Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

USR - pro și contra

* * * - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
13268 replies to this topic

Poll: Votati USR la alegerile din 2024? (202 member(s) have cast votes)

Votati USR in 2024?

  1. Da (115 votes [56.93%])

    Percentage of vote: 56.93%

  2. Nu (87 votes [43.07%])

    Percentage of vote: 43.07%

Vote Guests cannot vote

#5941
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View PostMount_Yerrmom, on 27 ianuarie 2023 - 07:50, said:

Creca a venit momentul pentru "zero taxe pe salariul minim"

Adica cum o sa combata Drula inflatia

Dpmdv ar fi o mare nedreptate sa nu-i pomenesti si pe Nasui, Pruna sau pe Lila (Dragu), materiile cenusii (amestecate cu maro) din spatele acelei masuri.

Ca apoi sa vina baetii se planga pe alt topic ca de ce trebuie sa se imprumute statul si ca de ce unele ministere sunt subfinantate. Eh, chestii socoteli...

#5942
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Zero taxe nu e masura anti-inflationista, ci masura care protejeaza categoriile vulnerabile de efectele inflatiei.

#5943
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Zero taxe o măsură bună, numai că premierul Cîțu nu a fost de acord.

#5944
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postfum, on 26 ianuarie 2023 - 20:57, said:

Nu era un secret faptul că nesimțirea nu are granițe politice, era însă un avantaj ascunderea ei.
Pai da. Dar legat de inflație și cine are de castigat: https://www.google.c...ion is taxation

#5945
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Uimitor ... inflatia iti ia din bani, ca sa vezi descoperire!

#5946
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postaris86, on 27 ianuarie 2023 - 11:35, said:

Zero taxe o măsură bună, numai că premierul Cîțu nu a fost de acord.

Zero taxe la prima vedere ii intotdeauna o idee buna. In practica, meh. Diferentele alea in minus la bugetul de stat cine le acopera si cu ce? Imprumuturi? Ok.

Imprumuturile platitite de cine? Prin ce metode?

Edited by Bucifon, 27 January 2023 - 11:40.


#5947
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
"Zero taxe" intra in conflict direct cu politica de suprataxare si de sprijinire a inflatiei a uslamului.

#5948
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010

View PostBucifon, on 27 ianuarie 2023 - 11:40, said:



Zero taxe la prima vedere ii intotdeauna o idee buna. In practica, meh. Diferentele alea in minus la bugetul de stat cine le acopera si cu ce? Imprumuturi? Ok.

Imprumuturile platitite de cine? Prin ce metode?

Furau și ei mai puțin. În 2010 băselu mi-a luat din buzunar 25% ca să susținem economia românească și pe partea cealaltă Udrea fura ca-n codru.

#5949
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
În cazul meu, prin neaplicarea integrala a legii salarizării și neactualizate celor stipulate în ea, pierd lunar 2195 lei brut.

#5950
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,621
  • Înscris: 15.01.2017

View Postaris86, on 27 ianuarie 2023 - 11:50, said:

Furau și ei mai puțin. În 2010 băselu mi-a luat din buzunar 25% ca să susținem economia românească și pe partea cealaltă Udrea fura ca-n codru.

View Postaris86, on 27 ianuarie 2023 - 12:18, said:

În cazul meu, prin neaplicarea integrala a legii salarizării și neactualizate celor stipulate în ea, pierd lunar 2195 lei brut.
Eu in locul tau, plecam demult din acel loc unde as fi fost furat in repetate randuri,,

#5951
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Mi-am schimbat locul de munca în 2019, de la unii la alții. La privat, salariul este mai mic pe specializare, vorbesc de Petrom.

Edited by aris86, 27 January 2023 - 13:23.


#5952
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 11.03.2007

View Postcatalina1, on 27 ianuarie 2023 - 11:36, said:

Pai da. Dar legat de inflație și cine are de castigat: https://www.google.c...ion is taxation
A, bun, mă pot adapta și eu atunci. Statul are cheltuieli salariale în creștere, doar pentru a încasa mai mulți bani din taxele salariale, care sunt mari. E corectă afirmația?

View PostGlCA_Contras, on 27 ianuarie 2023 - 11:39, said:

Uimitor ... inflatia iti ia din bani, ca sa vezi descoperire!
Sigur că este o formă de erodare a veniturilor, prin devalorizarea monedei, iar ca să vezi vinovatul te uiți imediat la cursul de schimb. Nu pare a fi de la noi problema, cel mult suntem în rând cu lumea bună. Moldovenii, de ex., nu pot afirma afirma același lucru, având în vedere faptul că leul moldovenesc a pierdut în fața celui românesc.

View PostTS030, on 27 ianuarie 2023 - 11:24, said:

Zero taxe nu e masura anti-inflationista, ci masura care protejeaza categoriile vulnerabile de efectele inflatiei.
Zero-taxe, în varianta prezentată de USR, protejează deopotrivă toate categoriile salariale, fiind o scutire de 1.000 de lei pe cap de salariat cu normă întreagă. Procentual luat, da, sunt diferențe mari între ce înseamnă 1.000 de lei pentru persoane cu diverse cuantumuri salariale.


View PostTS030, on 27 ianuarie 2023 - 10:04, said:

Eu credeam ca subiectul este USR, iar in context mai restrans, o paralela intre politicile pro-inflatie uslamiste si cele anti-inflatie ale USR-ului.
Toate politicile partidelor de opoziție sunt antiinflaționiste, poți fi absolut sigur de asta și foarte liniștit. Opoziția este locul unde trebile merg brici.

Edited by fum, 27 January 2023 - 14:28.


#5953
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postaris86, on 27 ianuarie 2023 - 12:18, said:

În cazul meu, prin neaplicarea integrala a legii salarizării și neactualizate celor stipulate în ea, pierd lunar 2195 lei brut.

Nu sunt la curent și nu înțeleg cum vine asta. Adică legea poate fi aplicată parțial sau cum?

Nu-ti poți primi drepturile in instanță?

Edited by Bucifon, 27 January 2023 - 14:30.


#5954
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Sunt legi aprobate și promulgate, dar guvernul dă oug trenuleț de amânare sau înghețare pentru marea majoritate, însă pentru unele categorii se mai înființează un spor sau le actualizează la nivelul 2023.

#5955
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBucifon, on 27 ianuarie 2023 - 14:29, said:

Nu sunt la curent și nu înțeleg cum vine asta. Adică legea poate fi aplicată parțial sau cum?
Nu-ti poți primi drepturile in instanță?
În România se poate da o lege prin care se stabileşte că ce scrie în ea se aplică peste 5 ani. Mai mult se poate da o lege prin care se stabileşte că o altă lege se aplică în viitor, când o fi. Sau se poate da o lege prin care se stabileşte că o lege se aplică pentru unii dar nu şi pentru alţii. Sau... ai imaginaţie? Orice se poate ;)

#5956
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
@fum
Tu ce încerci sa sustii legat de inflație?

#5957
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,715
  • Înscris: 11.03.2007

View Postcatalina1, on 27 ianuarie 2023 - 17:00, said:

@fum
Tu ce încerci sa sustii legat de inflație?
Că erodează puterea de cumpărare a majorității entităților economice, statul nefiind printre cei care câștigă de pe urma ei. Vorbim despre păstrarea fiscalității în parametrii de dinainte de escaladarea inflației, repet. Am spus mai sus, de pe urma inflației câștigă foarte puțini, mai exact cei care pot învârti banul foate repede, cu lanțuri de producție sau de desfacere foarte scurte, cu vânzare rapidă, cu aprovizionare la fel de rapidă, ori statul nu se încadrează aici. La astfel de afaceri inflația aprope că nu contează. Sigur, am văzut acele linkuri, sunt păreri și păreri, în cifre absolute statul câștigă mai mult, dar asta înseamnă că și firmele câștigă mai mult, finanțarea statului fiind cotă din activitățile economice de pe tot cuprinsul țării. Ai încasări de TVA mai mari, ai activitate economică mai intesă, ai valoare adăugată mai mare de care beneficiază, dacă putem vorbi în acest context așa, de agenții economici. La fel și cu impozitul pe profit sau pe salarii, care este o impozitare a vânzării muncii, a serviciilor pe care salariatul le prestează. Mai există însă ceva înafara acestor cifre absolute, și anume puterea de cumpărare. Pe mine asta mă interesează, nu banii, ci cantitatea de bunuri și servicii cu care o pot acoperi cu ei, la fel și pe stat, ca entitate ce vine să administreze anumite interese comune. Dar dacă o să o ținem cu imperfecțiunile statului, clar că discuția despre inflație și despre cum afectează aceasta finanțele statului nu se va sfârși niciodată.

#5958
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Bazaconii. Statul n-are nevoie de lanturi de desfacere, el incaseaza direct prin diverse taxe. Firmele nu castiga neaparat mai mult, mai ales pentru ca puterea de cumparare a oamenilor scade.
Te scremi sa prezinti inflatia de doua cifre ca fiind ceva benefic pentru economie... de ce? Pentru ca esti cu musca pe caciula, stii ce fac hotii uslamisti dar trebuie sa-i sustii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate