Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Totusi exista o discrepanta intre Creatorul lumii materiale si D-zeul spiritual. (2 moralitati opuse)

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009
Se vede discrepanta foarte pregnant cand se contrariaza stanga cu dreapta (politica), care deasupra religiei par sa aiba credinte distincte: oameni care instinctiv cred in selectia naturala ca pe legea primordiala a lui D-zeu, si oameni care pleaca de la premiza ca nu-i nimic moral/uman in natura si ca daca e vreun D-zeu el se afla strict in om - spiritul uman.
Moralitatile cele 2 sunt cat se poate de opuse, caci dreapta considera competitia economica precum sportul, adica este imoral sa te abati de la competitie incercand sa-ti ajuti adversarul. Practic e imoral pt o echipa sa piarda niste puncte din mila pt adversar. Astfel devine imoral sa ajuti un om si-n viata reala (desi sportul e o activitate convenita de cele 2 tabere, spre deosebire de viata reala unde te nasti vrei nu vrei in societatea curenta, plus ca sportul e o activitate pt sanatate/distractiva in care nu patesti nimic grav cand pierzi ci-ti feliciti adversarii, iar in viata reala pierzi competitia economica pierzi casa - sanatate - timpul / toata viata).
Principiul fiind ca D-zeu a creat natura cu cap cu scop, iar principala regula a naturii e selectia naturala. Politica de dreapta pune in plan economic selectia naturala.

Pe partea cealalta, stanga trebuie sa-si "manufactureze" societatea si nu sa lase lucrurile la voia naturii (selectiei naturale), inclusiv faptul ca se opune societatii piramidale (cu un alfa in varf, cel demn sa conduca), ci tinteste spre democratie, adica o uniune a oamenilor formand un corp care sa preia conducerea (guvern democratic), si deci nici nu lasa acesti alfa care apar in urma competitiei sa fie conducatorii (crezand ca mai intelepti decat ei este aceasta intelepciune venita de la intreaga umanitate. Aici e o discutie despre cum ar putea conduce poporul, lipsind forma esentiala in opinia mea, o democratie rationala si nu directa sau reprezentativa, dar asta-i alta discutie).

Ideea este ca intradevar se pune problema, daca D-zeu a creat pamantul/natura si lucrurile merg pe baza selectiei naturale, atunci cum se pupa asta cu moralitatea umana care incearca sa ajute pe cei necajiti si deci sa creeze o dreptate nenaturala (mai umana, insa care incalca flagrant selectia naturala). (practic asa ajung oameni care in mod normal nu pot spravietui sa devina viabili si sa-si raspandeasca gena/ideile).
Par sa fie 2 Dumnezei distincti, fiecare cu moralitatea (/metoda) lui. Stiu ca s-a tot scris in trecut despre separarea divinului in 2 zei separati (gnosticiismul de exemplu).
Cu alte cuvinte, pare ca oamenii pot avea 2 credinte de baza (care stau chiar si inaintea religiilor despre care invata (si pe care le modifica in mintea lor cat sa se potriveasca cu aceste credinte primordiale pe care le simt in adancul lor). si anume:
1. credinta ca D-zeu e undeva inafara oamenilor / in natura undeva,
2. credinta ca D-zeu mai mult o metafora pt spiritul uman, sau daca exista un D-zeu el se afla strict intr-o parte a psihicului uman.

Daca cauti numitorul comun al elementelor de dreapta sau de stanga asta vei afla. (pana si parerea despre incalzirea globala pleaca de la faptul ca omul este sau nu in masura sa strice sau sa repare clima, sau ca daca sa avem incredere intr-un curs natural al pamantului (multi de dreapta spun ca-s cicluri ale panatului si deci n-are rost sa ne facem griji))

Edited by bursucelu_viesel, 03 September 2022 - 11:02.


#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Mai, esti prea adanc la ora asta. Nu am apucat sa beau suficient.

#3
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 27.08.2013

 bursucelu_viesel, on 03 septembrie 2022 - 10:56, said:

Se vede discrepanta foarte pregnant cand se contrariaza stanga cu dreapta (politica), care deasupra religiei par sa aiba credinte distincte
Și uite așa am închis pagina.

#4
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Asa amestecatura numai pe tiktok gasesti.
Am facut o supa crema. Ghici ce-am pus in blender?

#5
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EShUeudtaFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 onisifor12, on 03 septembrie 2022 - 14:08, said:

Și uite așa am închis pagina.
Pe ce planetă se întâmplă asta?

#7
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 03.02.2009

 mihai93, on 03 septembrie 2022 - 17:03, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EShUeudtaFg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://dexonline.ro.../pregnant/25478
Ai considerat ca nu-s suficienti romani? Stai linistit ca tara-i plina de romani, majoritar credinciosi, trumpisti, individualisti, care considera spiritualitatea ca fiind "vibratiile dintre planete". Nu duce tara lipsa de ei.

 onisifor12, on 03 septembrie 2022 - 14:08, said:

(Se vede discrepanta foarte pregnant). Și uite așa am închis pagina.
Si daca scriam "se vede foarte pregnant discrepanta"? Tineai pagina deschisa?

 maccip, on 03 septembrie 2022 - 14:47, said:

Asa amestecatura numai pe tiktok gasesti.
Da, nu trebuiau amestecate borcanele. Stanga n-a avut niciodata tendinte spre ateism sau dreapta spre religie, sunt lucruri care n-au nicio legatura una cu alta. La fel, jumatate din cei de stanga cred ca schimbarea climatica n-are nicio legatura cu omenirea si n-are rost sa se intervina, si tot jumatate din cei de dreapta considera la fel, deci chiar nu se poate face vreo paralela nici aici.
De fapt nici oamenii n-au legatura cu stanga si dreapta, politica e un concept separat. ce sa mai zicem de societate piramidala versus egalitarista, astea-s OZN-uri deja. E drept ca-s mentionate in definitia celor 2 aripi politice, dar ..pana la urma aripile tin de domeniul pasarilor, nu de politica. E intradevar o harababura mare.

Edited by bursucelu_viesel, 03 September 2022 - 19:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate