Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Kit pentru upgrade PC

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#55
rindtJ

rindtJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.09.2013
Multumesc, am de unde alege. Nu stiam ca AMD urmeaza sa lanseze in curand (nu mai sunt la curent cu ce se intampla), poate ca e mai bine sa astept si sa bag mai multi bani acum la monitor.

Din ce am vazut aici ma tenteaza mai mult Ryzen 5 5600 in dauna lui i5 12400 F. O sa spun si de ce. Intel vad ca foloseste o smecherie. Ambele procesoare au performante asemanatoare si consuma 65w. Dar Intel consuma 65w la 2500 Mhz. In turbo (acolo unde egaleaza AMD) la 4400 Mhz consuma de fapt up to 117w. Pe aceeasi idee am luat data trecuta i5 hashwell in loc de FX 8xxx. Mi se pareca acum Intel face ce facea AMD, pompeaza in Hz si W sa poata tine pasul.

Cat despre upgrade path, nu am facut nicooata upgrade doar la procesor ci intreg kitul. Asa se intampla daca faci upgrade rar. Daca trebuie 32g memorie, mai bine iau acum decat sa las pe viitor ca nu mai gasesc un stick de memorie la fel.

Duminica placuta!

#56
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

View PostrindtJ, on 04 septembrie 2022 - 11:27, said:

Multumesc, am de unde alege. Nu stiam ca AMD urmeaza sa lanseze in curand (nu mai sunt la curent cu ce se intampla), poate ca e mai bine sa astept si sa bag mai multi bani acum la monitor.

Asta am vrut io sa iti zic da imi era frica ca te superi

Mai bine asteapta lansarea Zen 4 si vezi ce procesoare vor avea tdp de 65w ca la ei pe site arata ca au de la 105w in sus
https://www.amd.com/...rchitecture-the

Da daca si astia cad in cap cu procesoare peste 65w ca Intel atuncea mai bine cumperi Zen 3 si vezi care ti se pare tie mai OK dintre Ryzen 5 5500 si 5 5600 ca 211,49 roni e diferenta mare de pret si cu asta poti sa cumperi acuma 32gb ram sa te tina 3-4 ani calculatoru sa nu mai schimbi nimica la el decat procesoru cu un Ryzen 7

#57
rindtJ

rindtJ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.09.2013
Nu tin neaparat sa fie 65w. Dar am facut o comparatie - aceeasi performanta dar consum mai mic. Comparatia poate fi si - acelasi consum dar performanta mai mare. Daca oamenii cumpara Intel in ciuda consumului mai mare, AMD urca si el cu consumul pentru ca  de ce nu.

Sau poate ma insel eu, aici vad ca AMD trage mai multi W pentru aceeasi munca.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8193LeTgRrQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 12.11.2012

View PostrindtJ, on 04 septembrie 2022 - 13:26, said:

Nu tin neaparat sa fie 65w.

Atuncea alege Ryzen 5 5600 ca are PCI 4.0 si o sa aiba performante mai bune c o placa video generatie mai noua

#59
MihaiTS

MihaiTS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 22.09.2012
Multi aleg intel și pentru editarea video pe igpu + gpu. S-a cam echilibrat balanta, nu mai vad AMD in fata, sunt cam tot pe acolo. Iar Intel mi se pare ca au asi in maneca dar evita sa faca upgrade-uri mari pentru ca le merge bine si asa. Sigur sunt vorbiți astia ca sa vanda bine ambele firme, cum e si cu politica la noi :))

Ia Ryzen ca oricum si daca faci upgrade si bagi un 5900x e avion si in 4 ani :)). Sunt opțiuni.

Eu aleg intel in general pentru ca mi se pare mai profi, dar asta e pe creierul meu, nu are legătură cu realitatea. Am luat si pentru ca am primit pack de jocuri si un ventilator cadou, si se întâmplă ca as fi vrut oricum sa iau acel tower cooler plus jocurile acelea pe viitor :)) Altfel, as fi mers probaabil pe 5800 si placa de baza potenta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate