Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Anii de facultate/armată sunt luați în considerare la pensionare?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Intrebarea ar fi daca in calculul vechimii in munca pentru pensionare se considera si anii de facultate respectiv de armată.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu stiu ca da.

Articolul 49
(1) În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare și perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
b) a urmat cursurile de zi ale învățământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiția absolvirii acestora cu diplomă;
c) a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;

Edited by pasilla, 01 September 2022 - 13:43.


#3
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Mersi de raspuns. Scurt si la obiect.

#4
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
un pic de completare: din pacate dar de asteptat, nu se iau in considerare la pensionarea anticipata (cat va mai exista o astfel de optiune....)

#5
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 13.10.2010
Irina, tot cauți soluția și nu iese, a? :lol:

#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Daca scoti de la casa de pensii desfasuratorul apare o gaura, nicidecum vreo mentiune ca ai fost in armata. Deci daca se iau in considerare se iau in alte feluri, eventual adaugat livretul militar, oricum nu inteleg cum iti calculeaza puncte pe perioada aia

Am descoperit: "25% din câştigul salarial mediu brut lunar din perioadele respective". Deci practic iti pune banana-n brate. Thank you for your service! :lol:

Edited by Mosotti, 01 September 2022 - 14:09.


#7
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postcanarel, on 01 septembrie 2022 - 13:59, said:

Irina, tot cauți soluția și nu iese, a? Posted Image
:)) da, da, m-am dezumflat acum 2 ani pe subiectul asta :))
sau anul trecut, nu mai tin minte.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Se adauga la VECHIME, daca ai terminat facultatea la zi si armata oricumPosted Image
Sunt niste zecimi de punct, nu va asteptati la ceva WOW.
Si numai la pensionarea la termen/limita de varsta.
Daca ai si ceva ani de grupa de munca I sau II, anii de reducere se scad din limita de varsta.
Cazul meu, la 40 ani efectivi in campia muncii, am 49,5 ani vechime echivalenti. Grupa de munca - I si II, facultate, armata, acte doveditoare cu veniturile realizate.
Nu ma plang de pensie, dar se putea mai bine.
Prost io ca nu am intrat in categoria celor cu pensii "speciale", care au BP o viata intreaga si acum au si indemnizatii si pensii speciale.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTestosteron, on 01 septembrie 2022 - 13:34, said:

Intrebarea ar fi daca in calculul vechimii in munca pentru pensionare se considera si anii de facultate respectiv de armată.

Doar la pensionarea la limita de varsta. Atat.

#10
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

View Postcanarel, on 01 septembrie 2022 - 13:59, said:

Irina, tot cauți soluția și nu iese, a? Posted Image
si eu la fel :))))

#11
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Eu auzisem ceva de genul ca acei ani de facultate vor fi luati in considerare doar daca ai minim 10 ani cotizati pe bune, sau chiar ca tre` sa fie cotizati pe un post din domeniul in care ai terminat, nu stiu daca asa e sau nu.

#12
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 06.08.2015
daca am facut 2 facultati in acelasi timp (medicina si una de 3 ani, facultatea de fizica medicala) se comuneaza, sau se ia in calcul doar cea de medicina pt ca e cea mai  lunga?

#13
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Daca faci 10 facultati in paralel intri direct in pensie.

#14
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,389
  • Înscris: 17.10.2018
da

#15
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce stiu perioadele acelea asimilate NU se iau in considerare atunci cand se decide daca ai sau nu stagiul necesar pensionarii ci doar se adauga niste puncte pentru ele (0,25 puncte lunar) atunci cand iti calculeaza punctajul si implicit pensia. Nu stiu daca la pensionarea anticipata partiala se adauga sau nu aceste puncte, cred ca nu (dar se poate sa ma insel), ele se valorifica sigur atunci cand treci la pensia pentru limita de varsta..

Poti sa faci si treispce facultati in paralel, perioada se pune o singura data. Dupa cum daca ai mai multe locuri de munca in acelasi timp perioada se socoteste o singura data, faptul ca sunt mai multe conteaza doar ca venit lunar si deci ca punctaj obtinut. Si cred ca iti ia in considerare o singura facultate, pe care o vrei tu, chiar si atunci cand le faci una dupa alta deci in perioade diferite.

#16
laureate

laureate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 21.04.2006
salutare, mă interesează și pe mine ultimul post, daca poate clarifica cineva, adică anii de facultate militară se iau în calcul doar când îți calculează cuantumul pensiei sau se contorizează și ca vechime efectivă din cei 25 de ani?
n merci!

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi # 2
Stagiu de cotizare =
(1) În înțelesul prezentei legi, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
j: perioade asimilate - perioadele pentru care nu s-au datorat sau plătit contribuții de asigurări sociale și care sunt asimilate stagiului de cotizare în sistemul public de pensii;
p: stagiu de cotizare - perioada de timp pentru care s-au datorat contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii, precum și cea pentru care asigurații cu contract de asigurare socială au datorat și plătit contribuții de asigurări sociale la sistemul public de pensii;
r: stagiu complet de cotizare - perioada de timp prevăzută de prezenta lege în care asigurații au realizat stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de pensie pentru limită de vârstă, pensie anticipată sau pensie anticipată parțială;
t: stagiu minim de cotizare - perioada minimă de timp prevăzută de prezenta lege în care asigurații au realizat stagiul de cotizare pentru a putea beneficia de pensie, la împlinirea vârstei standard de pensionare;


Art 53

(1) Vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbați și 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei vârste se realizează prin creșterea vârstelor standard de pensionare, conform eșalonării prevăzute în anexa nr. 5.
(2) Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atât pentru femei, cât și pentru bărbați. Atingerea acestui stagiu se realizează prin creșterea stagiului minim de cotizare, conform eșalonării prevăzute în anexa nr. 5.
(3) Stagiul complet de cotizare este de 35 de ani, atât pentru femei, cât și pentru bărbați. Atingerea acestui stagiu se realizează prin creșterea stagiului complet de cotizare, conform eșalonării prevăzute în anexa nr. 5.

Edited by pasilla, 07 January 2023 - 18:56.


#18
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,643
  • Înscris: 17.08.2022
La stabilirea pensiei din Romania pe care o primesc aici in tara,
la vechimea in munca -16 ani, s-au adaugat perioada de studii la facultate si statgiul militar

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate