Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum scăpăm de toate reclamele de pe telefoanele cu Android, în 2022?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
icename, stay chill! Am cumpărat telefoane ca să ne bucurăm de ele și nu ca să le plătim doar ca să ne umplem de reclame.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Internetul nu e gratuit, daca nu ar exista reclame nu ar mai exista servicii gratuite.

Youtube Premium si ai rezolvat problema :)

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostFane, on 02 septembrie 2022 - 12:50, said:

dns-ul privat nu cred ca-ti blocheaza reclamele de pe youtube fiindca sunt servite chiar de pe domeniul youtube si aplicatiile s-au smecherit, nu folosesc dns-ul, merg direct pe ip ca sa ia reclamele.
pana la un moment YT folosea servere/domenii diferite pentru continut si reclame, acum sunt la comun si mai greu cu filtrarea :(

View Postdorin_2k, on 02 septembrie 2022 - 13:11, said:

De reclamele astea nu scapi. Doar daca alegi teme Clean blue dar trece automat pe versiunea mobil
Mie îmi apar tabureti că am căutat așa ceva. Fiecare vede personalizat.
Attachment IMG_20220902_140851.jpg
macar reclamele de pe SP au legatura cu subiectul citit

#22
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Vă aștept cu o soluție eficientă și nejumulitoare, că mă dor ochișorii și timpanele de la atâtea reclame!

#23
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Testam si eu diferite metode de a bloca ads pe android 9.
Mickeydutza, inafara de aplicatia youtube si altele google, da-mi un exemplu care are multe ads, cu nume si un screenshot ca sa compar cu ce vad eu.

#24
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

View PostMickeydutza, on 02 septembrie 2022 - 14:46, said:

Vă aștept cu o soluție eficientă și nejumulitoare, că mă dor ochișorii și timpanele de la atâtea reclame!

Daca vrei gratis, singura solutie este sa rootezi telefonul si scapi de reclame din orice aplicatie.

Cu bani, singura solutie este sa ai propriul tau dns, accesibil prin router de oriunde. Astfel, indiferent daca esti acasa, pe wifi, sau in afara cu date mobile, reclamele vor fi blocate.

View Posticename, on 02 septembrie 2022 - 13:46, said:

Eu sper ca intr-o buna zi ca toate sa fie aplicatiile, tot software-ul, toate sistemele de operare sa fie cu plata. Si sa existe versiuni ale lor gratuite, dar cu reclame. Nu vrei sa platesti pentru munca autorului? Lasa sa platesca reclamele. Ne plac aplicatiile, dar vrem sa fie gratuite. Eventual, autorii lor sa mearga la munca, nu sa stea cu mana intinsa la utlizatori. Vrem update-uri zilnice, vrem aplicatii fara bug-uri, vrem aplicatii care sa transforme obiectele dintr-o fotografie in obiecte reale. Dar nu vrem reclame, nu vrem sa platim pentru ele, nu exista oare un AI care sa le creeze pentru noi? Eventual un zeu, un creator din alta lume, ca sa nu zic mai multe.

Dar de ce sa nu il faca cu plata direct? De ce sa bage reclame; ii e frica ca o sa piarda 80% din utilizatori? Vezi, asta e: se stie faptul ca sunt foarte putini dispusi sa platesca, si atunci se baga reclame.

Stii ca exista free software, nu? Orice program cu plata are echivalentul sau gratuit, free software, sau popular cunoscut ca si open source.

In viitor, programele se vor scrie singure deoarece firmele producatoare isi vor da seama ca e mult mai ieftin sa detii si sa intretii un singur soft decat 100, si cu mult mai putini oameni.

Edited by IncredibleWiring, 02 September 2022 - 15:13.


#25
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008

View PostMickeydutza, on 02 septembrie 2022 - 13:40, said:

Bombalurina, mulțumesc pentru ce mi-ati spus! Din păcate nu știu unde să găsesc "primește recomandări".
    
Ca aici      [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Kgiqz8XSA5U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View PostMickeydutza, on 02 septembrie 2022 - 13:00, said:

Am înțeles, eiffel. Din păcate internetul meu de la Digi nu suportă daca setez DNS privat ca dns.adguard.com.
Pai nu stiu ce faci tu acolo...
La mine merge in orice retea. Si nu vad de ce nu ar functiona. Ca e vorba de un DNS - un server care e interogat legat de adresele web.

P.S. Si acasasi la munca am Digi.

Plus ca acasa si al servici pe langa asta am si propriile servere DNS anti reclama si anti malware - PiHole - facute cu Raspberry Pi.

#27
sergiu08

sergiu08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 31.12.2013
Pe android folosesc nextdns, browser-ul de la Samsung și YouTube Vanced (cât mai merge). Pe IPhone la fel nextdns și safari cu adguard pentru a bloca reclamele în YouTube (browser).

#28
icssizero

icssizero

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 28.02.2022
Si eu am tot adguard bagat la dns si am zero reclame. Folosesc atat Brave cat si Chrome sau Kiwi.
Legat de youtube singura varianta free este Vanced, inca merge.

Mai depinde si de site-urile accesate si din ce am vazut de varianta de Chrome, unele is chiar agresive, deschid pop-upuri, etc si vorbesc de site-uri romanesti de "stiri" .

Un *****er instalat si dns la mine au fost de ajuns, vorbesc de telefoane Samsung.

*****-adblocher

#29
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Pentru Youtube, a mai scris cineva Youtube Vanced.
Nu necesită root și este funcțional eu îl folosesc.

Pentru restul, private dns. Doar să găsiți unul cu bandă bună și fără limite și cel mai important de ăncredere pentru că vă trec toate datele pe acolo.

Un exemplu este https://www.quad9.net de IBM și sunt in Elveția Au și app de android și este gratis, dar nu blochează toate reclamele.

Edited by mrfe, 02 September 2022 - 17:27.


#30
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Am reușit să scap de reclamele de pe aplicații. Am spus că folosesc Open DNS setat frumos și ca sa mearga sa folosesc DNS privat am pus la exceptii "dns.adguard.com". Acum singura problemă cu reclamele e aplicația Youtube, dar asa cum au spus mai mulți, se poate accesa Youtube din browsere care blocheaza reclame. Mulțumesc tuturor pentru sfaturi!

Care e faza cu Youtube Vanced? Se poate loga cineva cu contul de Youtube?

Edited by Mickeydutza, 02 September 2022 - 17:38.


#31
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016

View PostMickeydutza, on 02 septembrie 2022 - 17:33, said:

Acum singura problemă cu reclamele e aplicația Youtube

YouTube Vanced si-ai scapat de problema. Zero reclame.

#32
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View PostMickeydutza, on 02 septembrie 2022 - 17:33, said:

Am reușit să scap de reclamele de pe aplicații. Am spus că folosesc Open DNS setat frumos și ca sa mearga sa folosesc DNS privat am pus la exceptii "dns.adguard.com". Acum singura problemă cu reclamele e aplicația Youtube, dar asa cum au spus mai mulți, se poate accesa Youtube din browsere care blocheaza reclame. Mulțumesc tuturor pentru sfaturi! O seară minunată!
YouTube Vanced  nu este nevoie de root. nu mai vezi deloc reclame și merge și cu ecranul oprit.

#33
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Se poate loga cineva cu contul de Youtube pe Vanced?

#34
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Da.

#35
Mickeydutza

Mickeydutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 08.02.2016
Cum? Unde?

Edited by Mickeydutza, 02 September 2022 - 17:43.


#36
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
dreapta sus, omuletul sign in

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate