Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolație coș de fum

Un imn al iubirii (spirituale)

Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...
 Reconventionala la apel?

Detector gaz defect.

Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...
 Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Durere abdominala in partea stanga sus

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

carolinaherera

carolinaherera

Active Member

• Grup: Members
endoscopia tot n-ai facut-oPosted Image

Konatau

Konatau

Junior Member

View Postbai3tzash, on 26 octombrie 2022 - 14:22, said:

Deci e cam cum am fost eu. Acum ca citesc ce ai scris, imi dau seama ca MeteoSpasmyl am luat si eu, nu No-Spa.
O fi fost ceva dereglare. De atunci si eu incerc sa evit prajelile intense. Sau cat mai rar. Daca mananc ceva greu intr-o zi, in zilele urmatoare fac pauza, mananc ceva mai usor. Oricum ma simt mai bine cand mananc ceva mai usor, decat prajeli peste prajeli.
Medicul a spus ca MeteoSpasmyl il pot lua off-and-on, doar cand ma doare sau cand imi mai amintesc.

View Postcarolinaherera, on 26 octombrie 2022 - 14:26, said:

endoscopia tot n-ai facut-oPosted Image
I-am spus de endoscopie si de CT (propus de medicul de familie), legat de CT a spus ca nu imi face ca ma iradiaza degeaba, si ca in loc de endoscopie ar recomanda mai degraba o colonoscopie (daca e cazul), ca problema s-ar putea sa fie la intestinul gros.

Konatau

Konatau

Junior Member

Am revenit cu probabil ultimul mesaj legat de subiectul asta.
La recomandarea medicului am avut grija ce mananc o perioada de cateva luni (cat mai putine mancaruri grele - cele cu multe sosuri, exemplul medicului - si am evitat pe cat posibil sa consum dulciuri), nu-mi amintesc daca am luat si ceva pastile in perioada aia, poate doar ceva probiotic. La ultima sedinta a spus ca nu are ce altceva sa imi faca ea, la Sibiu, si ca daca vreau sa continui investigatiile sa merg la Timisoara, Cluj sau Tg. Mures unde au aparatura necesara (nu mai stiu ce masinarii a mentionat ea pentru ca nu eram interesat sa continui). I-am mentionat ca aparent cel mai mult m-au ajutat medicamentele recomandate de la la prima sedinta, printre care MeteoSpasmyl, Ibutin si un probiotic, mi-a dat inca o reteta pentru acestea trei si a spus sa iau cand simt durere, dar sa fac si pauze (ca sa nu devin imun), tin sa precizez ca mi-a recomandat sa alternez intre MeteoSpasmyl si Ibutin. Pe langa asta, mi-a dat si un bilet de trimitere pentru analize ce au in vedere boala celiaca, ea a mentionat ca e foarte putin probabil sa am asa ceva dar totusi sa facem si pasul asta, inca nu am facut analizele, dupa ce mi le fac eventual mai merg la o sedinta, in functie de rezultate. In afara de asta, am de gand sa continui cu medicamentele care ajuta, cele mentionate anterior, am in continuare dureri dar nu sunt la fel de intense si nici la fel de frecvente, as putea spune ca spre deosebire de ritmul dinaintea tratamentului durerile sunt chiar rare.
Dezamagirea mea e ca nu am gasit ceva spre care sa pot arata cu degetul, ce imi cauzeaza durerile ramane in continuare abstract... dar pe partea cealalta, macar am descoperit ceva ce ma ajuta.

Sanatate!

Edited by Konatau, 04 April 2023 - 19:14.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate