Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Doctorat la ATM

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Nici pentru alea viitoare nu ii trebuie.  Nu am date concerete insa  sunt convins ca nu toti angajatii NASA sau CERN au doctorate.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Plus ca turela e de pe la israelienii. Un transportor blindat nu e un tanc.

Edited by neagu_laurentiu, 29 August 2022 - 11:11.


#21
GazeAtTheSky

GazeAtTheSky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2021

View Postneagu_laurentiu, on 29 august 2022 - 08:00, said:


Care din atributiile ANRE intra in sfera de productie/proiectare a unui inginer asa cum doresti tu?

Niciuna, cel mai probabil.
Nu m-am documentat în acest sens.

Vin din zona de instalații electrice/ puține automatizari de prin industriale și rezidențiale.

Cel mai probabil, pe lângă faptul ca se intra pe pile, nu știu cât de mult m-ar atrage ce s-ar face pe acolo, însă vorbisem cu o fosta colega, care a ajuns pe acolo și mi-a zis ca pe semnătura ei, face bani grei.

Anyway, nu asta e relevant,
Ma interesează mai mult sa știu, dacă exista totuși zone tangente cu aceasta parte, cel puțin de proiectare, dacă nu chiar programare în acest sens...pentru ca observ golurile, având în vedere modul în care este tratata problema existentei unui post de genul în cadrul armatei.

Exista ceva care sa se apropie?

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGazeAtTheSky, on 29 august 2022 - 12:07, said:

pe semnătura ei, face bani grei.
Asta se poate, ca da autorizatii. Dar nu e munca de inginer proiecant, doar birocrat.

View PostGazeAtTheSky, on 29 august 2022 - 12:07, said:

Exista ceva care sa se apropie?
Da o cautare pe siteurile cu joburi, uite la intamplare: https://www.bestjobs...a&sid=212485907

#23
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View PostGazeAtTheSky, on 29 august 2022 - 12:07, said:

Cel mai probabil, pe lângă faptul ca se intra pe pile, nu știu cât de mult m-ar atrage ce s-ar face pe acolo, însă vorbisem cu o fosta colega, care a ajuns pe acolo și mi-a zis ca pe semnătura ei, face bani grei.


Daca ii face in timpul serviciului se numeste trafic de influenta. In afara de salariu nu ai voie sa incasezi nimic in plus. Orice este "pe plus" sunt bani negri, din spaga.

Daca ii face in timpul liber si are un PFA unde declara tot... atunci e altceva.

Dar deja ne-am indepartat de la subiect.  Nu cred oricum ca ti-ar placea sa lucrezi acolo.  Intamplator am fost de cateva ori la sediul lor de pe Bd. Carol aproape de rosetti. Am fost doar la parter. E un aer de institutie 100% birocratica, cu sefi numiti politic sau pe pile. Oribil. Nu as alege sa lucrez acolo.

Pentru tine fa un research pe net mai adanc si vei descoperi domeniul potrivit. Poate chiar invatamantul poate fi o solutie. Indrumatorul meu de master era prof. la Mecatronica in Politehnica. Nu vrei sa stii ce salarii au profii universitari. Sunt umar la umar cu IT-stii.

#24
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
"Prof" universitar ajung unii dupa vreo 15-20 de ani la catedra, daca se aliniaza toate astrele (ies cei vechi la pensie, nu-ti iau altii locul, nu sunt probleme politice).

ITist bine platit ajungi in cativa ani dupa absolvirea licentei/masterului.

#25
GazeAtTheSky

GazeAtTheSky

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 03.04.2021

View Postneagu_laurentiu, on 29 august 2022 - 13:36, said:

Asta se poate, ca da autorizatii. Dar nu e munca de inginer proiecant, doar birocrat.


Da o cautare pe siteurile cu joburi, uite la intamplare: https://www.bestjobs...a&sid=212485907
Ador, e una dintre firmele la care o sa vreau sa muncesc, dupa ce fac experienta necesara la cea actuala!
Am formulat eu gresit intrebarea.
Ma refeream in cadrul armatei, in zona de, proiectare sau automatizari, sau ceva programare in nisa asta (acum nu neaparat care sa se lege de instalatii electrice cat de inginerie in general).
Oricum,
Am in minte sa predau, cel putin ca asistent universitar pentru inceput
E super placut! Si chiar am unii profesori la care ma uit cu drag!

Am multi colegi, care inca se chinuie sa prinda job-uri in IT. Presupun ca daca termini o facultate struto-camila, o sa se uite HR-ul in lung si in lat daca nu ai ceva proiecte concludente. Nu stiu, as fi zis ca ma pasioneaza si partea asta de programare, dar mai mult zona de machine learning sau data science (candva voiam sa fac cercetare la magurele pe partea de lasere :))))))))))), dar daca vedeti ce e acolo - la IFIN-hh zic acum, va vine sa plangeti). La ELI-np e ok'ish in schimb, majoritatea de la facultatea de fizica trec pe acolo si chiar se lucreaza (mai sunt departamente si pe la IFIN-hh unde se fac chestii, dar majoritatea pur teoretice ca nu mai functioneaza mare lucru pe acolo). Din pacate cand am vazut ce se intampla pe acolo, cum se "inventeaza" proiecte, pentru ca de, nu sunt, am zis pas. Sa nu mai mentionez de faptul ca seful departamentului rupea twitter-ul si tiktok-ul. Sper sa nu ma dau de gol cu asta...

Anyway, revenind...
Asta ca o paranteza, cum vi se pare zona de executie comparativ cu cea de proiectare? Nu am apucat sa ma delectez decat cu una...si nu stiu daca ar merita sa fac tranzitia, in zona de proiectare si automatizari...sau sa astept sa mai fac ceva experienta si pana ma decid ce vreau sa fac mai departe, sa ajung sef de santier?

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGazeAtTheSky, on 29 august 2022 - 18:05, said:

Ma refeream in cadrul armatei, in zona de, proiectare sau automatizari, sau ceva programare in nisa asta
Armata nu e unitate de productie. Sau e numai pentru soldati (chit ca urca pana la general).
Ce au ei pe la Academia Tehnica Militara, doar vor intretine tehnica din unitatile patriei. Asa ca pentru un proiectant e moartea pasiunii a fi in armata.

Edited by neagu_laurentiu, 29 August 2022 - 21:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate