Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Conectare subwoofer la un sistem !

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
de unde bagi semnal in aplificator?

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Pai cum i-au zis si cei de la Panasonic in textul postat foto de coleg, din alta sursa de semnal, iar omul a ales telefonul. Pleaca cu jack din telefon in splitter, iar din splitter cu 2 cabluri 1 jack - 2 RCA in combina cu boxe si separat in sw.

#21
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Daca este prin jack merge ala sau asta:
https://www.a2t.ro/s...cgaAs3LEALw_wcB

Daca se conecteaza bluetooth, acolo apare problema ... trebuie conectat la firele la difuzorul de joase....

#22
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Deci, va merge numai prin cablu jack ? Nu mai merge prin bluethooth ?

#23
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007

View PostBAYMAX, on 31 august 2022 - 11:00, said:

Asta mi-au zis cei de la panasonic.


Pai uite ce ti-au zis cei de la Panasonic, nici pomeneala de BT.
Daca vrei sa incerci sa asculti pe SW, ei mentioneaza doar cabluri.

#24
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBAYMAX, on 31 august 2022 - 12:19, said:

Deci, va merge numai prin cablu jack ? Nu mai merge prin bluethooth ?

Prin bluetooth doar aşa

View Postoverseas, on 31 august 2022 - 11:01, said:

Pare ca din combina se iese cu cablurile de boxe DAR in sw, in bornele FROM RECEIVER.
Mai departe din sw se iese cu inca o pereche de cabluri din bornele TO SPEAKERS.
Adica se intercaleaza sw in traseul cablurilor de boxe.
Cum ai capetele de cabluri la intrarea în boxe?

#25
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Oare sunetul va fi mai mic dacă nu va mai fi din bluethooth ?

#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Cu BT poti doar pe boxe.
Cu cabluri poti include si sw in schema.
Mai multe numai tu  poti sa ne impartasesti daca faci comparatia.

#27
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBAYMAX, on 31 august 2022 - 14:43, said:

Oare sunetul va fi mai mic dacă nu va mai fi din bluethooth ?
Nu cred, cel puţin nu semnificativ.

#28
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015
De la bornele care pleaca spre boxele combinei mai legi inca doua cabluri in paralel spre bornele from receiver de la subwoofer.

View Postoverseas, on 31 august 2022 - 11:01, said:

Pare ca din combina se iese cu cablurile de boxe DAR in sw, in bornele FROM RECEIVER.
Mai departe din sw se iese cu inca o pereche de cabluri din bornele TO SPEAKERS.
Adica se intercaleaza sw in traseul cablurilor de boxe.

Iar cele 2 mufe RCA din SW par varianta 2, pe care nu prea o inteleg, eu la Yamaha am iesire 1RCA pt sw.

Nu e obligatoriu. Legi bornele from receiver in paralel cu boxele  combinei, la bornele combinei pentru boxe. Bornele de pe sub "to speakers" le lasi libere.

View PostBAYMAX, on 31 august 2022 - 11:09, said:

Da, doar că mi s-a spus că cu un splitter s-ar face treaba. Dar ce cabluri să i-au ?

Varianta explicata de acei de la panasonic e buna dar nu vei putea folosi combina pe post de player, va trebui sa redai muzica cu alt aparat si din ala iesi cu cabluri RCA spre un spliter care are o intrare de rca si 2 iesiri, apoi din alea 2 iesiri cu una mergi spre aux la combina si cu alta spre sunwoofer. Daca nu ai alt aparat de redare si vrei sa folosesti combina pentru a reda cd uri, radio,Bluetooth etc pai fa cum am scris eu prima data

View Postoverseas, on 31 august 2022 - 11:54, said:

Nu mai fac nici un desen.
Deci primul splitter pus de tine pare ok, jack din telefon si are 2 iesiri tot jack.
Dupa care infingi in cele 2 iesiri de la splitter 2 cabluri cum ai pus mai sus UGREEN (1 jack - 2 RCA).
Cele 2 cabluri UGREEN (sau echivalent, alt brand) le duci separat in combina si in sw; nu ai avea cum sa gresesti ca ai cate un rand de intrari RCA in cele 2 scule.

Probabil va functiona, dar semnalul va fi slab ca asa e cu sursa telefon si semnal impartit.

N-are treava, semnalul nu se imparte in 2.

#29
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvinciun, on 31 august 2022 - 16:27, said:

Nu e obligatoriu. Legi bornele from receiver in paralel cu boxele  combinei, la bornele combinei pentru boxe. Bornele de pe sub "to speakers" le lasi libere
Asa e, "merge și asa". Cum ar veni, "e păcat sa pui șurub dacă poți lega cu sarma". In felul asta semnalul spre sateliți va fi întreg, nu ca m-aș aștepta să redea cine știe ce bas dar totuși nu strica o filtrare...

#30
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Mie mi s-a spus cu un splitter și cablu.

#31
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBAYMAX, on 31 august 2022 - 16:50, said:

Mie mi s-a spus cu un splitter și cablu.
Da, este o varianta foarte ok, chiar recomandata, singurul minus e ca nu merge pe Bluetooth.

Edited by antinari, 31 August 2022 - 16:52.


#32
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postantinari, on 31 august 2022 - 16:42, said:


Asa e, "merge și asa". Cum ar veni, "e păcat sa pui șurub dacă poți lega cu sarma". In felul asta semnalul spre sateliți va fi întreg, nu ca m-aș aștepta să redea cine știe ce bas dar totuși nu strica o filtrare...

Nu are legatura cu sarme in loc de surub, faptul ca satelitii vor avea semnal full range nu e mare problema in cazul nostru, uite mai bine despre ce scule e vorba. Altfel ar trebui DSP cu management de bas, e cu totul alta discutie. Imi pare ca te-ai bagat doar s-o faci pe desteptul.

View Postantinari, on 31 august 2022 - 16:52, said:


Da, este o varianta foarte ok, chiar recomandata, singurul minus e ca nu merge pe Bluetooth.

De parca spliterul ala face management de bas si nu tot full range trimiti spre boxe..  pfff

Dealtfel toate amplificatoarele stereo care au si iesire de subwoofer inseamna legatura cu sarma din punctul tau de vedere fiindca la toate ( exceptie receiverele care fac management de bas) daca legi un subwoofer,satelitii vor functiona full range.

#33
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvinciun, on 31 august 2022 - 17:13, said:

Nu are legatura cu sarme in loc de surub, faptul ca satelitii vor avea semnal full range nu e mare problema in cazul nostru
Asa e, oricum au full range și în varianta cu splitter. Totuși, în varianta aceea folosește și amplificatorul sub-ului, în avantaj mai mare decât dezavantajul. Care dezavantaj, în varianta pe care ai propus-o, nu e compensat de nimic ba chiar poate fi evitat dacă "faci cum se face".
Singurul avantaj la varianta asta este ca merge pe Bluetooth,daca asta nu e necesar e preferabila varianta cu splitter, în opinia mea de necunoscator

PS nu e concurs, ne spunem fiecare opinia, inițiatorul topicului alege din soluțiile propuse pe cea care i se pare mai bună

Edited by antinari, 31 August 2022 - 18:07.


#34
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,659
  • Înscris: 24.10.2015

View Postantinari, on 31 august 2022 - 18:04, said:


Asa e, oricum au full range și în varianta cu splitter. Totuși, în varianta aceea folosește și amplificatorul sub-ului,
Ce am propus eu tot foloseste amplificatorul subwooferului pentru subwoofer. Amplificatorul de pe subwoofer nu poate fi utilizat pentru sateliti orice ai face.

#35
BAYMAX

BAYMAX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,056
  • Înscris: 08.11.2019
Și ce splitter este bun pentru mufa jack ? Ce modele îmi spuneți voi ?

Și ce cabluri ?

#36
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Nu cred ca vei mai primi raspunsuri relevante dupa atatea variante. Practic intrebi a x-a oara acelasi lucru, Raspunsuri ai mai sus. Misto ar fi sa faci proba si sa revii.

Daca nu, prevad ca vei primi linkuri ferme de cumparare splittere si cabluri de 500 EURO bucata.

Edited by overseas, 02 September 2022 - 11:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate