Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Fundație Casă

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ama-F11

ama-F11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.12.2021
Bună ziua
Doresc să încep construcția casei- doar parter 100mp construiți.
Constructorul a menționat că poate începe pe 01 octombrie 2022 și că fundația se poate lăsa și de vineri până marți și că o poate aduce la roșu până vine iarna. S-ar așeza în acest interval de timp?
Mulțumesc.

#2
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Nu are nici o treaba; Cum sa se lase? ai facut studiu geo? pana la ce adancime mergi cu fundatia?
Torni sapa de egalizare peste tot si neaparat beton de statie, aditivat corespunzator, turnat la pompa si vibrat.
Vorbeste cu proiectantul si cu structuristul, te vor lamurii ei. discuta si cu dirigintele de santier, sa fie prezent la fiecare etapa a turnarii.

Edited by Y0samiteSam, 30 August 2022 - 05:45.


#3
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,440
  • Înscris: 06.06.2006
Daca ai panza freatica sus (studiu geo neaparat) sau ai casa in vreo vale, ar merge adaugat in beton niste xypex 1000NF, ca sa fii sigur ca nu iti va urca apa prin fundatie/placa.

#4
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,440
  • Înscris: 06.06.2006
LE.
Daca faci impamantare naturala (in fundatie, nu aetificiala, cu electrozi in pamant), nu pui xypex si mergibpe metodele clasice.

#5
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View PostY0samiteSam, on 30 august 2022 - 05:45, said:

Nu are nici o treaba; Cum sa se lase? ai facut studiu geo? pana la ce adancime mergi cu fundatia?
Torni sapa de egalizare peste tot si neaparat beton de statie, aditivat corespunzator, turnat la pompa si vibrat.
Vorbeste cu proiectantul si cu structuristul, te vor lamurii ei. discuta si cu dirigintele de santier, sa fie prezent la fiecare etapa a turnarii.

Nu ai inteles ce a spus.
Apropos, care e diferentza intre proiectant si structurist? ca pari ca le amesteci....

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 13.03.2005
Nu le amestecă! Proiectantul și structuristul sunt doua persoane distincte.
https://proiectderez...er-structurist/


#7
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postwertyck, on 30 august 2022 - 07:23, said:

Nu le amestecă! Proiectantul și structuristul sunt doua persoane distincte.
https://proiectderez...er-structurist/


Sa le luam pe litere: ce face proiectantul?

#8
ama-F11

ama-F11

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.12.2021
Cred că ușor, ușor se schimbă subiectul😬. Întrebarea este dacă are timp fundația în 4-5 zile să se așeze?
Din câte am citit ar fi nevoie de cel puțin 2-3 săptămâni.
Repet casa este doar parter.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,526
  • Înscris: 16.03.2007
n-are nicio treaba, da-i inainte.

#10
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View PostCa Castelul Bran, on 30 august 2022 - 07:56, said:

Sa le luam pe litere: ce face proiectantul?
Cred ca deja sti rapsunsul; daca vrei sa intelegi bine, daca nu...tine`o tot pe a ta.

#11
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 21.03.2012
Expresia " sa se aseze casa" are sens intre fazele "la rosu" si " la gata". Astfel zidaria are timp sa se usuce iar eventualele mici "miscari" ale casei nu vor afecta finisajele: tencuiala crapata, etc  Nimeni nu sta trei saptamani sa se usuce betonul si apoi continua cu zidaria/placa. Pur si simplu nu se practica (nu stiu daca inginerii care respecta teoria, fac asta) si nu am auzit de probleme aparute ulterior. Oricum, vibrarea betonului aduce un mare plus rezistentei!

#12
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,440
  • Înscris: 06.06.2006

View Postama-F11, on 30 august 2022 - 08:03, said:

Cred că ușor, ușor se schimbă subiectul��. Întrebarea este dacă are timp fundația în 4-5 zile să se așeze?
Din câte am citit ar fi nevoie de cel puțin 2-3 săptămâni.
Repet casa este doar parter.
C'mon man, de unde scoti termenele astea?
Totul depinde de betonul turnat. Sunt betoane aditivate de ridici dupa 6 zile 4 etaje peste fundatia respectiva.
Daca luam betoanele uzuale folosite, cam la 28 zile. Dar multi aplica "merge si asa" si ridica si dupa 7 zile etaje intregi, ca asa stiu ei si au vazut la nea gigi muschi

Sa se aseze pentru ce? Stalpi beton+Zidarile, structura lemn, structura metaliza?

Cred ca o sa renunt sa mai intru pe aici, ca multi dau sfaturi fara sa stie macar datele problemei. Si nici nu intreaba chestiile elementare (mai ales in cazul de fata, unde vorbim de fundatii/placi/structura peste placa). Dar, in schimb, suntem atenti la virgule si vrem definitii de proiectant, structurist, expert pth. Daca o sa dea peste un proiectatnt care sa bage fier de 18 in stalpi, ca sa fie bine ca sa sa nu fie rau, in conditiile in care are casa doar pe parter ....

Edited by kretzu77, 30 August 2022 - 12:31.


#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005

View Postama-F11, on 30 august 2022 - 08:03, said:

Cred că ușor, ușor se schimbă subiectul��. Întrebarea este dacă are timp fundația în 4-5 zile să se așeze?

Nu e nimic acolo care sa se aseze/lase samd. Solul de sub fundatie trebuie sa sustina de la bun inceput apasarea rezultata din masa constructiei. Betonul pe care il adaugi dupa trebuie lasat sa stea neincarcat atata timp cat are nevoie pentru a obtine rezistenta initiala, ca si el sa poata sustine greutatea zidurilor samd in loc sa se sfarame. Timpul asta poate varia de la saptamani la zile functie de tipul dde beton folosit si aditivare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate