Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Succesiune simpla (dar complicata) intre frate si sora

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,485
  • Înscris: 13.03.2005
Sigur exista în evidențele stării civile actele de căsătorie și apoi de divorț ale mamei decedate. Doar trebuie făcută cerere, cu CNPul ei.

#20
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 wertyck, on 29 august 2022 - 22:07, said:

Sigur exista în evidențele stării civile actele de căsătorie și apoi de divorț ale mamei decedate. Doar trebuie făcută cerere, cu CNPul ei.
Hotararea de divort a fost in 1962 sau 1963, In Bucuresti, dar nu stiu in ce sector/raion
Nu era CNP atunci, deci caut acul in carul cu fan in cele 8 sectoare de atunci sau cele 6 mai recente, daca mai au arhivele din 1962-1963

Edited by althea, 31 August 2022 - 08:07.
răspunde unui mesaj sters


#21
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Mama A tata B, rod al iubirii .un copil 1 , sex feminin , fata

Mama A divorteaza de tata B si cupleaza cu vitoroul tata P , alt rod la iubirii, sex masculin , baiat

Mama A si tata P au decedat, mostenire de impartit.

Ambele copii au drept la mostenire si conform noului cod civil nu exista posibikitatea ca la succesiune sa fie omis vreun mostenitor indiferent de motiv, adica si cel de renuntare de buna voie.
Mai intai se face succesiunea si dupa succesiune PARTAJUL, la partaj se poate renunta la o cota parte din mostenire cu sau fara bani.
Sora si fratele se prezinta la notar fiecare cu ce acte are, notarul le verifica, daca nu mai exista fizic act de divort dintre mama A si tata B se va ocupa notarul daca este necesar vreun duplicat.
Dupa ce notarul verifica sa fie toate actele de stare civila, actele care dovedesc ca aveti ce mosteni...........la o anume data o sa cheme pe amandoi dar o sa va ceara in plus sa veniti si cu cel putin 2 martori care i-au cunoscut pe cei decedati si a caror succesiune se dezbate.
Notarul intreaba pe martori de ce perioada de timp ii cunosc, ca martor poate fi o alta ruda apropiata, var de exemplu si ii pune sa semneze o declaratie ca fiecare decedat nu a mai avut si alti copii.

Edited by danutzu22, 29 August 2022 - 22:21.


#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 danutzu22, on 29 august 2022 - 22:17, said:

Mai intai se face succesiunea si dupa succesiune PARTAJUL, la partaj se poate renunta la o cota parte din mostenire cu sau fara bani.
Nu e chiar asa:

Articolul 1.111
Declaraţia de neacceptare
Succesibilul care intenţionează să îndeplinească un act ce poate avea semnificaţia acceptării moştenirii, dar care doreşte ca prin aceasta să nu fie considerat acceptant, trebuie să dea în acest sens, anterior îndeplinirii actului, o declaraţie autentică notarială.


#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 liviu_np, on 29 august 2022 - 22:03, said:

nu cred ca erau CNP-uri pe atunci
crezi greșit

#24
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 danutzu22, on 29 august 2022 - 22:17, said:

Mama A tata B, rod al iubirii .un copil 1 , sex feminin , fata

Mama A divorteaza de tata B si cupleaza cu vitoroul tata P , alt rod la iubirii, sex masculin , baiat

Mama A si tata P au decedat, mostenire de impartit.

Ambele copii au drept la mostenire si conform noului cod civil nu exista posibikitatea ca la succesiune sa fie omis vreun mostenitor indiferent de motiv, adica si cel de renuntare de buna voie.
Mai intai se face succesiunea si dupa succesiune PARTAJUL, la partaj se poate renunta la o cota parte din mostenire cu sau fara bani.
Sora si fratele se prezinta la notar fiecare cu ce acte are, notarul le verifica, daca nu mai exista fizic act de divort dintre mama A si tata B se va ocupa notarul daca este necesar vreun duplicat.
Dupa ce notarul verifica sa fie toate actele de stare civila, actele care dovedesc ca aveti ce mosteni...........la o anume data o sa cheme pe amandoi dar o sa va ceara in plus sa veniti si cu cel putin 2 martori care i-au cunoscut pe cei decedati si a caror succesiune se dezbate.
Notarul intreaba pe martori de ce perioada de timp ii cunosc, ca martor poate fi o alta ruda apropiata, var de exemplu si ii pune sa semneze o declaratie ca fiecare decedat nu a mai avut si alti copii.
Cat de bine ai zis...
act de divort intre mama A si tata B nu exista. Notarul a cautat si nu a gasit niciun duplicat.
Sora B nu poate dovedi ca este fiica mamei P.
Nu exclud de la mostenire (succesiune) pe ffica (sora mea B), dar nu are cum sa dovedeasca ca este fiica mamei B, (mama care dupa  a dua casatorie a devenit P)

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
și bunicul din 1907 avea cnp pe buletin

schimbă notarul

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 liviu_np, on 29 august 2022 - 22:31, said:

act de divort intre mama A si tata B nu exista. Notarul a cautat si nu a gasit niciun duplicat.
La ce ar folosi actul de divort pentru a demonstra ca sora ta e fiica mamei ?

#27
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

 EMPP, on 29 august 2022 - 22:33, said:

și bunicul din 1907 avea cnp pe buletin

schimbă notarul
Bre, ma lasi cu CNP-ul bunicului?
C.N.P-ul a fost introdus ca element obligatoriu în actele de identitate, de stare civilă și în alte acte personale printr-un decret[3] prezidențial semnat de Nicolae Ceaușescu la 2 martie 1978.

 pasilla, on 29 august 2022 - 22:37, said:

La ce ar folosi actul de divort pentru a demonstra ca sora ta e fiica mamei ?
Bre, nea passila, daca nu te pricepi si/sau vrei sa faci doar posturi te inteleg, Oricum nu-l ajungi pe @djl.
Am zis si in primul post, Pe sora mea o cheama B, iar pe mine si parintii mei ne cheama P. Trebuie gasita o cale de a accepta numele de B in succesiunea in care toate numele au succesorii cu P.

#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 liviu_np, on 29 august 2022 - 22:45, said:

Bre, nea passila, daca nu te pricepi si/sau vrei sa faci doar posturi te inteleg, Oricum nu-l ajungi pe @djl.
Ok. Succes.

#29
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Multam!

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 liviu_np, on 29 august 2022 - 21:01, said:

Intrucat printre actele vechi din casa nu am gasit o hotarare de divort intre mama mea si dl. B (tatal din prima casatorie a sorei mele), sora mea ce poarta in prezent numele de B nu se poate justifica in fata notarului ca succesor al mamei.
Sentința de divorț nu e ceva fără de care nu poate fi dezbătută succesiunea. Ți-a zis pasilla, dar nu a detaliat și nici tu nu ai întrebat: notarul poate cere extras pentru uz oficial de pe actele de stare civilă ale mamei.
Cu extras după certificatul de căsătorie cu dl. B. de la Starea civilă unde s-a încheiat căsătoria lor + doi martori care le cunosc pe sora și pe mama ta lămurește tot. Pe certificatul de căsătorie cu cei doi soți ai ei apar aceleași date (numele de fată, locul nașterii și părinții).
Nu înțeleg de ce nu vă ajută.  Mergeți la altul.


 liviu_np, on 29 august 2022 - 21:01, said:

Intrebare: Cum poate sora mea renunta legal la dreptul de succesor, in schimbul unor bani, fara a fi deschisa succesiunea?  
Nu se poate asta.
Trebuie fie să dea declarație de neacceptare, caz în care legal nu îi datorezi niciun ban, fie să dezbateți succesiunea ca să se stabilească cotele și banii (sulta) pentru partea ei.

 liviu_np, on 29 august 2022 - 21:01, said:

Ambii mei parinti, mama P si tatal P au decedat, iar acum a venit vremea succesiunii.
Cine a decedat primul? Că sunt de dezbătut două succesiuni, iar cotele voastre sunt diferite în funcție de ordinea deceselor.

Edited by althea, 30 August 2022 - 08:03.


#31
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Consulta un avocat daca nu se poate deschide un proces pt a demonstra filiatiunea cu martori si alte inscrisuri (copii dupa registrul de cununie si deces de la biserica, fotografii dupa piatra de mormant)

#32
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006

 liviu_np, on 29 august 2022 - 22:31, said:

Cat de bine ai zis...
act de divort intre mama A si tata B nu exista. Notarul a cautat si nu a gasit niciun duplicat.
Sora B nu poate dovedi ca este fiica mamei P.
Nu exclud de la mostenire (succesiune) pe ffica (sora mea B), dar nu are cum sa dovedeasca ca este fiica mamei B, (mama care dupa  a dua casatorie a devenit P)

Te rog sa ma ierti dar afirmi un non-sens, ca sora ta de mama nu are " cum sa dovedeasca ca este fiica mamei B"
Care mama B ?
Nu are nici o imprtanta daca mama A cu doi copii din casatorii sau relatii diferite s-a casatorit cu B,C.............P
Avem o mama unica, singura care poate naste copii si trecuta  pe certificatul din nastare ca parinte  chiar daca tatal este "necunoscut", adica copil nascut in afara relatiei de casatorie si tatal refuza sa-si asume paternitatea.
Daca nu exista in mod real duplicat dupa certificatul de divort, in acest caz se pare ca asa prima casatorie a fost un concubinaj,  din care a rezultat un copil cu parinti mama si un tata care si-a asumat paternitatea.Nu are importanta motive de gen, voit sau obligat.
Mama ulterior s-a casatorit cu acte in regula cu domnul P si a mai nascut un baiat pe durata acele casatorii, adica tu.
Iar nu are importanta ce succesiuni nu s-au facut inainte, de exemplu daca tatal B al surorii tale a decedat si daca sora ta a facut sau nu succesiune
In cazul tau este simplu , la masa succesorala sora ta are dreptul la bunurile acumulate in timpul casatoriei cu tatal tau P.
Intentia ta , vrei sa-i dai inainte de succesiune o suma de bani cu conditia sa renunte la orice pretentie de mostenire.
Desi colegul Pasiila zice ca se poate eu zic ca nu se poate.
"renunțarea este un act juridic indivizibil; succesibilul nu poate renunța în parte la dreptul său succesoral pentru a accepta restul."
Aici este "problema" daca sora ta declara ca renunta la mostenire atiunci nu mai ai nici o obligatie sa-i dai bani pentru cota parte.
Intrebare: cine insista ca pentru renuntarea la mostenire sa primeasca inainte o suma de bani?
Eu raspund ca sora inisista sa primeasca ceva, tu esti gata sa accepti dar vrei sa fii sigur ca nu se prezinta la succesiune, un act notarial cum il doresti tu este imposibill de obtinut si posibil ca dupa renuntare la mostenire sa emita ceva  pretentii  "altii" ceva prin instanta iar tu daca aveai actul "necesar" tie pur si simplu " te speli pe maine" la ceva gen,
"eu am platit pentru cota succesorala a sorei mele, cei care au vreo pretentie de orice natura la acea cota succesorala nu mai nimic in comun cu mine".
Emit ipoteza ca situatia reala este mult mai incurcata ca sa zic asa, alta e problema reala si deasemenea ca ai beneficiat deja de "consultanta juridica" dar raspunsurile primite nu multumeste pe deplin toate partile care au drept de mostenire.

Edited by danutzu22, 30 August 2022 - 08:22.


#33
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Haide sa o luam in ordine:
1. Sora nascuta in 1955 din casatoria mamei numita B, divortata 1962-1963 devenita in urma divortului din B in X;
2. La acea vreme se emitea dupa ramanerea definitiva a sentintei de divort un Certificat de Despartenie devenit ulterior Buletin Statistic;
3. La starea civila a locului nasterii mamei exista in registrul de stare civila toate aceste mentiuni;
- notarul poate cere un extras de stare civila cu mentiuni de la locul nasterii MAMEI;
4. In urma casatoriei mamei devenita din X in P:
- a rezultat un copil de sex masculin;
- parintii P au decedat simultan (ex: accident, cutremur, etc.) sau succesiv;
- in cazul in care au decedat succesiv se dezbate succesiunea dupa primul deces.

In cazul in care, prin absurd, nu se gasesc anumite acte de stare civila, te adresezi cu o cerere la D.E.P.A.B.D. prin care sora (sau imputernicit) solicita clarificarea starii civile.

#34
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Liviu, am trecut prin asta de curând. Copiii decedatei au în certificatele de naștere numele de familie al tatălui și mamei de la momentele nașterilor. La momentul decesului mama era divorțată demult, și avea ca nume de familie pe cel dinainte de căsătorie.

Nu a fost nicio problemă cu dovedirea filiației, notarul știe ce a făcut și de unde și-a luat informațiile. L-am ajutat cu o copie nelegalizată după sentința de divorț, a zis că i-a folosit. Toate actele de pe vremea când nu existau CNP-uri.

Deci un notar ar trebui să știe ce are de făcut.

#35
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Pe marginea actului de nastere al mamei sunt trecute toate mentiunile aparute ulterior in statutul civil . Casatorie divort etc.
Extras pentru uz oficial de la primaria locului de nastere rezolva toata enigma.

#36
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 paznicmare, on 30 august 2022 - 08:56, said:

Extras pentru uz oficial de la primaria locului de nastere rezolva toata enigma.
Am vrut să îi zic și eu (și) de extrasul după certificatul de naștere, dar nu știu dacă în anii '60 se făceau comunicări ca acum și m-am gândit că oricum e suficient după certificatul de căsătorie cu primul soț.
Se făceau și pe-atunci?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate