Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plangere evaziune fiscala

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Am facut plangere la anaf pentru evaziune fiscala la o persoana de pe strada voloiacului care are imobil intabulat 7000mp dar plateste impozit pe 1000mp din 2007.  Acestia au trimis plangerea la primarie care probabil va da o amenda. Pot face plangere penala daca anaf-ul nu face?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu are treaba ANAF-ul cu impozitul pe proprietate.
In ce calitate faci plangere penala ? Caror infractiuni esti victima ?

Edited by pasilla, 03 September 2022 - 17:52.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce treaba are ANAF-ul cu impozitul pe proprietate ?

DA - poti face cate plangeri vrei si unde vrei

Ramane de vazut daca vor fi luate in considerare Posted Image

#4
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Evaziunea fiscala era penala pasibila de puscarie din ce am citit. Nu a declarat cadastru la primarie.

Edited by pruny26, 03 September 2022 - 17:58.


#5
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Naijax, on 03 septembrie 2022 - 17:52, said:

Ce treaba are ANAF-ul cu impozitul pe proprietate ?

DA - poti face cate plangeri vrei si unde vrei

Ramane de vazut daca vor fi luate in considerare Posted Image
Si daca individul caruia ii face plangeri, nu ii face la randul lui o plangere penala pentru denuntare calomnioasa art 259 CP

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,335
  • Înscris: 24.05.2010

 pruny26, on 03 septembrie 2022 - 17:57, said:

Evaziunea fiscala era penala pasibila de puscarie din ce am citit. Nu a declarat cadastru la primarie.

stii tu ca nu e declarat? De unde stii pe cat plateste impozit? Au autorizatie sa folosesti acest tip de informatii sau o arzi si tu ca ala care s-a plans la politie ca iau furat altii geanta de coca?

Cum au zis si colegii, daca e adevarat primaria e victima. Ea trebuie sa il reclame.
Tu poti sa reclami primaria ca nu vrea sa ii ia impozit corect daca iti da tie cu flit.

Edited by MooF2010, 03 September 2022 - 18:31.


#7
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 02.06.2021

 pruny26, on 03 septembrie 2022 - 17:57, said:

Evaziunea fiscala era penala pasibila de puscarie din ce am citit.

Alta incadrare n.ai gasit? Trafic de droguri, tentativa de omor? Cum de te.ai oprit doar la evaziune fiscala?

#8
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
@mof stiu ca jigodia ma chemat sa ii vad actele se certa cu un vecin pe pamant, iam spus sa intre in legalitate ma luat la injuraturi. Doar fraieri platesc impozite?

#9
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Acolo nu e nici o evaziune, e doar ranchiuna si dusmanie. Tu poti sa faci reclamatii unde vrei dar iti vei consuma timpul degeaba. In fine, e timpul tau.

#10
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Vad ca e reclamagiu de profesie

#11
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat, miercuri, legea privind modificarea şi completarea Legii nr. 241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale, care prevede că se poate aplica pedeapsa cu amendă şi nu închisoare în cazul persoanelor acuzate de evaziune fiscală până la 100.000 de euro care achită integral prejudiciul.

Legea a fost sesizată la CCR de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - Secţiile Unite, de Guvernul României şi de Avocatul Poporului. Curtea a decis că legea este constituţională.

Potrivit legii, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi sau cu amendă stabilirea cu rea-credinţă de către contribuabil a impozitelor, taxelor sau contribuţiilor, având ca rezultat obţinerea, fără drept, a unor sume de bani cu titlu de rambursări sau restituiri de la bugetul general consolidat, ori compensări datorate bugetului general consolidat. Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi sau cu amendă asocierea în vederea săvârşirii acestor fapte.

De asemenea, "constituie infracţiuni de evaziune fiscală şi se pedepsesc cu închisoare de la 2 la 8 ani şi interzicerea unor drepturi, sau cu amendă, următoarele fapte săvârşite în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale: a) ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile; b) omisiunea, în tot sau în parte, a evidenţierii, în actele contabile sau în alte documente legale, a operaţiunilor comerciale

Imobilul nu e bun taxabil

#12
spartacucu

spartacucu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 13.12.2016

 pruny26, on 03 septembrie 2022 - 17:57, said:

Evaziunea fiscala era penala pasibila de puscarie din ce am citit. Nu a declarat cadastru la primarie.

la puscarie ai impresia ca sunt asa locuri nelimitate, ca se intra ca la biserica?
cati puscariasi ai impresia ca tine statul roman din impozitele prostilor ca mine care platesc salariile bugetarilor
mai au si pensii speciale pe cap de platit la aia pensionati la 45 ani
nu mai trece o saptamana, ca mai apare un topic cu capra vecinului

#13
pruny26

pruny26

    Oltean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 18.08.2007
Mai e loc langa Udrea la parnaie

Edited by pruny26, 03 September 2022 - 20:08.


#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Personal nu cred ca e treaba ta si mai ales nu cred ca e evaziune fiscala.

Pentru nedeclararea bunurilor in termen la taxe si impozite e o amenda, iar in cel mai "fericit" caz il pun sa plateasca din urma impozitul.

#15
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,965
  • Înscris: 24.01.2012
Reclamă-l și la Protecția Animalelor, că omoară muște și țânțari cu pliciul.
Nu te lăsa, filmeză-l prin gard pe ticălos cum ucide aceste ființe nevinovate!


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

 pruny26, on 03 septembrie 2022 - 17:43, said:

Am facut plangere la anaf pentru evaziune fiscala la o persoana de pe strada voloiacului care are imobil intabulat 7000mp dar plateste impozit pe 1000mp din 2007.  Acestia au trimis plangerea la primarie care probabil va da o amenda. Pot face plangere penala daca anaf-ul nu face?

Eu te-as amenda pentru hartuirea primariei.
Nu e treaba ta, nu te afecteaza pe tine.

Poti SESIZA oficialitatile ca sunt prosti si nu stiu sa calculeze impozitul, dar asta nu are treaba cu individul care are terenul.

#17
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce probleme aveti unii , impozitul vecinului ... si mai crede ca pentru astfel de fapte vin mascatii si il baga la cativa ani de puscarie... tu crezi ca la puscarie se intra asa usor ?  Trebuie sa te straduiesti mai mult Posted Image

Edited by TruculMagic, 03 September 2022 - 20:27.


#18
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,402
  • Înscris: 09.08.2006
Omu' are dreptate, bag de seama ca sunteti de acord cu hotii si ceea ce fac ei, nu ma mira, de asta suntem ca natie ultimii din Europa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate