Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alergie ambrozie, eruptie pe piele, se poate asa ceva?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Salut
Vecina mea , de ceva vreme, are o gramada de ambrosie , crescuta langa gardul meu. I-am zis de multe ori sa si-o smulga de acolo ca ma termina la ochi.

Astazi a facut un pustiu de bine si a inceput sa isi defriseze zona de langa gardul meu . Am stat de vorba cu ea la gard si am observat ca, pe langa mancarimea accentuata la ochi pe care o aveam, mi-au aparut si niste umflaturi pe maini si picioare care au dat niste mancarimi insuportabile, deja era senzatie de arsura.

Atasat niste poze cu eruptiile pe piele, atat pe maini cat si pe picioare, eruptii care dup 2-3 ore dispar

Se poate sa fie alergie la abrosie? Stiam ca alergia la ambrosie se manifesta prin stranut, mancarimea ochilor, infundatul nasului, dar personal nu am auzit de eruptii pe piele care sa te manace excesiv. Se poate asa ceva? Sau e alergie la cu totul altceva?

Daca e de l mbrosie, cum se pot trata aceste eruptii?

Attached Files


Edited by cuculea, 30 August 2022 - 20:07.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Parca voiau sa incrimineze fapta de a nu curata locul de ambrozie. Stiu o gramada pe persoane alergice la ambrozie, inclusiv eu. Este o nenorocire planta asta. Iar cei care nu isi curata zona de ambrozie, sunt la fel de nenorociti. Te tampeste pur si simplu o asemenea alergie. Cei care sunt alergici stiu bine ce chin trebuie sa indure.

edit: Claritine ar fi cel mai la indemana, iar pt maini un unguent

Edited by MembruAnonim, 30 August 2022 - 20:22.


#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Da, pot apare și simptome cutanate. Ia niște antihistaminice iar local, pe zonele cutanate afectate aplicã un unguent corticosteroidian.

Seara poți lua și un hidroxizin.

Edited by Karhu, 30 August 2022 - 20:23.


#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Anul asta parca e cel mai crunt de pana acum pentru mine.
Imi vine sa beau nasonexu ala.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,122
  • Înscris: 22.05.2003
Da, pot aparea.

Mergi la alergolog sau daca nu mergi, poti incerca pe propria raspundere Avamys. Efectul apare dupa cca  saptamana.

Quote

Adulţi şi adolescenţi (cu vârste de 12 ani sau mai mult)
Doza de iniţiere recomandată este de două pufuri (27,5 micrograme furoat de fluticazonă per puf) în fiecare
nară, o dată pe zi (doza totală zilnică, 110 micrograme).
După obţinerea unui control adecvat al simptomelor, reducerea dozei la un singur puf în fiecare nară (doza
totală zilnică, 55 micrograme) poate fi eficace ca tratament de întreţinere.
Creşterea dozei trebuie să se facă treptat, până la doza minimă la care se menţine un control eficace al
simptomelor


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSef-chenko, on 30 august 2022 - 20:22, said:

Anul asta parca e cel mai crunt de pana acum pentru mine.

Si pt mine. Este prima oara cand claritine nu mai functioneaza deloc. Nu stiu ce sa iau.
Nu a plouat, a fost foarte uscat iar vantul a purtat sporii de ambrozie peste tot in aer. Pana nu va ploua putin, o sa fie cosmar.

#7
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 24.11.2020
Xizal (comprimate)
Dymista (spray nazal)

Vorbesc din proprie experiență...

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Multumesc de raspunsuri…imi apr aceste eruptii cum ies afara in curte. Astazi, cum m am apropiat de gard deci de tufele de abrosie, instant mimau aparut eruptiile. Cidate simptome.

O sa merg si la un alergolog, din pacate timpul nu mi a permis pana acum. Iar problema e ca aceste eruptii, dispar in cateva ore, daca merg la medic nu prea am ce sa ii arat, doar sa fac poze si sa ii arat.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,215
  • Înscris: 06.01.2007
Daca nu ai o alergie, aia poate aparea in timp?
Intreb pentru ca nici macar nu cunosc buruiana asta, dar tot aud de ea ca provoaca alergii.
La cate campuri umblu eu, o alergie de-asta m-ar tine blocat la birou si n-am chef.

#10
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Da, apare in timp.

#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View PostSef-chenko, on 30 august 2022 - 20:22, said:

Anul asta parca e cel mai crunt de pana acum pentru mine.
Imi vine sa beau nasonexu ala.

Din cauza secetei este groznic anul asta. Eu am trecut pe rand la Claritine, Xyzal, apoi Aerius incerc sa vad care da rezultate mai bune. Am incercat si spray nazal Dymista si Avamys.
Pana acum Claritine si Avamys par sa fi fost cele mai ok, acum incerc Aerius, poat enimeresc unul. In ochi Kanamicina sulfat. Am si niste dopuri de silicon cu filtru in nas, via Aliexpress.

View Postmaccip, on 30 august 2022 - 20:49, said:

Daca nu ai o alergie, aia poate aparea in timp?
Intreb pentru ca nici macar nu cunosc buruiana asta, dar tot aud de ea ca provoaca alergii.
La cate campuri umblu eu, o alergie de-asta m-ar tine blocat la birou si n-am chef.
Da, asta e beleaua, poti sa nu fi auzit vreodata de alergie si la 30-35 de ani te loveste. Daca simti ca te deranjeaza poarta o masca in locurile mai pline de iarba. Combinat cu cele d emai sus port masca in birou, ca la pandemie :D .

Daca mai bate si vantul e rupere.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttomcatsk8, on 30 august 2022 - 20:58, said:

In ochi Kanamicina sulfat.
în cazul aceasta kanamicina nu ajută, e antibiotic, se pretează la tratamentul conjunctivitelor cu etiologie bacteriană.

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,215
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttomcatsk8, on 30 august 2022 - 20:58, said:

Daca simti ca te deranjeaza poarta o masca in locurile mai pline de iarba.
Deocamdata n-am treaba, dar aud tot mai multi cu alergii.
Am vazut si eu una la mango cum s-a manifestat. I s-a umflat capul pur si simplu cu totul, nici nu stiu cum naiba e posibil asa ceva. Abia mai putea deschide ochii, era rosu. De la un mango.
A durat vreo jumate de ora si apoi si-a revenit.
M-am cam speriat cand l-am vazut.

#14
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 15.08.2005

View PostVOC, on 30 august 2022 - 20:24, said:

Xizal (comprimate)
Dymista (spray nazal)

Vorbesc din proprie experiență...

Dymista provoaca somnolenta. si e o somnolenta atat de crunta ca de-abia reuseam sa stau treaz cu 3 cafele intr-o zi
am incercat toate tratamentele cu nasonex, aerius, aerinaze si altele, cel mai efcient a fost Tamalis: o pastila ma calmeaza cam 12 ore si nici nu creeaza somnolenta

#15
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Eu am primit de la medicul de familie pentru ceva asemanator (eruptii cutanate,cu mancarime...a tinut vreo saptamana):
- desloratadină 5mg 2buc/zi (aerius)
- fenistil gel - pentru mancarimi

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postflorinel, on 31 august 2022 - 05:01, said:

Eu am primit de la medicul de familie pentru ceva asemanator (eruptii cutanate,cu mancarime...a tinut vreo saptamana):
- desloratadină 5mg 2buc/zi (aerius)
- fenistil gel - pentru mancarimi
Fenistil, din cate stiu, e pentru mancarimile cauzate de intepaturi insecte. Am avut ceva pureci la inceputul verii , am vecinul din stanga care are niste caini si se umpluse curtea de pureci, gazonul meu era arena pentru ei. Fenistil a rezolvat mancarimea cauzata de intepaturile puricilor. Functioneaza si la alergie?

#17
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007
next level, cautati prin afara tarii medicamente pe baza de EBASTINE
https://en.wikipedia.org/wiki/Ebastine

#18
Visatoru'

Visatoru'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 30.05.2006
Pentru nas/ochi incercati Alergorom, dureaza o saptamana pana incepe sa isi faca efectul.
Si incepeti imunoterapia, din pacate eu am fost nevoit sa o intrerup deoarece pur si simplu nu am mai gasit Staloral in farmacii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate