Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alzheimer, dozator medicamente si calendar

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 02 septembrie 2022 - 13:13, said:

N-ai inteles nimic din ce am zis...
Ideea e ca nu vei rezolva nimic cu niciun dispenser, calendar si etc

Am inteles doar ca nu prea te duce capu', logic vorbind.

Sa ma explic.
Tu zici ca nu trebuie sa iau aparatul de dozare a medicamentelor pentru ca tot o sa moara.
Eu zic ca, STIU ca o sa moara, si tu o sa mori, si eu o sa mor, dar PANA MOARE sa aiba o viata cat mai confortabila, asta insemnand, sa-i fie cat mai usor, cat mai putine schimbari.

Stiu ca in ochii lumii par un prost, insa dorm extrem de bine. Si asta pentru ca, asa prost cum sunt considerat NU-MI PASA ce cred altii despre mine.
Da, am venit din America sa-i fac o viata mai usoara. Sunt destuld e multumit cu ceea ce am reusit.
Am cumparat in America fiind intr-un bloc nou 2 apartamente, un 2 camere si o garsoniera in scopul de a locui impreuna, etajul 1, Lidl la 50m, parc verde in complex, plimbari pe malul lacului.
Cand am ajuns in tara am constatat ca... e mai usor pentru ea sa traiasca unde STIE, atunci am cumparat pentru noi, un 3 camere la vreo 5 minute cu masina de ea.

I-am facut curatenie in facturi, i-am preluat cheltuielile, mergem la ea de vreo 2 ori pe saptamana, ii gatim, dar isi gateste si ea, ii spalam, insa ii lasam libertate.
Iese afara de 2-3 ori pe zi cu orele, merge intr-un parc vis-a-vis de locuinta ei, mai vorbeste cu oamenii, o sun dimineata sa o intreb cate medicamente mai are in "cutiuta" si-i spun daca sa ia din ele sau sa inchida cutia, medicamente pe care i le pun o data pe saptamana.

A "cazut" zice ea, desi a avut o rana urata la picior si nu stie unde si cum. Sange de la lift la intrarea in apartament.
Am pansat-o si in fiecare zi schimbam pansamentul
A facut COVID si o vizitam zilnic sa-i dam pastilele, acum i-a trecut si rana si covidul
Ieri n-am prins-o, ca e olimpica, la 8 e pe strada, Posted Image
I-am spus mandrei, ca pe ea o suna de regula sa o intrebe cate pastile mai are. Trebua sa fie 2. Nu mai era nici una, Posted Image, deci a facut un sandwich cu ele.
Asta mica a intrat in panica.
M-a sunat, plangea.
Posted Image
"Ce dracu mah nevasta? Las' co rezolvam...!"
"Si daca nu rezolvam?"
" Daca nu rezovam, moare, care e problema?"
Posted Image

La asta se reduce totul. Sa faci ce-ti sta in putina, restul e destinul.
Acum am gasit dispenserul asta. Apare altcelva? Gasim alta solutie.
Mai vine cate unu d-asta ca tine care imi zice ca... "degeaba, tot moare!"
Eu zic ca ai pierdut ocazia sa taci, ca si Hagi zicea ca o sa ploua pana o sa stea ploaia, Posted Image

Are 87 de ani, in decembrie 88, si gagica e olimpica.
Merge de rupe

Covidul a accelerat boala care acum e pe asa numitul tratament dar nu se simte mai nimic.
Situatia a degenerat in perioada in care i-a tinut pe batrani in casa, iar ea... viata ei era pe strazi.
Stres in ora aia in care trebuia sa iasa, vecini si rude care ii aduceau de mancare.. asta a pus-o jos si atunci am hotarat sa venim in tara.

Cand am ajuns am gasit-o cu 2 contracte la Romtelecom si Orange, internet, celular cu date etc in situatia in care ea nu are nici celular si nici internet.
Platea in jur de 150/lnua degeaba
Cand am fost sa reziliez contractele mi s-a spus sa mai astept, ca abia le-a reinoit pe 2 ani, ca au semnatura ei, Posted Image
Idiotii si-au gasit cu cine sa se puna.
Le-am zis ca platesc penalizarea dar sa intrerupa contractul si ne vedem in curte, Posted Image
N-a mai fost cazul

Apoi a uitat sa plateasca intretinerea, citirea apometrelor etc.
Acum nu mai are nimic, Am preluat eu totul si-i iau bani din pensie, pentru ca ...Cezar, sa nu aud.. platesc tot, Posted Image
Urmeaza sa-i scot toti banii stransi sa-i pun la mine in cont saptamana viitoare. jumatate i-am luat deja acum vreo 3 luni, sa-i tin in euro ca o sa vina nenorocirea.. si... asta e.
Nocorc ca mandra nu are frati, asa ca n-am cu cine ma certa.

Si apropo ca ma mai intreaba lumea p-aici. Face cuvinte incrucisate de moare calu'
M-a lasat paf cand am vazut-o
Mai mult sa vedeti cum functioneaza creierul de nu te uimeste...
Gasesc ceasul de perete pe masa in living.
"Ce e mah cu asta aici de ce nu-l lasi acolo?"
"Ah, pai acolo nu merge bine..."
"Cum naiba sa nu mearga acolo si merge pe masa?"
"Adica nu ma crezi? Ia pune-l!"

Se consumase bateria si greutatea secundarului facea sa nu mai se invarteasca cand era pe urcare.
Bai, am inlemnit cand am vazut ce logic gandeste, e doar memoria...

La psihiatru, intrebari de genul "ce zi e azi" sau din politica, e clar ca-s inutile, nici pe mine nu m-ar interesa, dar
100-7
Ea: 93
-7
86 in 2 secunte
-7
79 alte 2 secunde, facea mai repede ca mine

L-a uimit p-ala, Posted Image
Gagica e dementiala, i-am spus ca e soacra mea preferata!

Cam asta e povestea.
Stii vreun professional killer sa rezolvam problema si sa returnez dozatorul?
Posted Image

Apropo pentru astia pesimistii, un cantec pe care mi l-a trimis mandra ieri cand lucram la mobilarea apartamentelor dupa "nenorocirea" ca soacra-mea a luat pastilele:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lMiJvj6gFg4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Nu, nu stiu niciun professional killer, e admirabil ce faci si demetial ca iti iubesti soacra, DAR
Din nou, repet, nu ai inteles ideea, asta daca vrei sa vezi dincolo de cuvinte si dincolo de faptul daca ma duce capul sau nu...
Nu am zis ca nu trebuie s-o ajuti, sau s-o omori, sau ce rahaturi mai indrugi pe acolo.
Hai sa iti explic mai clar intr-o singura fraza : tu incerci sa ii faci viata mai usoara, dar viata ei va deveni tot mai grea, la fel si a voastra si se va ajunge la asistenta permanenta, 24/7 pentru ca boala va evolua, iar de aici va evolua destul de rapid, vei vedea degradari foarte rapide, mai ales daca boala are deja o vechime de cativa ani. Sper sa nu fie asa, sa ma insel, sa fiu doar un prost care isi da cu parerea, fara sa stie ce vorbeste...
Totusi, pune-te in garda si pune raul inainte si incepi si cauta inca de pe acum o persoana care sa o poata ingriji, pentru ca e foarte greu sa gasesti pe cineva de incredere si care sa isi faca treaba ca la carte, chiar si pe multi bani.

Edited by Magicwisewolf, 03 September 2022 - 19:10.


#21
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 03 septembrie 2022 - 19:04, said:

incepi si cauta inca de pe acum o persoana care sa o poata ingriji,

Asta ai omis sa spui.
Pana acum ziceai ca totul e in zadar si... punct

O sa vedem cum va evolua, cert e ca daca ii gasesc o persoana cu care sa stea 24/7 o omor.
Urmatoarea etapa este cineva 2 ore pe zi, dac-o fi cazul si nu da coltul mai repede, naiba stie

#22
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Nu am zis ca e in zadar, am spus doar ca e temporar tot ce faci, ca rezolva problema pentru moment sau pentru niste luni, in cel mai bun caz.
De cautat solutii, vei ajunge sa cauti destul de des, dar le va rezolva tot mai putin si pentru tot mai putin timp.
E bine pt inceput cu 2-3 ore pe zi, pt ca se obisnuieste cu cineva si se imprieteneste, nu va fi un strain cand va avea nevoie de cineva mai multe ore langa ea, va fi mai usor de acceptat acea persoana.
Daca lucrurile se agraveaza, cresti timpul de asistenta. Doar sa fie disponibila si persoana care va avea grija de ea.
PS : trebuie sa intelegi inca de pe acum ca se va schimba, ea, situatia, relatia ei cu voi si cu cei din jur, asta e boala si nu ai ce face

#23
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMagicwisewolf, on 03 septembrie 2022 - 19:58, said:

Nu am zis ca e in zadar, am spus doar ca e temporar tot ce faci, ca rezolva problema pentru moment sau pentru niste luni, in cel mai bun caz.
De cautat solutii, vei ajunge sa cauti destul de des, dar le va rezolva tot mai putin si pentru tot mai putin timp.
E bine pt inceput cu 2-3 ore pe zi, pt ca se obisnuieste cu cineva si se imprieteneste, nu va fi un strain cand va avea nevoie de cineva mai multe ore langa ea, va fi mai usor de acceptat acea persoana.
Daca lucrurile se agraveaza, cresti timpul de asistenta. Doar sa fie disponibila si persoana care va avea grija de ea.
PS : trebuie sa intelegi inca de pe acum ca se va schimba, ea, situatia, relatia ei cu voi si cu cei din jur, asta e boala si nu ai ce face

Absolut, sunt constient.
Intr-un caz absolut ne mutam toti acolo unde am cumparat apartamentele, dar asta cand va uita ea totul
Deocamdata e libera si okay si apropo... nu a numarat bine medicamentele care erau acolo in cutie, sau s-o fi uitat in alta cutie

Too bad pentru ca dispenserul a fost comandat.

Mersi

#24
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Vorbesc in cunostinta de cauza,aceeasi varsta are, cu problemele varstei.Eu incerc zadarnic sa o iau langa mine,nu vrea.Revenind ontopic, e o discrepanta intre citirea unui calendar clasic si organizatorul ala de pastile.Singura solutie ce vad este sa traiti cu ea.Valabila si la mine,dar la mine interesata nu vrea.Incearca un calendar bisericesc,dupa o varsta ne cam inclinam catre religie.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostMelteanu, on 04 septembrie 2022 - 06:10, said:

Vorbesc in cunostinta de cauza,aceeasi varsta are, cu problemele varstei.Eu incerc zadarnic sa o iau langa mine,nu vrea.Revenind ontopic, e o discrepanta intre citirea unui calendar clasic si organizatorul ala de pastile.Singura solutie ce vad este sa traiti cu ea.Valabila si la mine,dar la mine interesata nu vrea.Incearca un calendar bisericesc,dupa o varsta ne cam inclinam catre religie.

Nici la noi nu vrea cu noi si asta ar insemna sa o iau din mediul cu care e obisnuita. Si cutreiera mult p-afara.

Calendar, nu, o sa-i fac unu doar cu zilele saptamanii.
Am cautat unul electronic dar nu am gasit.
Ma gandesc sa vorbesc cu un electronist sa-mi faca unu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate