Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Impadurire prin imprastiere seminte - eficienta?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postmedelin992, on 31 august 2022 - 07:13, said:

E ca la om, degeaba arunci cu spermatozoizi pe femeie, cand ei trebuiesc bagati unde trebuie ca sa aiba macar ceva sanse.
Interesant,ti sa intamplat sau vorbesti din auzite?Posted Image

Edited by florinellll, 31 August 2022 - 07:36.


#20
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Cumnatu-meu injura o pawlonia pe care a plantat-o el insusi acum ceva ani si acum i-a cazut pe garaj dupa o furtuna. Eu il injur pe ala care tine terenul de langa mine parloaga si nu defriseaza salcamii aia nenorociti care-mi fac zile fripte, de-mi umbresc vita-de-vie de langa gard si mi-au iesit lastari si prin gazon.
Bine ca nu vrei sa imprastii palamida...

#21
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postradu103, on 30 august 2022 - 22:50, said:

Daca nu e terenul tau de ce insisti sa plantezi tu pe el ceva ?
Poate faci mai mult rau decat bine !
In ce tara traim fratilor...Nu-i ok sa-ti bagi nasul daca nu e la tine acasa/proprietate !

View Postpasilla, on 30 august 2022 - 22:52, said:

Si mie mi se pare ciudat.

View Postfilipxxx, on 30 august 2022 - 22:54, said:

Nu se impadureste nimic, iti napadeste balaria si se duce dracu plantatia chiar daca iese ceva pentru ca nu vei putea prasi sau ingriji terenul ala fiind puietul crescut din loc in loc cum s-a prins unul altul. Daca doar 40 de pomi vrei, ti-i sapi si singur, intr-un weekend. Cazmaua nu e asa grea cum pare si ii vei avea dispusi dupa o regula, poate mai bagi un tractor poate chemi pe unul la sapat pana se ridica un pic copacul si ai sanse sa impaduresti treptat Posted Image
L.E.Tu esti serios cu "impadurirea" unui teren care nu e al tau ?! Planteaza macar trifoi daca tot nu vrei balarii, stai linistit cu samanta de copaci.

View Postadip1962, on 31 august 2022 - 05:55, said:

1. Daca terenul nu e al tau poti fi dat in judecata. Pierzi sigur si vei avea de plata.
2. Daca cumva semintele de salcam se prind, te vor injura toti vecinii, In timp, nu imediat... Salcamii dupa ce se prind, cresc, infloresc etc. incep sa se extinda. Respectiv sunt o specie invaziva. SI iar poti ajunge la proces.
Mai bine stai in banca ta.

Asta era un detaliu separat, nu stiu nici de ce l-am mai scris aici, nu asta e important.
Este vorba de o parcela cu 9m deschidere si lungime de 400, ce se intinde in spatele unui rand de case.

Teren parasit, nu poate fi vandut decat tot odata, pe proprietar nu-l intereseaza momentan. Nu poate fi valorificat decat daca il cumparam toti, fiecare cu cota lui din spatele gardului.
Asta si asteptam de fapt, doar ca trebuie sa fie toti vecini prezenti si nu s-a reusit momentan.

Deja sunt 10-15 corcodusi imprastiati tot de noi, adica s-au intins fara sa vrem de la corcodusii din curti.

Asta de genul de treaba unde mai bine taceam, nu doresc sa creez polemici cum e mai etic, nu este cazul aici.

View PostBogotta, on 31 august 2022 - 07:12, said:

Prin strainatate se fac impaduriri cu drona. Fiind zone foarte intinse, nu au atata forta umana ca sa imprastie semintele. Asa ca se folosesc mijloace aeriene eficiente si ieftine.

La asta ma gandeam si eu, vazusem drone care efectiv arunca seminte aiurea pe camp si se prinde ceva ceva.

O sa arunci 3-4kg de salcam si o sa incerc si pawlonia ca e mai ieftin.

Ok, multumesc frumos.
O sa arunc prin septembrie sa mai vina ploi.

#22
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
De ce nu incercati o livada de pomi fructiferi? Pe doua randuri, ca nu prea-ti permite latimea mai mult.
Salcamul e cam invaziv, e greu de scapat de el. Pawlonia mie mi se pare un copac inutil, nici macar o floare placut mirositoare nu face. Plus ca are o crestere foarte intensa.
Puneti niste meri, ciresi, peri, orice pom fructifer si pe urma aveti materie prima de compot, gem, dulceata, tuica... Plus prilejuri de socializare.

#23
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Cu salcamul trebuie sa stii ce faci acolo.
Daca intentionati totusi sa cumparati terenul o sa va blestemati zilele incercand sa scapati apoi de salcam care drajoneaza in draci.
In dreptul fiecarui vecin sa aleaga fiecare ce pomi doreste si spor la plantat.
E mai simplu si usor de debarasat cand va fi cazul, atat pentru voi cat si pentru proprietarul terenului.
Oricum este de mirare cum poate lasa un proprietar o suprafata atat de mare nearendata, sau macar un banal trifoi pitic se poate pune acolo care mai ajuta si ala insectele, ca sa nu mai zic de apicultura.

Stima.

#24
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View Postdannvlas, on 31 august 2022 - 10:49, said:

De ce nu incercati o livada de pomi fructiferi? Pe doua randuri, ca nu prea-ti permite latimea mai mult.
Salcamul e cam invaziv, e greu de scapat de el. Pawlonia mie mi se pare un copac inutil, nici macar o floare placut mirositoare nu face. Plus ca are o crestere foarte intensa.
Puneti niste meri, ciresi, peri, orice pom fructifer si pe urma aveti materie prima de compot, gem, dulceata, tuica... Plus prilejuri de socializare.
Fac pariu ca locuiesti la oras si iti imaginezi viata la tara ca fiind "idilica"Posted Image

View Postsebybastian, on 31 august 2022 - 10:59, said:

Cu salcamul trebuie sa stii ce faci acolo.
Daca intentionati totusi sa cumparati terenul o sa va blestemati zilele incercand sa scapati apoi de salcam care drajoneaza in draci.
In dreptul fiecarui vecin sa aleaga fiecare ce pomi doreste si spor la plantat.
E mai simplu si usor de debarasat cand va fi cazul, atat pentru voi cat si pentru proprietarul terenului.
Oricum este de mirare cum poate lasa un proprietar o suprafata atat de mare nearendata, sau macar un banal trifoi pitic se poate pune acolo care mai ajuta si ala insectele, ca sa nu mai zic de apicultura.

Stima.
Alt oraseanPosted Image

Edited by florinellll, 31 August 2022 - 11:00.


#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,271
  • Înscris: 27.10.2007
salcamul aproape sigur nu se va prinde. dar si daca se prinde, nu mai scapi de el.

#26
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

View Postflorinellll, on 31 august 2022 - 11:02, said:

...........................
Alt oraseanPosted Image

Nop.
Aici nu ai nimerit-o Posted Image

#27
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View Postvictor29cr, on 31 august 2022 - 10:00, said:

Asta era un detaliu separat, nu stiu nici de ce l-am mai scris aici, nu asta e important.
Este vorba de o parcela cu 9m deschidere si lungime de 400, ce se intinde in spatele unui rand de case.
Nu este prea mult. Inteleg preocuparea, dar legal nu ai voie sa faci nimic pe terenul omului.
Daca tot aveti de gand sa aruncati seminte, sfatul meu este sa evitati salcamul. O sa va blestemati zilele. Nu va bazati ca aveti garduri, trece lejer...
Aveti nevoie de semintele unui arbore care odata taiat sa nu drajoneze (adica sa nu-i iasa puieti din radacini) si sa nu fie o specie invaziva. Salcamul drajoneaza la greu si la 10 m de trunchi.
Apoi mai trebuie sa fiti atenti la un aspect. Arborii cresc imbatranesc si apoi cad. Chiar si daca sunt taiati 9 m nu este o distanta suficient de sigura.
1. Cui ii va cadea pe casa isi va reaminti repede cine a aruncat samanta.
2. Intotdeauna un arbore mare va face umbra. Cine o sa fie deranjat de acea umbra...
Mai bine bagati o vaca acolo.

#28
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Singura conditie sa creasca padure e sa fie imprejmuit sa nu intre oile si vacile. In 20-30 de ani ai padure.

Stiu cazuri unde au fost plantati pomi cu milioane de euro, bani europeni si acum sunt doar spini. Fie nu au irigat in primii ani, fie au intrat oile si au distrus tot.

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View Postvictor29cr, on 30 august 2022 - 22:06, said:

Ok, ma asteptam la pareri mai negative, mi-ati dat sperante.
O sa iau 6-7 pungi si mi-o incerc la toamna, ce o fi o fi.
Va multumesc.

îmi aduci aminte de o fază din „tăntălăul și gogomanul”
-el întreabă: am fo' șansă?
-ea: una la un milion!
-la care el exultă: WOW CHIAR am O șansă!!!

așa și tu, colegii sunt buni, nu vor să te vadă deprimat și-ți aruncă: ai O șansă!!!

n-ai mey, pt că a sosit vremea deșertificării!!! nu pui cap la cap prognozele?

Edited by gushpi, 31 August 2022 - 13:10.


#30
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Exista o metoda de guerila, pui cate 2-3seminte in bilute de argila moale, lasi bilele sa se usuce si sa se intareasca iar in toamna azvarli la plezneala cu bile pe maidan. Umezeala si frigul din zezonul rece vor face stratificarea.

Edited by subway_guru, 01 September 2022 - 15:29.


#31
gogutu77

gogutu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 15.07.2022
Mie-mi ies in gradina pruni si nuci carati de pasari in fiecare an. Dar nu sunt sigur ca ies in zona cu buruieni.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Eu cred ca initiatorul vrea sa arunce semintele ca sa nu poata fi acuzat ca a plantat pomi pe terenul altuia - asa, seminte... AU crescut singure dom'le. De la natura... :D

Cel mai bine merge cu bozii - in cativa ani se face o padure in toata regula. E specie mai invaziva decta salcamul si creste si forte repede. Apar cam pe toate terenurile virane daca sunt neingrijite, chiar ma mr ca nu au aparut si acolo. Probabil nu e nicun pom in zona.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate