Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Durere abdominala in partea stanga sus

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Salut. De ceva timp am o problema medicala, frecvent am dureri in partea stanga sus a abdomenului, uneori e doar disconfort, alteori se simte ca o intepatura de diferite intensitati, am observat de-a lungul timpului ca durerea apare in doua cazuri:
  • Cand sunt flamand - daca mi-e foame ma inteapa in zona aia, uneori mai tare, alteori mai putin;
  • Cand am consumat produse care contin zahar/acid (Coca-Cola/bere, exclus apa minerala) - apare dupa un timp (in aceeasi zi).
Desi cele doua cazuri pe care le-am identificat eu se intampla, nu se intampla mereu, adica nu mereu cand mi-e un pic foame deja incepe si sa ma doara, si nu mereu dupa ce consum <zahar> sau <bauturi acidulate> ma doare.

Aceasta durere a inceput in 2018 dupa o zi in care am consumat doua bauturi energizante Monster (exact cea din imagine), aveam 22 de ani pe atunci si nu sufeream de vreo boala cronica, ereditara s.a.m.d. Urmatoarea zi (dupa ce am consumat cele doua doze) am mers la medic pentru ca ma imbolnavisem. Nu tin minte daca durerea despre care vorbesc acum a aparut chiar din acea zi (in care am fost la medic) sau dupa cateva zile/saptamani dupa tratament (nu as da vina pe tratament).

Pana acum am vorbit cu medicul meu de familie despre asta, m-a trimis la un medic de la Spitalul Judetean, care m-a trimis la un alt medic de la o clinica privata, acel medic trebuia sa imi faca endoscopie, i-am spus asta, nu mi-a facut, in schimb mi-a facut doar o ecografie, n-a descoperit nimic, m-a pus sa-mi fac analize pentru Helicobacter pylori, mi-a iesit negativ, mi-a recomandat sa am grija cu mancarea si atat.

In viitorul apropiat o sa vorbesc din nou cu medicul meu de familie despre durere, eu presupun ca este splina, in ultimul timp m-am imbolnavit mai des decat in alti ani, am avut oxiuroza, fapt care m-a socat, nu am mai avut asta niciodata si uitasem ca exista.

Vreau sa stiu daca a mai avut cineva probleme de genul, sau daca aveti idee ce ar putea fi. Am incredere in medicul meu de familie dar printre utilizatorii Softpedia cu siguranta sunt si oameni cu cunostinte medicale, unii care poate au mai intalnit un caz asemanator.

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Am avut si eu ceva asemanator acum cativa ani, din senin, ma intepa ca doar cu medicament trecerea durerea. Era in ianuarie, dupa sarbatori.
M-am dus la medic, dupa ecografie mi-a spus ca totul apare in regula, sa iau cam 1-2 saptamani eubiotic si no-spa daca simt nevoia si cam atat. A pus ca diagnostic ceva sindrom nu-stiu-cum. Am fost la un re-consult, eram mai bine. A spus sa revin daca se repeta.
Mi-a trecut, dar de atunci sunt mai atent la prajeli. Oricum, nici inainte nu exageram cu ele, dar simt ca nu-mi pica bine carnea prea arsa. Bauturi acidulate oricum nu beau des, bere poate cateva pe luna.
Cel mai probabil si la tine e o dereglare pe moment, trebuie mancare mai variata si echilibrata.

Asta e povestea mea, poate are legatura cu ce suferi tu, poate nu.

Edited by bai3tzash, 31 August 2022 - 12:51.


#3
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 07.01.2016
Stomacul este, dacă e partea stângă-sus. Gastrită sau început de ulcer.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Konatau, on 31 august 2022 - 12:41, said:

Vreau sa stiu daca a mai avut cineva probleme de genul, sau daca aveti idee ce ar putea fi. Am incredere in medicul meu de familie dar printre utilizatorii Softpedia cu siguranta sunt si oameni cu cunostinte medicale, unii care poate au mai intalnit un caz asemanator.
Eu m-as gandi la o  boala de reflux (de regula TLESR, transient lower esophageal sphincter relaxation), o gastrita/ esofagita sau chiar o hernie hiatala. Ti-as face o trimitere pt esofagoscopie/ gastroscopie. Daca accesul e limitat/ dureaza prea mult, ti-as face trimitere pt radiografie  pulmonara, deseori hernia hiatala e depistabila in acest fel.  Medicul de familie nu ti-a prescris un inhibitor de pompa protoni (omeprazol, pantoprazol etc)? Dar trimitere pt hemoglobina fecala? Tranzitul intestinal e normal?

Edited by Karhu, 31 August 2022 - 13:36.
typo


#5
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

 bai3tzash, on 31 august 2022 - 12:51, said:

Am avut si eu ceva asemanator acum cativa ani, din senin, ma intepa ca doar cu medicament trecerea durerea. Era in ianuarie, dupa sarbatori.
M-am dus la medic, dupa ecografie mi-a spus ca totul apare in regula, sa iau cam 1-2 saptamani eubiotic si no-spa daca simt nevoia si cam atat. A pus ca diagnostic ceva sindrom nu-stiu-cum. Am fost la un re-consult, eram mai bine. A spus sa revin daca se repeta.
Mi-a trecut, dar de atunci sunt mai atent la prajeli. Oricum, nici inainte nu exageram cu ele, dar simt ca nu-mi pica bine carnea prea arsa. Bauturi acidulate oricum nu beau des, bere poate cateva pe luna.
Cel mai probabil si la tine e o dereglare pe moment, trebuie mancare mai variata si echilibrata.

Asta e povestea mea, poate are legatura cu ce suferi tu, poate nu.
La mine a inceput dupa consumul ala brusc si excesiv de energizant, si nu vad vreo legatura cu mancarea prajita pentru ca nu apare dupa ce mananc prajit.

 Karhu, on 31 august 2022 - 13:29, said:

Eu m-as gandi la o  boala de reflux (de regula TLESR, transient lower esophageal sphincter relaxation), o gastrita/ esofagita sau chiar o hernie hiatala. Ti-as face o trimitere pt esofagoscopie/ gastroscopie. Daca accesul e limitat/ dureaza prea mult, ti-as face trimitere pt radiografie  pulmonara, deseori hernia hiatala e depistabila in acest fel.  Medicul de familie nu ti-a prescris un inhibitor de pompa protoni (omeprazol, pantoprazol etc)? Dar trimitere pt hemoglobina fecala? Tranzitul intestinal e normal?
Medicul de familie nu mi-a prescris nimic, am vorbit o data cu ea despre asta si m-a trimis la Spitalul Judetean, de unde am ajuns la un medic de la o clinica privata, el mi-a prescris medicamente pentru Helicobacter pylori, care au fost inutile intr-un final, pentru ca nu aveam H. pylori. Nu mi-a dat bilet de trimitere pentru hemoglobina fecala, tranzitul intestinal as zice ca e normal, nu am probleme, dar nici nu am facut analize pentru asta. O sa ii comunic si medicului genul asta de posibile probleme si analize care ne-ar putea da un indiciu despre ce e in neregula cu mine, poate ii vin idei despre ce ar putea fi.

Edited by Konatau, 31 August 2022 - 13:51.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Konatau, on 31 august 2022 - 13:46, said:

Medicul de familie nu mi-a prescris nimic...
Hmmm, ciudat, inhibitorul de pompa protoni e medicatie de prima electie pt simptomatologie de acest fel...
Cumpara-ti pe cont propriu de la farmacie (e fara reteta) si vezi daca ajuta. In principiu ar trebuie sa amelioreze durerea.

#7
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 29.08.2013
La Helicobacter pylori imi iesise si mie analiza negativa, insa aveam "din abundenta" cand mi s-a facut ulterior gastroscopie cu prelevare de tesut (biopsie) Posted Image.

Edited by sftpdt, 31 August 2022 - 14:03.


#8
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

 Karhu, on 31 august 2022 - 14:01, said:

Hmmm, ciudat, inhibitorul de pompa protoni e medicatie de prima electie pt simptomatologie de acest fel...
Cumpara-ti pe cont propriu de la farmacie (e fara reteta) si vezi daca ajuta. In principiu ar trebuie sa amelioreze durerea.
O sa iau in considerare, desi o solutie temporara nu e ceea ce cauti.

 sftpdt, on 31 august 2022 - 14:03, said:

La Helicobacter pylori imi iesise si mie analiza negativa, insa aveam "din abundenta" cand mi s-a facut ulterior gastroscopie cu prelevare de tesut (biopsie) Posted Image.
Dar durerea nu a inceput fara motiv, a inceput de la consumul ala de bautura energizanta si e aceeasi durere si acum. E prea mare coincidenta ca sa spun ca nu e de la Monster ci de la o bacterie.

#9
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
pai poate Monster a avut o bacterie!
eu am facut enterocolita de la un pepsi
fa endoscopie/gastroscopie, cum spune Karhu

Edited by carolinaherera, 31 August 2022 - 14:22.


#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
E pancreasul ! Si se manifesta in special dupa bauturi acidulate !
Se rezolva cu Omez si Dicarbocalm pe moment dar trebuie ca o vreme sa ai grija la alimentatie !

#11
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

 carolinaherera, on 31 august 2022 - 14:21, said:

pai poate Monster a avut o bacterie!
eu am facut enterocolita de la un pepsi
fa endoscopie/gastroscopie, cum spune Karhu
Asta suna plauzibil. O sa ii cer bilet de trimitere pentru analize vs. H. pylori.

 Alltrack, on 31 august 2022 - 14:22, said:

E pancreasul ! Si se manifesta in special dupa bauturi acidulate !
Se rezolva cu Omez si Dicarbocalm pe moment dar trebuie ca o vreme sa ai grija la alimentatie !
O sa vorbesc cu ea si despre asta.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Alltrack, on 31 august 2022 - 14:22, said:

E pancreasul ! Si se manifesta in special dupa bauturi acidulate !
Se rezolva cu Omez si Dicarbocalm pe moment dar trebuie ca o vreme sa ai grija la alimentatie !
Pancreatita e un diagnostic grav si in mod clar nu se poate rezolva medicatia amintita.
Plus ca la ecografia abdominala nu s-a depistat nimic suspect in zona respectiva.

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

 Karhu, on 31 august 2022 - 15:32, said:

Pancreatita e un diagnostic grav si in mod clar nu se poate rezolva medicatia amintita.
Pai eu nu recomand medicatie ! Ca si pe celalalt topic recomand niste ''suplimente'' pentru rezolvarea pe moment a durerilor .

#14
vasileraz

vasileraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 13.04.2016

 Konatau, on 31 august 2022 - 12:41, said:

Salut. De ceva timp am o problema medicala, frecvent am dureri in partea stanga sus a abdomenului, uneori e doar disconfort, alteori se simte ca o intepatura de diferite intensitati,

Salut! Daca cumva ti-ai mai facut investigatii si ai gasit pana la urma problema pe care o ai, sunt curios si eu ce a fost deoarece si eu am cam aceleasi simptome. Tine-ne la curent cu rezolvarea. O zi buna si insanatosire grabnica!

#15
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,461
  • Înscris: 22.05.2011
si eu sunt curios...

#16
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Salut. Am primit de la medic un tratament pe 10 zile cu Nexium si Colospasmin, nu as zice ca m-a ajutat, sau m-a ajutat foarte putin, mometan ea nu era sigura ce ar putea fi, dar am luat-o de la cel mai grav lucru posibil asa ca mi-a dat si un bilet de trimitere sa imi fac CT (tomografie computerizata) in zona abdominala la Spitalul Judetean, mi-am facut programare pe finalul lunii, o sa revin cu o postare cand am noutati.

Edit: Nu stiu cat de relevant este, dar mi-au venit si niste analize pe care am vrut sa le fac din proprie initiativa (fara legatura cu durerea abdominala), am ales pachetul de analize pentru barbati de la synevo si in rezultatate urmatorii indici sunt in cantitati anormale:
  • Creatinina serica 1.26 mg/dL (Interval de referinta: < 1.2);
  • Bilirubina totala 1.339 mg/dL (Interval de referinta: Adulti: < 1.2).
Despre creatinina serica medicul mi-a spus ca nu e grav, poate fi cel mai probabil din cauza deshidratarii, mi se pare cam ironic pentru ca aveam impresia ca beau destula apa, legat de bilirubina a spus ca este de la ficat si caile biliare, si ca ar trebui sa iau Fortifikat Max Protect si sa tin un regim fara grasimi sau alcool.

Edited by Konatau, 11 September 2022 - 17:08.


#17
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Am revenit dupa a doua vizita la medicul de la Spitalul Judetean (chiar astazi). La prima vizita (final de septembrie) mi-a prescris medicamente: Digenzym plus, Eubiotic si MeteoSpasmyl, pe care trebuie sa le iau timp de 3 saptamani, am inceput de astazi. Pe langa medicamente mi-a dat si o lista de analize pe care a trebuit sa le fac, analize pentru coprocultura, urocultura si Helicobacter pylori, analizele mi-au iesit bine (indicii in parametri normali si H. pylori negativ - tin sa mentionez ca si in urma cu un an am facut analize pentru H. pylori si rezultatul a fost si atunci negativ). Urmeaza sa ne vedem din nou peste o luna, la o a 3-a sedinta, pana atunci mi-a recomandat sa evit mancarurile prajite sau bogate in grasimi/sosuri. Cam atat...

Cat despre durere, o resimt mult mai rar decat inainte (inainte adica acum multe luni, sa zicem 5, nu inainte de vizita la medicul internist), am observat ca ma doare (nu la fel de tare) cand rad puternic sau dupa ce beau (nu mereu) sucuri carbogazoase (de obicei consum Coca-Cola), in rest, nu ma mai doare dimineata cand am stomacul gol (ceea ce se intampla des inainte). Banuiesc ca o sa ne rezumam la o recomandare legata de alimentatie dupa a 3-a vizita, nu vad ce altceva ar putea face avand in vedere ca starea mea s-a imbunatatit.

O sa mai postez si dupa urmatoarea vizita.

#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Deci e cam cum am fost eu. Acum ca citesc ce ai scris, imi dau seama ca MeteoSpasmyl am luat si eu, nu No-Spa.
O fi fost ceva dereglare. De atunci si eu incerc sa evit prajelile intense. Sau cat mai rar. Daca mananc ceva greu intr-o zi, in zilele urmatoare fac pauza, mananc ceva mai usor. Oricum ma simt mai bine cand mananc ceva mai usor, decat prajeli peste prajeli.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate