Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie

Digi & SFP GPON ONU

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

kreload

kreload

New Member

• Grup: Candidate Members
Salut,

E posibil din punct de vedere tehnic sa folosesc module SFP cu sn, mac si vlan-urile declarate corect in routerele personale astfel incat sa inlocuiesc cateva routere RDS?
Intreb lucrul asta pentru cateva locatii unde spatiul este destul de mic, toate routerele + nvr sunt puse unul peste altul si as prefera sa elimin o necunoscuta atunci cand depanez o problema de la distanta (ex. routerul rds are ledurile aprinse ? ... ce leduri ? routerul nostru are ledurile aprinse ? ... ledul x este aprins ? etc)

Intreb asta pentru ca mi-ar place sa folosesc modulul acesta : https://www.fs.com/d...cts/133619.html. Ori unul asemanator care are sistem de operare si in care se pot modifica sn, mac.

Multumesc.

kopilu_198

kopilu_198

Senior Member

• Grup: Senior Members
treci pe abonamente business, cu banda garantata de peste 1gb si se rezolva. scoti cateva sute-mii de euro lunar si poti monta ce vrei tu

ogo

ogo

Senior Member

Da, teoretic este posibil.
Practic, ymmv.

VipeR85

VipeR85

Il Magnifico

kreload, on 01 septembrie 2022 - 10:26, said:

Salut,

E posibil din punct de vedere tehnic sa folosesc module SFP cu sn, mac si vlan-urile declarate corect in routerele personale astfel incat sa inlocuiesc cateva routere RDS?

esti constient ca RDS ar trebui sa faca setarile pe SO sfp-ului?

Edited by VipeR85, 01 September 2022 - 17:11.

ZIGZAG20

ZIGZAG20

Senior Member

kopilu_198, on 01 septembrie 2022 - 11:32, said:

treci pe abonamente business, cu banda garantata de peste 1gb si se rezolva. scoti cateva sute-mii de euro lunar si poti monta ce vrei tu
450euro/luna

Ruben56

Ruben56

Senior Member

Tehnic vorbind, functioneaza. Have fun :)

VipeR85

VipeR85

Il Magnifico

tehnic da. dar eu sunt foarte curios de SO-ul lor de operare si ce ai putea face cu el.
nu am aprofundat, doar am citit fugitiv ieri 2-3 informatii.

chestia e ca am inceput de ceva timp sa le folosim la greu la lucru dupa ce am cumparat switch-uri de fibra , switchuri cu porturi sfp, pentru a reduce din media convertoare. adica sunt ok cu faptul ca un modul sfp inlocuieste mediaconvertoru dar sa inlocuiasca un ONT inca n-am vazut. tot ce e posibil doar ca SO-ul lor ar trebui sa aibe aceleasi optiuni ca si un ONT, nu?

ogo

ogo

Senior Member

pt ca SFP defineste doar faptul ca e small form-factor pluggable si atat;
dar pot deservi mai multe standarde: SONET/GigE/FC/PON/etc
si da, pt cele PON (majoritatea) se poate citi EEPROM si modifica, printre altele si Posted Image- ele actionand ca un ONU/ONT (asa cum ai intuit); de fapt, chiar fiind un ONU/ONT.

Edited by ogo, 02 September 2022 - 17:59.

gigabiter

gigabiter

Member

• Grup: Members
Instalezi o camera IP over LTE și tragi cu ochiul la ledurile echipamentelor tale. Cea mai ieftina soluție!

Edited by gigabiter, 15 September 2022 - 17:57.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate