Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Calcul 25% in weekend si in zilele cu sarbatoare legala

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
AlexandruRemus

AlexandruRemus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.08.2022
Buna Ziua!
Pe contract am spor de 25% cand lucrez in weekend sau in zilele in care sunt sarbatorile legale.
Cum se calculeaza ca sa aflu cat iau?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai se calculeaza procentual din salariul brut sau poate avea forma fixa
Valorarea procentuala se negociaza si se trece in contract - de ex.0,5% din salariul brut
Verifica contractul si ... spor la calculat Posted Image

#3
Caralumba

Caralumba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 24.05.2007
Este destul de simplu calculul : prima data afli cat este salariul pe zi (daca nu s-a schimbat ceva, pe vremuri se calcula  salariul impartit la 21,25 (asta era media anuala de zile lucratoare pe luna)) si apoi, la zilele de weekend sau de sarbatoare  lucrate adaugi cei 25% promisi prin contract.
Oricum, daca e firma serioasa, toate acestea le vei regasi cu siguranta pe "fluturas".

PS  un exemplu : la un salariu brut de 4000 lei, ai 188,23 lei/zi. Daca lucrezi doua weekend-uri (4 zile) si o sarbatoare legala, pentru cele 5 zile cu spor vei castiga in plus (188,24 x 25%) x 5 = 235,28 lei.
Sper sa nu fi dat o informatie eronata.

Edited by Caralumba, 27 August 2022 - 18:17.


#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Pentru wekend si sarbatori legale, stiu ca ar trebui sa ai 100% nu 25%, asta este pentru orele de noapte 22-6. Eu atat luam pentru wek si sarbatori legale.

Edited by baribalu, 27 August 2022 - 18:59.


#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@baribalu, nu este o obligatie legala cu 100% in weekend, de fapt poate sa nu-i dea nimic. De regula se plateste dar 25% e cam putin.

Pai calculezi in functie de salariu de baza, imparti salariul de baza la numarul de ore legale in luna respectiva si afli cat valoreaza o ora. Apoi cred ca te descurci sa calculezi 25% dintr-o ora.

#6
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006

 AlexandruRemus, on 27 august 2022 - 12:10, said:

Buna Ziua!
Pe contract am spor de 25% cand lucrez in weekend sau in zilele in care sunt sarbatorile legale.
Cum se calculeaza ca sa aflu cat iau?

incepe prin a citi codul muncii. si apoi prin a notifica angajatorul ca exista un cod al muncii pe care trebuie sa-l respecte. o data ca iti da salariul normal pentru ziua de weekend sau sarbatoare legala lucrata si in plus iti da libere platite pentru acele zile in termen de 90 zile. daca nu iti iei liber in 90 de zile e obligat sa-ti  dea un spor de 75% minim.
exemplu: lucrezi 20 de zile pe luna din care 1 in zi de sarbatoare legala. iei banii pe 20 de zile si in urmatoarele 90 de zile ai dreptul la o zi libera platita 100%. daca nu poti lua liberul ti se va da un spor de minim 75% din pretul unei zile de lucru la salariul din a 4-a luna de la data in care ai lucart in timp de sarbatoare.

Art. 123 . [compensarea muncii suplimentare prin acordarea unui spor la salariu]
(1) In cazul in care compensarea prin ore libere platite nu este posibila in termenul prevazut de art. 122 alin. (1) in luna urmatoare, munca suplimentara va fi platita salariatului prin adaugarea unui spor la salariu corespunzator duratei acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentara, acordat in conditiile prevazute la alin. (1), se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

 LensFlare, on 27 august 2022 - 19:07, said:

@baribalu, nu este o obligatie legala cu 100% in weekend, de fapt poate sa nu-i dea nimic. De regula se plateste dar 25% e cam putin.

ba este o obligatie legala de minim 75%. voi chiar nu cititi codul muncii, nici macar asa de curiozitate? va angajati pe povesti de pe forum si din barul de la coltul blocului?

#7
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2021
Art. 112 . [durata normală a timpului de muncă]
(1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.
(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.

Art. 113 . [repartizarea timpului de muncă în timpul săptămânii]
(1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.
(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.

Art. 120 . [definitia legala si conditiile muncii suplimentare]
(1) Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 112, este considerata munca suplimentara.
(2) Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.


Deci, este munca suplimentara ce presteaza initiatorul doar daca in weekend munceste in plus fata de 40 de ore normale de luni pana vineri. Daca nu si orele din weekend fac parte din cele 40 pe saptamana, atunci:

(1) Repausul saptamanal este de 48 de ore consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

Deci, un spor stabilit de comun acord prin contract.

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005

 VipeR85, on 27 august 2022 - 21:44, said:

ba este o obligatie legala de minim 75%. voi chiar nu cititi codul muncii, nici macar asa de curiozitate? va angajati pe povesti de pe forum si din barul de la coltul blocului?

Noi citim... tu ai citit?

#9
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Viper esti in eroare, tu vorbesti de ore suplimentare, initiatorul vorbeste de orele prestate in cadrul programului normal de lucru.

#10
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
de unde stii? a zis doar "cand lucrez in weekend" ...n-a pomenit nimic de program normal si nici de ore suplimentare. ca ati dedus voi din cuntumul sporului ca e vorba de program normal sambata e alta poveste. ete ca eu am dedus ca e vorba de ore suplimentare din prepozitia "cand" care pentru mine in acel context are o semnificatie sporadica, recte ore suplimentare.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 VipeR85, on 28 august 2022 - 18:28, said:

de unde stii? a zis doar "cand lucrez in weekend" ...n-a pomenit nimic de program normal si nici de ore suplimentare.  
Exact, nu a precizat.
Vă certați degeaba.

#12
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008
Eu tare am impresia ca initiatorul a intrebat defapt cum calculeaza efectiv 25% dintr-o suma Posted Image .
Sper ca a inteles din explicatia lui Caralumba.
Stiu ca pare stupida o astfel de intrebare dar pe mine nu ma mira deloc. Mi-am adus aminte de un fost coleg de munca, inginer debutant, care m-a intrebat fix acelasi lucru, cum calculeaza 80% dintr-un salariu.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 binox, on 30 august 2022 - 12:03, said:

Mi-am adus aminte de un fost coleg de munca, inginer debutant, care m-a intrebat fix acelasi lucru, cum calculeaza 80% dintr-un salariu.
Am avut și eu un coleg de-ăsta și tot inginer debutant. Al meu trebuia să completeze o cerere și mă tot bâzâia să i-o fac eu. Mi s-a părut aiurea și nici nu prea aveam timp, așa că i-am dat un model și i-am zis să scrie exact-exact cum e acolo.
A venit după câteva minute că n-are cum să scrie așa, pe el îl cheamă (să zicem) Popescu Ion, nu Gheorghe Vasile Posted Image

Edited by althea, 30 August 2022 - 12:26.


#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 13.03.2005

 binox, on 30 august 2022 - 12:03, said:

Eu tare am impresia ca initiatorul a intrebat defapt cum calculeaza efectiv 25% dintr-o suma Posted Image .
Sper ca a inteles din explicatia lui Caralumba.
Stiu ca pare stupida o astfel de intrebare dar pe mine nu ma mira deloc. Mi-am adus aminte de un fost coleg de munca, inginer debutant, care m-a intrebat fix acelasi lucru, cum calculeaza 80% dintr-un salariu.
Efectele secundare ale invatamantului romanesc: copiii au "tocit" informatia, dar nu au facut efortul sa o asocieze mental cu situatii din viata de zi cu zi, pentru ca nu au fost invatati sa o faca!  Bine, aici si profesorii pot avea o vina...

#15
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

dar nu au facut efortul sa o asocieze mental cu situatii din viata de zi cu zi, pentru ca nu au fost invatati sa o faca
Pai daca nu au fost invatati sa faca asocierea, nu aveau nici cum sa depuna efortul...
Problema e intr-o oarecare masura la profesori si intr-o foarte mare masura a sistemului, a directiei impuse de catre minister care nu are nici un interes in a imbunatati nivelul invatamantului. Chiar au facut eforturi sustinute de a scadea calitatea pt ca oamenii mai putin pregatiti sunt mult mai usor de manipulat.

#16
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
nush ce sa zic...deviem, da hai sa-mi las si eu umila opinie. am facut scoala in anii 2000...n-am avut cine stie ce note fantastice. chiar ieri cand faceam curat prin acte mi-a picat in mana diploma de bac cu notele din liceu. m-am si minunat ce materii aveam, asta pe langa notele de 6-7 la romana, 7-8 la istorie si cum am facut filologie bineinteles ca am avut 9-10 la mate si fizica :)
pe langa asta am vazut ca am facut chiar si economie in liceu, un an intreg. cu un an inainte facusem si logica. numai mie mi-a ramas ceva in cap dupa materiile astea? adica, unde vreau sa ajung, e chiar atat de greu sa faci niste asocieri in viata de zi cu zi? e vorba de logica elementara

dupa cum spuneam, am fost la uman-filologie bilingv engleza(5 ore de romana, 7+1 de engleza, 4 de istorie, 2 de latina /saptamana). fizica am facut un an sau 2, matematica la fel, economie un an, logica un an(cate o ora pe saptamana la fiecare materie)....asta fiind acu 20 de ani. dar pentru aia inca stiu sa socotesc. nu e vorba de matematica avansata, dar cat sa imi socotesc salariu ma pot baza inca pe mine.

imi vine foarte greu sa cred ca unii oameni au acces la internet, se descurca (uneori mai bine ca mine la anumite chestii) cu diverse aplicatii, au destui neuroni sa scrie pe forum dar nu cunosc niste notiuni elementare de matematica si logica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate