Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Alergie ambrozie, eruptie pe piele, se poate asa ceva?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,856
  • Înscris: 06.01.2008

 maccip, on 30 august 2022 - 21:10, said:

Deocamdata n-am treaba, dar aud tot mai multi cu alergii.
...
Sa vezi distractie cand te va apuca brusc...e nasol rau de tot.

Sotia mea a mai avut aleatoriu in trecut alergie la ambrozie (in functie de cat de secetos era anul), dar anul asta e groaznic.
De o saptamana e cu Aerius, dar trebuie sa incerce si spray-urile de care spun colegii.
Din ce am inteles, in cazuri extreme se poate ajunge si la deces din cauza alergiei la ambrozie. Dar probabil trebuie sa fii foarte imuno-deprimat ca sa ajungi la asa ceva.

#20
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Karhu, on 30 august 2022 - 21:04, said:

în cazul aceasta kanamicina nu ajută, e antibiotic, se pretează la tratamentul conjunctivitelor cu etiologie bacteriană.
Stiu, insa nu ma pot abtine sa nu ma scarpin la ochi iar putina kanamicina inainte de culcare ma ajuta sa nu ma mai trezesc cu ochii lipiti a doua zi dimineata.

#21
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 tomcatsk8, on 31 august 2022 - 10:16, said:

Stiu, insa nu ma pot abtine sa nu ma scarpin la ochi iar putina kanamicina inainte de culcare ma ajuta sa nu ma mai trezesc cu ochii lipiti a doua zi dimineata.
Ceva picaturi antialergice (Zaditen, Livostin, Lecrolyn etc etc) nu ai incercat?

#22
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Karhu, on 31 august 2022 - 10:26, said:

Ceva picaturi antialergice (Zaditen, Livostin, Lecrolyn etc etc) nu ai incercat?
N-am stiut pana acum sa existe asa ceva. Ar trebui sa fie ok in combinatie cu un alt antihistaminic (Claritine, Xyzal, Aerius)?

#23
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Si eu am alergie la ambrozie si artemisie. Nu se manifesta cu erupti cutanate, de faapt din cate stiu eu nici o alergie nu se manifesta asa.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 tomcatsk8, on 31 august 2022 - 10:55, said:

...
Da, chiar se recomanda

#25
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005

 cuculea, on 31 august 2022 - 07:29, said:

Fenistil, din cate stiu, e pentru mancarimile cauzate de intepaturi insecte. Am avut ceva pureci la inceputul verii , am vecinul din stanga care are niste caini si se umpluse curtea de pureci, gazonul meu era arena pentru ei. Fenistil a rezolvat mancarimea cauzata de intepaturile puricilor. Functioneaza si la alergie?

Nu doar ca functioneaza - iti ia mancarimea cu mana !!!! E foarte eficient.

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 florinel, on 31 august 2022 - 15:06, said:

Nu doar ca functioneaza - iti ia mancarimea cu mana !!!! E foarte eficient.
Stri, eu l-am folosit pentru muscaturile de pureci care sunt dementiale la capitolul mancarime . Intr-adevar Fenistil isi face traba si imi palce ca nici nu miroase sau nu ramane unsuros

 MariusEXxTREME, on 31 august 2022 - 13:39, said:

Si eu am alergie la ambrozie si artemisie. Nu se manifesta cu erupti cutanate, de faapt din cate stiu eu nici o alergie nu se manifesta asa.
Hai ca ne-ai "demontat " pe toti cu faza asta

Edited by cuculea, 31 August 2022 - 15:40.


#27
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

 Karhu, on 31 august 2022 - 13:53, said:

Da, chiar se recomanda
Nu e prima oara cand am intrebat la farmacii de picaturi de ochi pentru rinita alergica. Mi s-a recomandat Systane, fix apa de ploaie. Parca trebuia sa ai ceva scoala ca sa fii farmacist, nu doar bacalaureaul luat in toamna. Multumesc mult, o sa ma duc cu lista celor trei medicamente recomandate de tine.

#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 tomcatsk8, on 01 septembrie 2022 - 08:40, said:

Mi s-a recomandat Systane, fix apa de ploaie.
Systane® se recomanda pt sindromul ochiului uscat (DES), nu pentru conjunctivite alergice.

#29
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 Hider141, on 31 august 2022 - 10:02, said:

Sa vezi distractie cand te va apuca brusc...e nasol rau de tot.
Pe mine m-a apucat brusc, de vreo 2 saptamani, am zis ca am racit ca imi tot curgea nasul si stranutam.
Am tot luat tratament de raceala, dar degeaba, mai rau ma simteam, mincarimi permanente in nas, stranutat + ochi inlacrimati, curge apa din nas non stop..

Am tot vazut aici tratamente pt ameliorare dar nu gasesc o rezolvare definitiva, impotriva acestei alergii! Voi?

Va multumesc!

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 iuliangrecu, on 11 septembrie 2022 - 21:49, said:

Pe mine m-a apucat brusc, de vreo 2 saptamani, am zis ca am racit ca imi tot curgea nasul si stranutam.
Am tot luat tratament de raceala, dar degeaba, mai rau ma simteam, mincarimi permanente in nas, stranutat + ochi inlacrimati, curge apa din nas non stop..
Am tot vazut aici tratamente pt ameliorare dar nu gasesc o rezolvare definitiva, impotriva acestei alergii! Voi?


Si eu la fel. Insa am scapat recent cu   https://comenzi.farm... Agita bine inainte de a folosi flaconul, un puf in fiecare zilnic. Daca este alergie nenorocita, cate un puf in fiecare nara de doua ori pe zi. Nu o sa iti mai curga nasul si scpai de stranutat si mancarimi in nas. Tratamentul macar 3-4 zile si scapi sigur.
Si cate o pastila pe zi de Claritine sau xyzal  https://comenzi.farm...p361357Â Â Nu este nevoie de reteta de la medic desi pe site scrie doar cu reteta. Mie nu imi mai facea fata Claritine si astfel am luat Xyzal la recomandarea cuiva de aici de pe forum. Claritine are ca substanta activa loratadina, iar xyzal are levocetirizina.

Edited by MembruAnonim, 11 September 2022 - 22:33.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sprayul antialergic  https://comenzi.farm...ari-gsk-p335973

Xyzal  https://comenzi.farm...ermania-p361357

Edited by MembruAnonim, 11 September 2022 - 22:53.


#32
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

 MembruAnonim, on 11 septembrie 2022 - 22:33, said:

Si eu la fel. Insa am scapat recent
Mulțumesc!
Și ai scăpat definitiv??

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am scapat cel putin pe toamna asta :). Oricum, vvine frigul, ploile, deci ambrozia slabe sanse sa mai produca spori care sa fie purtati de vant.
Spayul este prima oara cand il incerc, si am ramas foarte surprins cat de eficient este.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate