Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Nemo Expres nu plătește sumele încasate ramburs

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
CodrutPal

CodrutPal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2022
Salutare,
  Sunt pe aici membrii care nu au încasat banii din rambursuri de la Nemo Expres in ultimele 3 luni?
Am mai văzut topicurile pe aceasta tema, dar din 2017 și 2020 ( eram client nou Nemo pe atunci și se achitau rambursurile in cazul meu, dar acum observ ca mi-a venit rândul).
  Nu raspunde nimeni nici la mail, nici la telefon din departamentul rambursuri. Am trimis notificare de plata cu borderoul de expediții atașat și surpriza, la câteva zile am fost contactați din neant de o firma de recuperări creanțe: Urban și Asociații :)) cam mare coincidenta mi s-a părut și de asta nu am dat curs ofertei lor.
Suma e de 16 340 lei, dar cu siguranța sunt multe firme cu sume mult mai mari de recuperat.
Pe pagina lor de Facebook am fost blocat, după ce am scris despre aceasta problema, dar  erau o mulțime de comentarii negative legate de plata rambursărilor care sunt șterse zilnic de la postări.
As dori sa știu care sunt opțiunile mai rapide de recuperare a acestor sume pentru ca dacă intra in faliment sau incapacitate de plata slabe șanse sa mai vad banii.
Trebuie sa-i dau in judecată sau iau legătura cu o firma de recuperare creanțe?
Mulțumesc anticipat!


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Firma de recuperare cumpara datoria de la tine pe bani putini si apoi o recupereaza ei ( sau nu ). Daca iti convine asa ...

#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005

View Postmodoran, on 28 august 2022 - 19:48, said:

Firma de recuperare cumpara datoria de la tine pe bani putini si apoi o recupereaza ei ( sau nu ). Daca iti convine asa ...
Urban și asociații aveau obiceiul sa ia doar comision din banii recuperați. Adică dacă semnai cu ei, și încasai parțial, 2000 lei și ei îți luau 10 sau 20% din acea să recuperată...

#4
CodrutPal

CodrutPal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2022

View Postwertyck, on 28 august 2022 - 20:14, said:

Urban și asociații aveau obiceiul sa ia doar comision din banii recuperați. Adică dacă semnai cu ei, și încasai parțial, 2000 lei și ei îți luau 10 sau 20% din acea să recuperată...
Da, dar cam mare coincidenta sa ne contacteze o firma de recuperari creante la 2 zile dupa ce am trimis notificarea de plata catre Nemo Expres. Pare 'cusut cu ata alba' . Zilele urmatoare ma voi consulta cu un avocat, dar eram curios daca mai sunt membrii ai forumului in aceasta situatie.

#5
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
CodrutPal, eu pot să-ți spun doar să nu te încurcu cu Urban. Când am interacționat eu cu ei au încasat o căciulă de bani pentru a trimite o scrisoare cu convocarea la conciliere și a întocmi ulterior procesul verbal al concilierii în care convocatul nu a recunoscut datoria. După asta nu au mai făcut nimic, datoria rămânând nerecuperată.

#6
LilyWater

LilyWater

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2022
Dar cum sa nu plateasca timp de 3 luni? Tu daca ai vazut ca nu au platit in prima luna, de ce nu ai incheiat cu ei?

#7
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Nemo e recunoscut ca plateste cu foarte mare intarziere rambursurile, chestia asta se intampla de 3 ani cel putin. Acum un an am intrerupt colaborarea cu ei tocmai pe aceasta tema, intarzieri de 1 luna si mai mult la virarea rambursurilor. Rambursuri de 200.000+ lei/luna. Ne-au virat tot pana la urma, insa nu mai colaboram cu ei.
Eu zic ca o sa-ti recuperezi banii, dupa un timp. Daca n-au nimerit cu burta in sus de atata timp, nu cred ca o sa se intample fix acum.

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Eu am auzit de la un curier de la ei ca inchid sau o sa inchida unele depozite/puncte de lucru. Cel putin in Cluj-Napoca, se pregatesc. E clar ca au probleme.

#9
LilyWater

LilyWater

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2022
Aveau servicii foarte bune si curieri foarte ok, dar mare dezorganizare. Dupa cate am inteles eu, ciocnindu-ma de diverse, cand expediam colete cu ei, de la centru (cap) veneau problemele. Pacat.

#10
CodrutPal

CodrutPal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2022

View PostLilyWater, on 30 august 2022 - 01:49, said:

Aveau servicii foarte bune si curieri foarte ok, dar mare dezorganizare. Dupa cate am inteles eu, ciocnindu-ma de diverse, cand expediam colete cu ei, de la centru (cap) veneau problemele. Pacat.
Da, au o grila de prețuri avantajoase la expedițiile produselor mari( mobilier, sanitare, bricolaj etc.) de asta am fost încântat sa lucrez cu ei, dar nu am știut de problema rambursărilor.

#11
CodrutPal

CodrutPal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2022

View PostLilyWater, on 29 august 2022 - 06:28, said:

Dar cum sa nu plateasca timp de 3 luni? Tu daca ai vazut ca nu au platit in prima luna, de ce nu ai incheiat cu ei?
S-a mai întâmplat sa întârzie o săptămâna, 2 in primii ani de contract și au rămas cam singurii ce transporta colete grele de asta nu am renunțat.

#12
CodrutPal

CodrutPal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 28.08.2022

View Postbai3tzash, on 29 august 2022 - 12:15, said:

Eu am auzit de la un curier de la ei ca inchid sau o sa inchida unele depozite/puncte de lucru. Cel putin in Cluj-Napoca, se pregatesc. E clar ca au probleme.
M-am interesat și au probleme grave: Pierdere pe ultimii 2 ani, anul trecut au emis obligațiunilor pentru a împrumuta bani de pe piața de capital, circa 40 % din firma de curierat e deținuta de firma de Leasing operațional de unde aveau mașinile și se pregătesc sa predea afacerea unei alte firme de curierat, deci de asta nu mai au de gând sa-și achite datoriile.

#13
LilyWater

LilyWater

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.08.2022

View PostCodrutPal, on 30 august 2022 - 09:40, said:


S-a mai întâmplat sa întârzie o săptămâna, 2 in primii ani de contract și au rămas cam singurii ce transporta colete grele de asta nu am renunțat.
Inteleg acum. Da, cum am zis si eu, la servicii erau buni, singurii care ofereau anumite conditii. Poate totusi iti vei putea recupera banii, mai discuta cu cineva de acolo, poate ajungeti la un acord, fara avocati.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Sunt deschise multe procese impotriva lor, de firme ce incearca sa isi recupereze banii.
Uite un exemplu proaspat: https://portal.just....16224&id_inst=3
Proces deschis in mai si ultima infatisare, adica cea mai recenta - 26.08.2022... si procesul nu s-a incheiat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate