schimba viteze (din a 3 în a 4 a, de exemplu). La schimbarea în trepte inferioare, masina smuceste, spre treptele 2 și 1. Când se schimba din D în R, smuceste tare. Cunoașteți simptomele!? Ma puteți ajuta cu sfaturi? Sau măcar ce sa verific...multumesc tare mult de sprijin.

#2
ovidiu0408

ovidiu0408

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.09.2022
Menționez ca nu am catalizator, a fost demontat înainte de cineva. Urmează sa îl montez. Oare afectează faptul ca sonda lambda 1 nu citeste informațiile!?

#3
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 09.01.2009

 ovidiu0408, on 04 septembrie 2022 - 13:52, said:

Bună ziua. Dețin un VW Golf Plus din 2007,benzina,1.6 FSI, cutie automata. Simptome: la cald, când se schimba vitezele inferioare 1,2, 3, 4 mașina smuceste. De asemenea, uneori se tureaza fără a schimba viteze (din a 3 în a 4 a, de exemplu). La schimbarea în trepte inferioare, masina smuceste, spre treptele 2 și 1. Când se schimba din D în R, smuceste tare. Cunoașteți simptomele!? Ma puteți ajuta cu sfaturi? Sau măcar ce sa verific...multumesc tare mult de sprijin.
De  cand  nu ai  mai schimbat  uleiul in  cutie?

#4
ovidiu0408

ovidiu0408

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.09.2022

 cotizo_dacul, on 04 septembrie 2022 - 16:58, said:

De  cand  nu ai  mai schimbat  uleiul in  cutie?
Uleiul este recent schimbat. la un service autorizat. Oare ar trebui, daca se poate, sa verific nivelul uleiului din cutie si sa completez? sau nu mai este posibil...

#5
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 09.01.2009

 ovidiu0408, on 04 septembrie 2022 - 17:09, said:

Uleiul este recent schimbat. la un service autorizat. Oare ar trebui, daca se poate, sa verific nivelul uleiului din cutie si sa completez? sau nu mai este posibil...
Nu  stiu.Si  eu vreau sa imi iau o automata  si  citeam despre   ele.Si la  VW  citeam  ca  este  nevoie de putina atentie.Trebuie avut   grija la  temperatura   uleiului,la nivel.Daca  este  prea  mult   cica  are  simptome  cu smucituri,nu  schimba   cursiv.Nu stiu  ce sa iti  zic.Dar   ar  trebui sa vezi alt  service  sau chiar  reprezentanta.Parerea  mea  ,dar  banii sunt ai  tai.Autorizat  ,autorizat  dar daca habar  nu au  despre  cutiile automate....

Edited by cotizo_dacul, 04 September 2022 - 17:30.


#6
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 cotizo_dacul, on 04 septembrie 2022 - 17:28, said:

Daca  este  prea  mult   cica  are  simptome  cu smucituri,nu  schimba   cursiv.Nu stiu  ce sa iti  zic.Dar   ar  trebui sa vezi alt  service  sau chiar  reprezentanta.

Dupa ce am schimbat uleiul de motor la service de vreo cateva ori, am ajuns la concluzia ca "mecanicii" de la noi nu stiu exact cat ulei sa puna! Toti mi-au pus peste nivelul maxim (sa fie) cu mult, 400-500ml. A trebuit de fiecare data sa mai scot eu din ulei cu o seringa si un furtunas. Asa ca imi schimb singur uleiul. Nici macar nu-i greu.
Banuiesc ca metoda se aplica si la CV, adica pun prea mult ulei. Sa fie...

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 sandu222, on 04 septembrie 2022 - 18:25, said:

am ajuns la concluzia ca "mecanicii" de la noi nu stiu exact cat ulei sa puna!

...ai ajuns la o concluzie proasta! Bazata pe experientele tale... schimba mecanicii aia cu unul care stie ce face si va fi ok.

#8
ovidiu0408

ovidiu0408

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.09.2022
O sa încerc sa reverific nivelul la uleiul din cutia de viteze... Dar!? Alte sugestii la problema!? Poate ati mai auzit de ceva asemănător...

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

 Xman_ghio, on 04 septembrie 2022 - 21:36, said:


...ai ajuns la o concluzie proasta! Bazata pe experientele tale... schimba mecanicii aia cu unul care stie ce face si va fi ok.
Nu zic ca nu sunt si oameni buni, documentati.
Tocmai ca aia foarte buni sunt rari. Si mai cred ca mecanicii de care zic eu, inclusiv la masinile lor personale procedeaza asa.

#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Aceste simptome au aparut imediat dupa schimbarea uleiului sau erau prezente si inainte de aceasta operatiune?Daca au aparut imediat dupa schimbarea uleiului logic ar fi ca de acolo e problema. Intreb deoarece am vazut un caz la un domn ce schimbat uleiul pe un Rav4 in reprezentanta ,acea reprezentanta a depasit foarte mult cantitatea de ulei maxim admisa in cutie,uleiul cand se incalzea ,facea spuma fiind de fapt cutia plina si incepea sa zmuceasca tare.Domnul respectiv a fost la un alt service care a scos surplusul respectiv si totul a revenit la normal.Atat ca el avea cutie CVT(fara ambreiaj) si tu ai DSG,cutii total diferite.In general cutiile automate cand incep sa aiba probleme ,acestea apar la rece,la tine sunt la cald si impresia mea este totusi ca se spumeaza uleiul fiind prea mult.Si eu la masina mea(tot automata) am avut uleiul schimbat in reprezentanta si la fel mi-au bagat 0,5 litrii peste limita maxima admisa,numai ca eu am joja la cutie unde pot vedea nivelul la ulei  maxim si minim la rece si cald(nu am dsg cum are golful) si am remediat problema cu toate ca imi schimba vitezele bine ,dar nu m-am riscat pe viitor.Cantitatea uleiului in cutie este deosebit de importanta ,bineinteles si tipul lui cat si felul in care se face schimbul de ulei,prin gravitatie sau spalare, care sunt indicate sau contraindicate in functie de fiecare tip de cutie. Astept si alte opinii.

Edited by PiticVerde, 05 September 2022 - 09:57.


#11
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

 ovidiu0408, on 04 septembrie 2022 - 13:52, said:

Bună ziua. Dețin un VW Golf Plus din 2007,benzina,1.6 FSI, cutie automata. Simptome: la cald, când se schimba vitezele inferioare 1,2, 3, 4 mașina smuceste. De asemenea, uneori se tureaza fără a schimba viteze (din a 3 în a 4 a, de exemplu). La schimbarea în trepte inferioare, masina smuceste, spre treptele 2 și 1. Când se schimba din D în R, smuceste tare. Cunoașteți simptomele!? Ma puteți ajuta cu sfaturi? Sau măcar ce sa verific...multumesc tare mult de sprijin.

Cu catalizatorul este poveste lunga,de obicei acesteau au in el niste senzori,sau cel putin unele dintre catalizatoare(nu stiu cum e la tine,al meu are senzori in el).Nu stiu cum reactioneaza computerul masinii fara el si cutia automata este imperecheata cu computerul masinii...Daca te prinde rar-ul ca circuli fara el e destul de trist...

Eu am avut o problema cu schimbarea vitezelor,dar nu se manifesta asa urat ca la tine si in final am descoperit ca nu aveam suficient antigel,l-am completat si asta a fost tot.

Edited by PiticVerde, 05 September 2022 - 10:12.


#12
ovidiu0408

ovidiu0408

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.09.2022
Va mulțumesc tare mult pentru opinii. Am sa verific cantitatea de ulei din cutie, asta e primul lucru. După care am sa vad concluziile și după ce montez și catalizatorul, va anunț. Îmi sunteți de foarte mare ajutor. Și va multumesc pentru asta.

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Confirm cantitatea de ulei care poate fi eronat introdusa. Mie mi-au facut niste inteligenti treaba asta la motor. 0,5 litri in plus mi-au pus. Facea presiune si a iesit in final pe la  o garnitura. Batai de cap si mers tot la ei la service din prostia mea. De atunci nu am mai calcat pe acolo.

Deci daca esti tampit... poti face greseli grupa mare.  Lasa ca prostul pleaca cu masina si ce-o păți pe drum... treaba lui.

#14
ovidiu0408

ovidiu0408

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.09.2022
Buna ziua din nou.
Nu am rezolvat problema inca.
Noile simptome sunt - tureaza foarte mult la schimbarea vitezelor, fara sa apas pedala de acceleratie.
si astazi mi s-au aprins in bord toate vitezele....P R N D S. Iar masina nu mai trage asa tare.
Urmeaza sa o duc la o diagnoza! sa vedem ce iese
daca a mai inalnit cineva o problema asemanatoare....astept opinii.
Multumesc.

#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
eu zic ca a crapat cutia.

#16
ovidiu0408

ovidiu0408

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.09.2022
Menztionez ca PRNDS au ramas aprinse. Nu clipesc.
Daca stiti sau ati auzit de ceva asemanator, va rog sa postati.
Zilele următoare ajung la un tester, sa vedem ce erori apar. si va tin la curent. am citit ca pot fi cauze diverse.

#17
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,108
  • Înscris: 24.07.2022
data viitoare schimba uleiul la reprezentanta. nu ai spus daca inainte de schimb se comporta la fel.

#18
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

 ovidiu0408, on 18 septembrie 2022 - 07:36, said:

Menztionez ca PRNDS au ramas aprinse. Nu clipesc.
Daca stiti sau ati auzit de ceva asemanator, va rog sa postati.
Zilele următoare ajung la un tester, sa vedem ce erori apar. si va tin la curent. am citit ca pot fi cauze diverse.
Eu cred ca nu ai destul ulei în cutia de viteze.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate