Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Artemis 1:lansare in direct/azi

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
NASA va lansa astăzi cea mai puternică rachetă pe care a fabricat-o  și o va trimite spre Lună, în cadrul misiunii Artemis 1. În vârful rachetei se va afla o capsulă care se va roti în jurul Lunii și se va întoarce la sol. Misiunea nu va avea echipaj uman, dar va testa toate sistemele care vor fi folosite de viitorii astronauți ai programului Artemis.

Lansarea „super-rachetei” NASA spre Lună va avea loc la ora locală 08:33 (15:33 ora României).

========
digi24.ro
========
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/21X5lGlDOfg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by drgroza, 29 August 2022 - 08:26.


#2
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
https://forum.softpe...patial-artemis/

#3
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
https://www.digi24.r...achetei-2060557

"Românul care duce oamenii pe Lună și povestea motoarelor de care depinde misiunea NASA
Dragoș Alexandru Păun este un inginer român care s-a ocupat, la propriu, de „rocket science”, la pregătirea misiunii inaugurale Artemis 1 de astăzi: una din sarcinile sale a fost implementarea și integrarea a 8 din cele 33 de motoare ale navetei Orion - proiectul comun prin care NASA și ESA (Agenția Spațială Europeană) și-au propus să ducă un echipaj uman pe Lună și înapoi pe Pământ, în siguranță."

Sa nu fie confundat cu "popa mitica sarlatanul din tara Valcii " pe nume laic Dumitru Popescu.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Daca nu comenteaza lansarea in direct Prunariu si Mironov nu ma uit.

#5
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu se mai lanseaza astazi, tocmai s-a anuntat.

Edited by kolfleading, 29 August 2022 - 14:36.


#6
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Scrubbed.

#7
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007
Las-o bah ca merge-asa !

#8
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
Ne vedem vineri.
Nu este graba nu pleaca nicaieri luna.

Edited by xymzar, 29 August 2022 - 14:52.


#9
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,843
  • Înscris: 22.02.2014
Sunt scurgeri de hidrogen,lansare amanata pentru alta data.

#10
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 24.07.2022
ce vor sa "verifice"  daca deja am avut cateva excursii pe Luna acu  50 de ani? testeaza spuma la expresoare, ce mai e de testat si analizat? ma asteptam sa-l vad pe bezos si pe musk in piscina pe Luna zilele astea...alea teste de 2022.

#11
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005

View PostPunter, on 29 august 2022 - 17:55, said:

ce vor sa "verifice"  daca deja am avut cateva excursii pe Luna acu  50 de ani? testeaza spuma la expresoare, ce mai e de testat si analizat? ma asteptam sa-l vad pe bezos si pe musk in piscina pe Luna zilele astea...alea teste de 2022.
Vor să vadă cum ar fi arătat misiunea pe lună dacă era reală...

#12
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
băi nene, voi vedeți un „pattern”? :o
a nu știu câta oară, o rachetă își amână decolarea pentru că: „scurgeri de combustibil” :o

deci umplem fierătania cu toate descoperirile noastre epocale, dar nu lansăm din cauze vechi de, era să zic milenii, 70 de ani :(

#13
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Ce puii mei e asa greu sa înțelegeți ca se lansează cand se indeplinesc x factori, unul dintre astea era sa fie echilibru termic intre motoare, ei bine , nu fu din cauza unui dop congelat. I-au zis generic scurgere. Ce e asa tragedie, sa amanat si asta e.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
nu știu cum e la voi la servici, dar la mine dacă greșesc de 3 ori la fel, mă dă afară fără drept de apel!!!

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
La mine astia sunt al naibii de toleranti cu greseala si indolenta. Tot corporatie.

Si-am avut greseli (nu eu personal) de genul "trimis catre SWIFT plati dublate de cateva zeci de milioane de euro".

#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
de fapt cred că așa au pățit și amerecanii ăia de au greșit - au fost înlocuiți, astfel că D-AIA se lansează câte o navă/deceniu :P

#17
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Oare incercarea de azi sa fie cu succes? Sa speram ca da.


#18
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006
Dacă nici azi nu va urca în "slăvi" rachetoiu', mai e o încercare pe 5 Septembrie. Dacă nici atunci, se amână cu câteva săptămâni. E de înţeles: lansarea lui Artemis 1 costă circa 4 miliarde de dolari din bani publici, şi totul trebuie să meargă bine. SLS e o rachetă nouă, şi orice e nou aduce şi provocări noi care trebuie rezolvate, nicidecum folosit principiul "las' că merge şi aşa".

Edited by lupini, 03 September 2022 - 14:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate