Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Dilema "automata" : Hyunday i30 1,6 CRDI 2018 /Renault Megan Grandtour dci115 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
mild

mild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2008
Ma aflu pt scurt timp (intwres de serviciu) in Germania, cu "porunca" de a aduce înapoi o mașină pt o familie. Ambele din titlu intra in cei 15k, ambele la vreo 100k km.... in curte la un Autohaus
Apreciez:
1) Recomandari pe scurt.
2) Cum pot verifica mai urgent istoricul?
3) Ce documente sunt ESENTIALE pt transport?
Merci ;)

#2
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
CarVertical pentru istoric, cartea tehnica a masinilor....

#3
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Dealerul sa fie unul reputat, fara radacini balcanice. Nu turc, nu sarb, nu roman. Masina cu istoric si kilometraj verificabil pe Carvertical sau AutoDNA. contractul de vanzare-cumparare, cartea, certificatul masinii, numere de export neaparat. Si cunostinte de limba germana, nu toti nemtii se omoara cu engleza.

#4
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Cauta pe Youtube Auto-Rulate Germania, ia legatura cu ei si te ajuta cu achizitia. Nu e gratis, dar merita, mai ales ca nu stii limba germana.

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
peste ocean masinile fara probleme sunt tinute si revandute de dealerul unde te duci ca sa-ti iei masina noua si sa o dai la schimb pe cea veche, iar cele cu probleme sunt revandute la licitatie la alti dealeri care vand, de regula, numai masini la mana a doua, a treia, etc. E (foarte) posibil ca asa sa fie si in Europa

#6
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Hyundai i30 cu automata DCT nu e o idee buna

#7
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022
Pe scurt: Megan clar!

Istoricul nu se poate verifica decat dacă este in curtea vreunui dealer serios iar masina nu este vândută ca "pentru export". Aplicatiile alea minune rar funcționează la masini din Germania (doar la nl, be, fr).

Daca dealerul are placute cere sa faci un drivetest.

Musai sa aibă TUV făcut recent daca vrei sa pleci cu ea pe roti!

Edited by NikoroB, 01 September 2022 - 08:11.


#8
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
In Germania, in interes de serviciu? Roaga un neamt cu care te intelegi bine sa mearga sa intrebe de masina care te intereseaza ... daca dealerul baga motive ca n-o poate vinde acum, e cu bube. Tie ti-o vinde fara probleme, dar la un neamt sub nici o forma.

#9
mild

mild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2008
Mersi pt promptitudinea raspunsurilor.
Hi30 CarVrtical= Ok (Dar:"Am constatat că acest raport nu este la fel de informativ ca de obicei
Pot exista două motive pentru aceasta:

Ați făcut o greșeală de tipar la introducerea codului VIN - vă rugăm să-l verificați din nou;
producătorul sau alte surse nu au furnizat date suficiente.
Vestea bună este că acest raport nu te-a costat nimic ! Vă vom acorda un credit suplimentar pentru banii pe care i-ați plătit deja. Îl puteți folosi pentru a verifica un alt VIN.")
O tura cu MeganTour (!! descopăr ca e MANUALA," doar"116PS din 2019)

Sunt aici. Dealer vb bine RO. Are acte. Si atelier:) Acum descarca si un FFokus2,0 150 PS TDCi Automata ST-Line Kombi 2019.
Dictez altcuiva totul ce scriu.
@stalker= DE CE? ALTII?? (acum suna frumos... Eu am condus doar manuale pt mine, ocazional doar automate, ca-mi place odihni mana pe stick :)
Pana luni trebuie sa cheltui acesti 15000€

Edited by mild, 01 September 2022 - 09:55.


#10
mild

mild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2008
i30= resturi de folie ? sub manere, haion, sub stopuri....De la impachetare precedenta ? sau ...?! "EL nu stie..."  ceva poze https://imgur.com/a/gJcfaE2

Edited by mild, 01 September 2022 - 10:33.


#11
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Au raportat multi utilizatori probleme pe forumurile Kia Hyundai despre cutia asta dezvoltata de ei DCT7, e un dual clutch cu ambreiaje uscate..se uzeaza repede si necesita inlocuirea ambreiajelor scumpe

Fordul ala suna bine, am citit ca motorul ar fi produs de Peugeot iar cutia de viteze e cu 8 viteze cu convertizor de cuplu...dar probabil si in echiparea aia costa mai mult

#12
mild

mild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2008
TOATE Garatiile la EL se cumpara (de la 400e/an). Nu mi-o da in acelasi pret...Asta e norma sau difera de la casa la casa?

View Poststalker2142, on 01 septembrie 2022 - 10:47, said:

Au raportat multi utilizatori probleme pe forumurile Kia Hyundai despre cutia asta dezvoltata de ei DCT7, e un dual clutch cu ambreiaje uscate..se uzeaza repede si necesita inlocuirea ambreiajelor scumpe

Fordul ala suna bine, am citit ca motorul ar fi produs de Peugeot iar cutia de viteze e cu 8 viteze cu convertizor de cuplu...dar probabil si in echiparea aia costa mai mult

nu vorbesc limba "convertizoarelor de cuplu" :) Multumesc. Intra in cei 15mii euro

View PostNikoroB, on 01 septembrie 2022 - 07:56, said:

Pe scurt: Megan clar!

Istoricul nu se poate verifica decat dacă este in curtea vreunui dealer serios iar masina nu este vândută ca "pentru export". Aplicatiile alea minune rar funcționează la masini din Germania (doar la nl, be, fr).

Daca dealerul are placute cere sa faci un drivetest.

Musai sa aibă TUV făcut recent daca vrei sa pleci cu ea pe roti!

TUV nou DACA actualul e sub 8 luni (e!). Pt 400e instaleaza "el" incalzire in scaune. Beneficiara specificase sa nu fie "joasa"/sportiva.....M-am opintit nitel sa ies...Acum o scot la autostrada cu placute, desigur.

#13
mild

mild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2008

View Postmild, on 01 septembrie 2022 - 11:42, said:

TOATE Garatiile la EL se cumpara (de la 400e/an). Nu mi-o da in acelasi pret...Asta e norma sau difera de la casa la casa?



nu vorbesc limba "convertizoarelor de cuplu" Posted Image Multumesc. Intra in cei 15mii euro



TUV nou DACA actualul e sub 8 luni (e!). Pt 400e instaleaza "el" incalzire in scaune. Beneficiara specificase sa nu fie "joasa"/sportiva.....M-am opintit nitel sa ies...Acum o scot la autostrada cu placute, desigur.

LATER EDIT SAMBATA (ultima zi de decis): Nu m-a last sa fac drivetest pe autostrada...Ambele cu 2 respectiv 3 proprietari precedenti.....Nici nu a putut explica urmele de folie......SI nici nu e fam al motorizarii cu acea cutie  (a admis....apreciez!) DAR mi-a recomandat o alta firma....Dealer GERMAN 100% nu departe ....Care a primit recent vreo 3 Focusuri....APRECIEZ niste sfaturi pentru ele (vezi postarea urmatoare... ) Apreciez si cele zise mai sus , in special legate de cutia Hyundai :)

Am redus dilemele la doua:
(eu conduc manual, nu se exclude automatic.)
Ambele vin cu 1 an garantie si 14 zile pt returnare (Lol!)

FFocus Turnier 2.0TDCI KAT
decembrie2018 =140K km
110kw/150PS EcoBlue KAT
AUTOM... cutie 8F40(8trepte)
Start/stop
SCR System AdBlue tehnologie?
Roti R17 Service la 123K km

FFocus Turnier 1,5TDCI
nov.2017 =75K km
88kw/120PS TDCI KAT
Roti R16 Service la 74K km
MANUAL 6 trepte
Scaune electrice si de piele!

Ce înseamnă tehnologia AdBlue pt... Romania?
Cine ce stie despre cutia cu 8(!!!) trepte????
Se justifica diferenta de CP (mai ales pt impozit?).
Revin sper cu poze de final (grand?!)

#14
mild

mild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.07.2008
SI...cum pot stii ce fel de distributie au aceste modele ? Ca sa nu mai vorbesc daca vreau sa intreb cand cum au fost schimbate?(nasol cu limba germana)

#15
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017
Cel cu 2.0 automat e mai bun, la impozit e diferenta mica de la 64 de lei la 210

Eu as cauta un VW Passat Variant  (caroserie break)  2.0 TDI cutie manuala

#16
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,561
  • Înscris: 26.05.2022

View Postmild, on 03 septembrie 2022 - 09:04, said:


FFocus Turnier 2.0TDCI KAT
decembrie2018 =140K km
110kw/150PS EcoBlue KAT
AUTOM... cutie 8F40(8trepte)
Start/stop
SCR System AdBlue tehnologie?
Roti R17 Service la 123K km
Clar focusul cu 2.0 dacă si mecanic se prezintă ok!

View Postmild, on 03 septembrie 2022 - 09:28, said:

SI...cum pot stii ce fel de distributie au aceste modele ? Ca sa nu mai vorbesc daca vreau sa intreb cand cum au fost schimbate?(nasol cu limba germana)
Sint pe curea toate. Oricum, nu-ți bate capul, parca se schimba la vreo 10 ani sau 180k km. Oricum nu-i cine stie ce cost.

Edited by NikoroB, 03 September 2022 - 13:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate