Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Medic de familie refuza inscrierea

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
bolundxis

bolundxis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.08.2022
Salutare. Am si eu o problema interesanta. Ne-am mutat recent intr-un alt cartier al orasului iar medicul de familie la care suntem inscrisi e cam departe acum de noi. Daca suntem bolnavi noi sau copiii, sau trebuie sa merg dupa concediu de boala nu am chef sa merg 30 de minute dus, 30 de minute asteptare, 30 de minute intors, plus ca am unele nemultumiri legate de competenta din trecut.

Asa ca intreband pe ici, pe colo, am aflat de un alt medic localizat la 2 strazi de unde stam acum. Are si site personal, wow - e modern. Ofera si ceva cursuri, se pare ca e pasionat.

Ii trimit un mesaj folosind datele de contact de pe site, sa intreb daca ne putem transfera la el, daca nu cu totii macar pe copii sa ii ia ca ei se imbolnavesc mai des. Imi raspunde ca momentan nu face inscrieri ca are destui oameni inscrisi. Ok zic, pot sa respect asta, dar atunci ne puteti trece pe o lista de asteptare? Ma gandesc ca poate se elibereaza un loc daca nu peste o luna-doua, macar peste un an-doi. Imi refuza si acest lucru.

In punctul asta va spun sincer ca m-am blocat (nu am mai stiut ce sa ii raspund) si mi s-au aprins niste beculete rosii in cap. Ma gandesc ca poate face inscrieri doar pentru cei care merg la cursurile lui, cum fac profesorii care trec elevii ce ii frecventeaza orele de meditatii.

Nici nu stiu daca e legal ce face, adica inteleg sa nu inscrii mai multi oameni la cabinet decat poti duce, dar sa refuzi si inscrierea pe lista de asteptare? Este vreo autoritate in tara asta careia pot sa ma adresez legat de aceasta intamplare? V-ati mai lovit de situatii similare?

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Lista de așteptare nu are nicio valoare dpdv legal, cel puțin așa era acum ceva ani.
Nu ai cum să-l reclami pentru asta, nu încalcă nicio lege/ dispoziție etc

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Poate omul pur și simplu nu are lista de asteptare.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
daca omul e prea incarcat, cu ce te ajuta sa te inscrii, daca apoi o sa astepti 2 sapt sa intri? ce sens ar avea o lista de asteptare pt inscrieri in cazul asta?

#5
bolundxis

bolundxis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.08.2022

 Karhu, on 30 august 2022 - 21:11, said:

Lista de așteptare nu are nicio valoare dpdv legal, cel puțin așa era acum ceva ani.
Nu ai cum să-l reclami pentru asta, nu încalcă nicio lege/ dispoziție etc

Stiu ca in tari mai civilizate te inscrii la medicul cel mai apropiat de tine, de asta ma gandeam ca poate avem si noi asa ceva desi slabe sanse.

 slai, on 30 august 2022 - 21:14, said:

Poate omul pur și simplu nu are lista de asteptare.

Are, mi-a zis specific ca nu ma va adauga pe ea (a dat motivatie ca si aia e lunga)

 born2lose, on 30 august 2022 - 21:17, said:

daca omul e prea incarcat, cu ce te ajuta sa te inscrii, daca apoi o sa astepti 2 sapt sa intri? ce sens ar avea o lista de asteptare pt inscrieri in cazul asta?

Nu vreau sa isi depasesca nr de inscrisi, dar l-am rugat sa ma puna pe lista de asteptare cu gandul ca se mai elibereaza vreun loc in vreo luna, doua, noua... Si a refuzat. Ceea ce m-a dus cu gandul ca poate pune pe lista doar pacientii care merg la cursurile lui (de lamaze de exemplu).

#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Omul e bun si are suficienti inscrisi. Nu se aglomereaza pentru ca nu vrea sa ofere servicii de rahat pe repede inainte si cu timpi mari de asteptare. Scurt pe doi, cauti altul.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Poate peste un an sau doi iese la pensie si nu mai are de ce sa mai faca lista de asteptare.

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 bolundxis, on 30 august 2022 - 20:44, said:

? Este vreo autoritate in tara asta careia pot sa ma adresez legat de aceasta intamplare?
te-a mirosit reclamangiu din prima.toți se feresc de europenii cu drepturi

#9
bolundxis

bolundxis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.08.2022

 Serafim606, on 30 august 2022 - 21:26, said:

Omul e bun si are suficienti inscrisi. Nu se aglomereaza pentru ca nu vrea sa ofere servicii de rahat pe repede inainte si cu timpi mari de asteptare. Scurt pe doi, cauti altul.

Nici nu am cerut asta. Am cerut sa ma treaca pe lista de asteptare ca sa ne poate inscrie cand se elibereaza locuri.

 Leo2006, on 30 august 2022 - 21:50, said:

Poate peste un an sau doi iese la pensie si nu mai are de ce sa mai faca lista de asteptare.

E tanar, cred ca eu o sa ma pensionez inaintea lui.

#10
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022

 EMPP, on 30 august 2022 - 22:12, said:

te-a mirosit reclamangiu din prima.toți se feresc de europenii cu drepturi

Hai lasă-ne. Nu cred că inițiatorul a vorbit cu doctorul despre drepturi/reclamații etc. Văd nu îți convine când cineva vrea să își ceară drepturile.

Edited by FantasyLady, 30 August 2022 - 22:23.


#11
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
:)))) si erai mai fericit daca iti spunea ca te trece pe lista de asteptare si asteptai...mult si bine?
In loc sa ii apreciezi onestitatea si faptul ca nu a vrut sa te incurce, tu plangi. Asteapta 1-2 ani si mai intreaba.l o data daca are liber

Edited by Namidee, 30 August 2022 - 22:28.


#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Nu exista lista de asteptare, pt simplul motiv ca in general pacientii nu anunta fostul medic cand pleaca la altul.

Unii medici au prea multi pacienti si sunt destui care nu vor copii mici, pentru ca e mult de munca.

#13
bolundxis

bolundxis

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 30.08.2022

 Courage, on 30 august 2022 - 22:52, said:

Nu exista lista de asteptare, pt simplul motiv ca in general pacientii nu anunta fostul medic cand pleaca la altul.
Chiar sa nu stie cati pacienti are? Eu stiu ca se ocupa CNAS de treaba cu transferul, si oricat ar fi de ineficienti, tot trebuie sa notifice medicul vechi la un moment dat.

 Courage, on 30 august 2022 - 22:52, said:

Unii medici au prea multi pacienti si sunt destui care nu vor copii mici, pentru ca e mult de munca.

Asta e medic pediatru, are cursuri lamaze (de aici si suspiciunea mea ca ii ia doar pe cei care merg la curs).

#14
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
Mai bine mergi la cabinet si insista.
Sau ai fost deja? https://www.libertat...medium=referral

#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 24.06.2006

 bolundxis, on 30 august 2022 - 20:44, said:

V-ati mai lovit de situatii similare?
este destul de rar sa vezi pe cineva ca, desi refuzat, incearca sa intre cu orice pret, ba mai mult, da si sfoara-n tara, doar doar ii da cineva vreo idee cum sa se faca totusi acceptat

#16
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 01.12.2017

 bolundxis, on 30 august 2022 - 20:44, said:

Ii trimit un mesaj folosind datele de contact de pe site, sa intreb daca ne putem transfera la el,
Era prea departe la 2 strazi, sa te duci sa vorbesti cu omul?
Un mesaj i-ai dat, un mesaj ti-a transmis si el!
Daca si pe urmatorul il intrebi tot prin mesaje, vei fi uimit de raspuns. Adica, va fi acelasi!

Ma intreb, daca se imbolnaveste un copil, des cum spui tu, tot prin mesaje il chemi la domiciliu? Cred ca asta s-a intrebat si doctorul!
Oamenii bine pregatiti (din ce in ce mai putini) nu-si inscriu pacientii prin mesaje! Ca e coada la usa lor.

Edited by der25, 31 August 2022 - 05:56.


#17
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019

 bolundxis, on 30 august 2022 - 20:44, said:

Daca suntem bolnavi noi sau copiii, sau trebuie sa merg dupa concediu de boala nu am chef sa merg 30 de minute dus, 30 de minute asteptare, 30 de minute intors, plus ca am unele nemultumiri legate de competenta din trecut.
O ora jumatate (inclusiv deplasarea) pentru o consultatie la stat, ÎN ROMÂNIA, vi se pare mult? Nu prea ați avut nevoie de doctor pana acum, felicitari. Sunteti cam pretentios si in ceea ce priveste competenta: cei intr-adevar pregatiti si dispusi sa munceasca au plecat in vest. Nu ma refer doar la medici.

#18
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,052
  • Înscris: 02.09.2009

 bolundxis, on 30 august 2022 - 20:44, said:

Salutare. Am si eu o problema interesanta. Ne-am mutat recent intr-un alt cartier al orasului iar medicul de familie la care suntem inscrisi e cam departe acum de noi. Daca suntem bolnavi noi sau copiii, sau trebuie sa merg dupa concediu de boala nu am chef sa merg 30 de minute dus, 30 de minute asteptare, 30 de minute intors, plus ca am unele nemultumiri legate de competenta din trecut.

Asa ca intreband pe ici, pe colo, am aflat de un alt medic localizat la 2 strazi de unde stam acum. Are si site personal, wow - e modern. Ofera si ceva cursuri, se pare ca e pasionat.

Ii trimit un mesaj folosind datele de contact de pe site, sa intreb daca ne putem transfera la el, daca nu cu totii macar pe copii sa ii ia ca ei se imbolnavesc mai des. Imi raspunde ca momentan nu face inscrieri ca are destui oameni inscrisi. Ok zic, pot sa respect asta, dar atunci ne puteti trece pe o lista de asteptare? Ma gandesc ca poate se elibereaza un loc daca nu peste o luna-doua, macar peste un an-doi. Imi refuza si acest lucru.

In punctul asta va spun sincer ca m-am blocat (nu am mai stiut ce sa ii raspund) si mi s-au aprins niste beculete rosii in cap. Ma gandesc ca poate face inscrieri doar pentru cei care merg la cursurile lui, cum fac profesorii care trec elevii ce ii frecventeaza orele de meditatii.

Nici nu stiu daca e legal ce face, adica inteleg sa nu inscrii mai multi oameni la cabinet decat poti duce, dar sa refuzi si inscrierea pe lista de asteptare? Este vreo autoritate in tara asta careia pot sa ma adresez legat de aceasta intamplare? V-ati mai lovit de situatii similare?
Mai fratilor ,chiar s-a rupt filmul asa de tare,totul ....online
Du-te personal,cu ceva in mana. vorbeste cu el si se rezolva
Va e frica de contact direct ?

Edited by florinellll, 31 August 2022 - 07:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate