Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Cocktails

  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mizerie sau nu, cam asta e proportia originala. Ma rog, 30 de ml triple sec, 50 de ml tequila si 20 de ml de lime. 2-1-1 e mult mai comod pentru mine :)
Poti sa cauti pe net daca nu ma crezi: https://www.cointrea...tails/margarita


View Postirina2014, on 06 septembrie 2022 - 16:45, said:

se mai dilueaza de la gheata, daca apuca sa se topeasca :)

imi place si negroni, buna combinatie (gin, vermut rosu, campari)

si pt racoreala, combinatii tip kir royal

nu prea beau din cele cu suc de fructe, nu am o explicatie clara

Mie nu imi place cand se dilueaza cocktailurile, dar nu imi place nici cand se incalzesc, asa ca acasa folosesc cuburi de metal in loc de gheata, compromisul ideal. In barurile misto au cuburi de gheata jumbo, aproape cat paharul, alea se topesc mult mai incet si e alta poveste.

Edited by MembruAnonim, 06 September 2022 - 18:23.


#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
35% alcool nu e cocktail, aia e poate lichior si se bea greu
Un cocktail se duce la un max 18-20%

Nici in Mexic n-am baut asa de puternic Margarita si chiar te rog sa-mi zici unde ai baut tu asa ceva.

Vrei tarie? Bei tarie, dar n-o numesti cocktail

View PostMembruAnonim, on 06 septembrie 2022 - 18:21, said:

acasa folosesc cuburi de metal in loc de gheata

Ai stricat to farmecul bauturii

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ti-am pus reteta originala, calculul e simplu, esti inginer, nu inteleg cu ce anume nu esti de acord sau ce nu iti place :)

Am baut unele din cocktailurile astea in tara sau chiar in barul lor de origine, si vreau sa spun ca in multe cazuri ai fi dezamagit. Cele mai bune cocktails le gasesti intotdeauna in barurile upscale din orasele mari, si in barurile hotelurilor de lux, pentru ca un cocktail bun are nevoie de ingrediente de cea mai buna calitate, asta inseamna mai mereu un anume brand de alcool de import care e oricum scump, deci si produsul final nu poate fi decat scump. De asta e greu sa bei cocktails bune in tari sarace, mai ales daca bei prin resorturi de masa sau baruri de pe plaja. Parerea mea, dar pe testate si incercate.

Margarita nu are gheata in compozitie, doar e racit si apoi turnat in pahar. Cum mie imi place sa ramana rece si sa beau pe indelete, un cub sau doua de metal imi obtin fix efectul dorit cu impact zero asupra compozitiei :)

Edited by MembruAnonim, 06 September 2022 - 21:52.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 06 septembrie 2022 - 21:50, said:

Ti-am pus reteta originala, calculul e simplu, esti inginer, nu inteleg cu ce anume nu esti de acord sau ce nu iti place Posted Image

Am baut unele din cocktailurile astea in tara sau chiar in barul lor de origine, si vreau sa spun ca in multe cazuri ai fi dezamagit. Cele mai bune cocktails le gasesti intotdeauna in barurile upscale din orasele mari, si in barurile hotelurilor de lux, pentru ca un cocktail bun are nevoie de ingrediente de cea mai buna calitate, asta inseamna mai mereu un anume brand de alcool de import care e oricum scump, deci si produsul final nu poate fi decat scump. De asta e greu sa bei cocktails bune in tari sarace, mai ales daca bei prin resorturi de masa sau baruri de pe plaja. Parerea mea, dar pe testate si incercate.

Margarita nu are gheata in compozitie, doar e racit si apoi turnat in pahar. Cum mie imi place sa ramana rece si sa beau pe indelete, un cub sau doua de metal imi obtin fix efectul dorit cu impact zero asupra compozitiei Posted Image

Asa ca chestie, pune o poza cu barul tau de acasa, ia sa vedem ce ai tu acum acasa, doar de curiozitate

Oopsie, stai ca n-ai film in aparat...

Daca te intreaba cineva, se face si cu ghiata.
Si cuburi si zapacita prin blender, dar, doar daca te intreaba

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Reteta clasica e in pahar din ala triunghiular, in care nu incap cuburi pentru ca e inestetic.
Frozen margarita e altceva, alt cocktail, hai sa fim rigurosi si sa nu face carcalete :)

Edited by MembruAnonim, 06 September 2022 - 22:08.


#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 06 septembrie 2022 - 22:07, said:

Reteta clasica e in pahar din ala triunghiular, in care nu incap cuburi pentru ca e inestetic.

Pui poza?

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Uite, coltul Margarita. Facuta cu poza de selfie. Ce anume sperai sa afli?
Si coltul long drinks, cuba libre, jack and coke, si altele…
Mai am si coltul de fine drinks.

Doar ca eu beau foarte rar cocktails, vinul e otrava mea zilnica :)

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 06 September 2022 - 22:16.


#26
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Gata, dar tot nu-ti dau dreptate cu cocktails-urile
Sa-ti fac si eu una acum...

Cam asta e:
Attached File  IMG_5555.jpg   241.22K   29 downloadsAttached File  IMG_5556.jpg   238.52K   29 downloadsAttached File  IMG_5557.jpg   272.28K   25 downloads

Si ca mi-ai facut pofta, am pus un cognac intr-un pahar preincalzit!
Attached File  IMG_5558.jpg   69.93K   23 downloads

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu trebuie sa imi dai dreptate pentru ca tot ce am spus este factual corect, nu sunt parerile mele.
Sa incerci totusi varianta corecta, dar asa cum trebuie, racita inainte de a fi pusa in pahar si bauta obligatoriu prin inelul de sare.
Tu pare ca ai varianta americanizata, in care ingredientul cu zahar se dubleaza din principiu. In plus limeurile de la noi sunt foarte uscate si au putina zeama, e mult mai precis sa cumperi direct suc de lime si sa il masori conform retetei ( si mai ieftin).

Edited by MembruAnonim, 06 September 2022 - 22:52.


#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 06 septembrie 2022 - 22:52, said:

Nu trebuie sa imi dai dreptate pentru ca tot ce am spus este factual corect, nu sunt parerile mele.
Sa incerci totusi varianta corecta, dar asa cum trebuie, racita inainte de a fi pusa in pahar si bauta obligatoriu prin inelul de sare.
Tu pare ca ai varianta americanizata, in care ingredientul cu zahar se dubleaza din principiu. In plus limeurile de la noi sunt foarte uscate si au putina zeama, e mult mai precis sa cumperi direct suc de lime si sa il masori conform retetei ( si mai ieftin).

Si p-acolo sunt tipuri de lime... depinde
Alea mexicane sunt okay, mai eneau si din Chile

Sarea, e okay si aia, folosita mai ales cand ne prostim sa lingem lamaia cand bem tequila...

Nu, nu prea suntem cu zaharul
Asa ca nu orice Margarita ne placea cand eram in State.

Pentru vin am un loc pentru tine, dar e departe si scump al dracu...

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand te plictisesti un weekend dai o fuga pana aici si facem un dry run, dar pe ud, cum ar veni. Cu ocazia asta te invat sa faci si burgeri :D

#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Si io am fetish-u' asta cu cocktail-uri. Pentru cei care acum incep si vor sa experimenteze ii un pic de cheltuiala la inceput, mai mult pentru bauturi decat pentru accesorii (un shaker de preferat Boston, diverse strecuratori, niste pahare de cocktail, etc...). Cam toate cocktailurile au o bautura de baza, in general vodca (recomand Russian Standard sau Finlandia, nu recomand Wiborowa), whiskey (Wild Turkey 101, Four Roses, etc...), rom (alb imi place Havana Club 3 ani sau rosu echivalent), gin (whatever, nu-mi place), etc. Ar mai fi Tequila da' aici ai de investit serios, nu posirci gen Camino. Pe langa astea io consider necesare urmatoarele: vermut (Campari si Cinzano Rosso), triplu sec (Cointreau), Agnostura Bitter, un Martini Extra Dry, Kahlua, etc in functie de ce vrei sa bei.
Am experimentat mai multe, da' ce imi place si beau mai des ii Moskow Mule in special vara si White Russian care merge de minune cu aromele dulci de tutun de pipa.

Edited by edy_wheazel, 06 September 2022 - 23:19.


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMembruAnonim, on 06 septembrie 2022 - 23:10, said:

Cand te plictisesti un weekend dai o fuga pana aici si facem un dry run, dar pe ud, cum ar veni. Cu ocazia asta te invat sa faci si burgeri Posted Image

Tu esti in Romania?

View Postedy_wheazel, on 06 septembrie 2022 - 23:18, said:

Si io am fetish-u' asta cu cocktail-uri. Pentru cei care acum incep si vor sa experimenteze ii un pic de cheltuiala la inceput, mai mult pentru bauturi decat pentru accesorii (un shaker de preferat Boston, diverse strecuratori, niste pahare de cocktail, etc...). Cam toate cocktailurile au o bautura de baza, in general vodca (recomand Russian Standard sau Finlandia, nu recomand Wiborowa), whiskey (Wild Turkey 101, Four Roses, etc...), rom (alb imi place Havana Club 3 ani sau rosu echivalent), gin (whatever, nu-mi place), etc. Ar mai fi Tequila da' aici ai de investit serios, nu posirci gen Camino. Pe langa astea io consider necesare urmatoarele: vermut (Campari si Cinzano Rosso), triplu sec (Cointreau), Agnostura Bitter, un Martini Extra Dry, Kahlua, etc in functie de ce vrei sa bei.
Am experimentat mai multe, da' ce imi place si beau mai des ii Moskow Mule in special vara si White Russian care merge de minune cu aromele dulci de tutun de pipa.

Whisky, Scotch-ul nu-mi place combinat, Havana, cea buna si veche nu vreau s-o combin.
Cand am fost in Cuba am cumparat cica cel mai bun rom din lume, fostul Bacardi, Caney parca-i zicea

Ce mai bem este martini, cu gin sau vodka
Vodka iau doar canadiana sau finlandeza de cand cu razboiul nu mai cumpar ruseasca

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La nici o ora de tine :)

#33
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
ce facem aici? încercăm să despicăm „de gustibus...” în patru? :o
sunt cocktailuri mai alcoolizate sau mai slab alcoolizate, sunt pt toate papilele gustative...
e destul de simplu să adaugi/scoți 5% dintr-un ingredient și să aduci băutura la nivelul tău de fericire!

cred că ai glumit cu replica cu vișinata!
împreună cu afinata sunt reginele româniei!

PS: despre alcool - tăria băuturii depinde foarte mult de dispoziția în care te afli..., uneori vrei „tare”, alteori vrei ceva „moleșit”; cine zice că-i place NUMAI de un singur soi - (se) minte.

#34
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Vezi ca amesteci bauturile
Visinata n-o pui langa cocktail.

View Postgushpi, on 07 septembrie 2022 - 08:07, said:

sunt cocktailuri mai alcoolizate sau mai slab alcoolizate, sunt pt toate papilele gustative...

View Postgushpi, on 05 septembrie 2022 - 10:42, said:

apropo, cum naiba să faci cocktail cu triplesec de 18*? Posted Image crec-că iese un pișat lung... (scuzați franchețea!)

D-asta am zis ca nu stii ce vorbesti

#35
Traveller_RDS

Traveller_RDS

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.01.2023
De la defini'ia inițială din 1806 (băuturi alcoolice, zahăr, bitter, apă) compoziția și complexitatea cocktailurilor a tot evoluat.
Dar niciodată nu a existat o definiție bazată pe anumite limite a concentrației de alcool.
Există cocktailuri slabe (de tip highball, în pahare înalte, cu o tărie plus un suc drept mixer), intermediare sau tari de-a dreptul, cu 2-3 sau chiar 4 unități de alcool - unele au doar băuturi alcoolice în compoziție:
- Negroni, care are doze egale de gin, Campari și vermut roșu dulce,
- Boulevardier - bourbon sau rye whiskey, Campari și vermut roșu dulce.
Hemingway bea un Daiquiri special, cu doză dublă de rom, plus suc de lime, grepfrut și lichior maraschino.

Lichiorurile de portocale:
- fie mai seci, zise triple sec, dacă sunt pe bază de alcool de cereale
- fie mai dulci, dacă sunt pe bază de cognac (Grand Marnier, Curacao)
sunt folosite mai ales în coctailurile care se cheamă Daisies (Margarete), din care MArgarita e a mai bine cunoscută.
Astea-s pe sistemul 1-1-2 (1 parte suc de lamîie/lime, 1 parte triple sec/curacao - 2 părți tărie.
Cînd tăria e rom, se cheamă Between the Sheets.
Cînd tăria e cognac, se cheamă Sidecar.
Cînd tăria e bourbon, se cheamă Man-O-War.
Cînd tăria e gin, se cheamă Gimlet sau, dacă pui albuș de ou, White Lady.

Și discuția poate continua, istoria și cunaosșterea cocktailurilor e o chestie fascinantă, o întreprindere de o viață.

#36
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,985
  • Înscris: 18.12.2007

 Traveller_RDS, on 12 ianuarie 2023 - 17:04, said:

Hemingway bea un Daiquiri special, cu doză dublă de rom, plus suc de lime, grepfrut și lichior maraschino.

Pentru asta merita un drum pana in Cuba :lol:

Felicitari pentru post, foarte informativ.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate