Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Recomandare pizzerie cu produse bune/ gustoase

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Poate off topic:
Acum 100 de ani(!) cand eram student la Politehnica, era Pizzeria Grivita, langa Polizu - Politehnica, unde mancam pizza.
8 lei orice fel+ 2 lei un pahar de vin rosu.
De atunci nu am mai mancat niciodata o pizza asa buna, consider eu, ca ce se servea la Grivita.
Vorbesc de anii '75 - '80.
Si nu se suparau chelneritele ca nu le lasam bacsis, stiau ca suntem studenti, dar NICIODATA nu s-a facut rabat la calitate. Sau la timpul de servire.
Oh tempora, oh mori!
Azi comanzi piza, indiferent de firma si e 80% coca coapta. Mai moale sau mai "crispy", dar tot COCA.
Topingul se taxeaza separat, o primesti rece sau aproape, 90% din ingrediente sunt din cele cu periaoda de "mancabilitate" la limita. Pentru ca sunt IEFTINE si nu conteaza ca maine nu te scoli de pe buda!
Prefer pizza "la cutie", congelata, pe care o dreg eu cu ingrdientele dorite.
Ajung la acelasi pret, acelesi otravuri in compozitie, dar macar stiu ca am facut-o cu mana mea si e cat doresc eu de fierbinte.
Pofta buna!

#20
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
Deci ajungem la concluzia ca cea mai buna pizza e cea care-ti place tie.

A fost vreun user care sa posteze numele unei pizzerii mentionate de alt user?

#21
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007
Întotdeauna cea mia bună pizza este cea care îți place „ție”.
Am și scris asta în postarea inițială. Însă eu m-am axat pe componente de calitate, blat cu maia etc. Ce ingrediente ne alegem să compună pizza care ne place cel mai mult, ține de gust...iar asta este o cu totul altă poveste.

#22
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 28.05.2008

View Postlaurstef, on 01 septembrie 2022 - 13:12, said:

Caut ceva care să folosească ingrediente de calitate și să nu se zgârcească în a le folosi. Eventual blat cu maia, un prosciutto bun, o mozzarella de calitate......din astea.... Posted Image

Daca ne raportam strict la calitatea ingredientelor, densitatea acestora pe suprafata blatului si adecvarea procesului de coacere (in 3 etape), va recomand produsele "Buoni e Bravi" din Piata Rosetti (un plus pentru varietatea cu carne de vita).
In ceea ce priveste "lanturile" (mari sau mici), sa fim seriosi, niciun italian nu ar consuma vreodata produsele lor.
Sa aveti pofta!

#23
cfrtriaj

cfrtriaj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 03.02.2009
Am citit ca stai prin Berceni?
Incearca pizza Ella ..este pe strada Alunișului.am luat de 3 ori pina acum de la ei.
Dar fiecare e cu gustul lui.
Pofta buna.��������

#24
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
E 5 dimineata, iar eu ma voi indrepta catre congelator, ca mi s-a facut pofta de pizza, fie ea si congelata. Am niste sunca expirata de la Lidl si ciuperci felii pe care le voi pune deasupra. Best pizza in town.

#25
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
La Mosu ... pe strada Oltenitei ... primesc comenzi dar nu fac livrari (trebuie sa vii sa o ridici).

#26
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 23.12.2015
Sotiei si mie ne-au placut pizza de la Luca, iar dupa o anumita ora (depinde de fiecare locatie) poti lua la 50% daca mai gasesti

#27
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 19.07.2022
Daca faci reverire la covrigaria luca care vinde pizza feliata . Alimentul ala nu ar trebui sa poarte numele de pizza. Imi place sa comand de la trenta pizza cu blat integral funghi si separat ulei aromatizat cu ardei iute .

#28
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,422
  • Înscris: 05.07.2018
La ce preturi sunt acum, o felie de pizza de la Luca sau Matei e suficienta.

#29
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 965
  • Înscris: 12.12.2007

View Postvladut01, on 03 septembrie 2022 - 06:45, said:

Sotiei si mie ne-au placut pizza de la Luca, iar dupa o anumita ora (depinde de fiecare locatie) poti lua la 50% daca mai gasesti

Păi,... ce zic eu și ce îmi răspunzi tu.
Aia se numește pizza pt că, probabil, nu au știut ce at nume să îi dea unui produs care seamănă cu pizza. Dar numai pizza nu este.

#30
adymb

adymb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 30.12.2010
De cand am invatat sa fac pizza, asta din comert parca nu are gust.

Recomand https://www.chainbaker.com/biga-pizza/ cu asta am inceput, usor de facut si delicoasa.

#31
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006

View PostPuferiu_, on 04 septembrie 2022 - 15:58, said:

La ce preturi sunt acum, o felie de pizza de la Luca sau Matei e suficienta.
Doar ca aia numa pizza nu-i :)

#32
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Trecind peste faptul ca aici nu livreaza nimeni,azi avem zi de pizza, facuta in casa...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate