Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Iasi - Nei pori

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,572
  • Înscris: 05.11.2009
Buna ziua. Ce traseu ati recomanda de la Iasi la Nei Pori, cu 2 zile de condus? Singurul lucru pe care il stiu e ca as lua prima zi cazare la Giurgiu si as pleca dimineata a doua zi din giurgiu si sa fac bulgaria si grecia a doua zi.

Cateva intrebari:

- ce autostrazi se vor plati in grecia?
- am cartela de la orange, pentru internet in bulgaria si grecia (pt waze) e suficient sa activez roaming-ul?
- ce lanturi de benzinarii cu toalete ciivlizate recomandati? in Romania de exemplu , ar fi petromul, marea majoritate a benzinariilor petrom is curate..

#2
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Iti sugerez ca sa cauti cazare in Ruse, dimineata poti prinde aglomerat in vama si e frustrant sa incepi ziua cu o coada. Seara de obicei e mai liber dinspre Ro spre Bg.

Minutele si netul national le folosesti linistit si in Bg si Gr, fiind in UE.

Benzinarii - in orice tara noi oprim la orice benzinarie ne-bomba si de obicei e Ok. Oprim cand avem nevoie sa oprim, nu planificam de dinainte.

Autostrada in Grecia se plateste prin puncte de taxare plasate din loc in loc, nu ar trebui sa fie multe pana la Nei Pori si se platesc cativa euro la fiecare. Se poate plati cu cardul. Mai exact poate stie altcineva.

Edited by mdt, 27 August 2022 - 07:44.


#3
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
[...]

Recomandabil cazare în Ruse. Sunt mult mai multe opțiuni comparativ cu Giurgiu. Plus ca scapi de aglomerația de dimineață din vama.

Edited by Barboso, 27 August 2022 - 11:23.
Citat inutil


#4
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 vanitty, on 27 august 2022 - 07:31, said:

... Ce traseu ati recomanda de la Iasi la Nei Pori, cu 2 zile de condus? ...

Salut,
era bine dacă nu deschideai un topic nou, eu îţi sugerasem să postezi la topicul "Cu maşina spre Grecia, prin Bulgaria", dar ce mai contează ...

Oricum, înainte de a stabili vreun traseu, cred că e important să specifici ziua din săptămână a plecării din Ruse (care este şi ziua tranzitării Bulgariei la întoarcere). Deşi va fi în septembrie, totuşi cred că e necesar, fiindcă dacă e vorba de week-end există încă migraţii de turişti bulgari către marea lor şi înapoi, sau câtre Grecia şi înapoi.

Cazarea intermediară şi eu cred că e cea mai avantajoasă pentru voi în Ruse, motivele au fost expuse deja. Adaug că Ruse e un oraş în care ai unde să te plimbi seara.
Şi la întoarcere cred că tot în Ruse e mai bine să vă cazaţi, fiindcă dimineaţa e mult mai lejer să treceţi vama spre România (comparativ cu seara).

În Bulgaria noi ne oprim de obicei la OMV-uri. Dar înainte de a intra în Grecia, plinul îl facem pe autostradă la Shell Levunovo, cu vreo 20 de km înainte de Kulata, iar la întoarcere tot la Shell, la Kulata. Mai sunt ok şi alte benzinării (Petrol, Eko), iar de la Gazprom şi de la Lukoil nu alimentăm niciodată, din motive politice. Eventual oprim acolo pentru nevoi urgente.
La începutul lui august am reuşit să nu alimentăm deloc din Grecia, cazaţi fiind în Platamonas. Practic e aceeaşi situaţie şi la voi, dar noi am avut doar 4 nopţi de cazare, iar voi probabil veţi vrea să faceţi şi o excursie la Meteora, care e un must-see în Grecia. Dar nu cred eu că e foc dacă alimentezi o dată din Grecia, oricât de scumpă ar fi benzina. Dacă eşti pe motorină, atunci nu mai contează de unde alimentezi (Bulgaria sau Grecia).

În ce priveşte plata toll-urilor între Kulata/Promachonas şi ieşirea către Platamonas/Nei Pori, sunt 8 toll-uri, şi pe 31 iulie am plătit 2 + 1 + 0,30 + 0,50 + 1,20 + 2,20 + 3,20 + 0,70 = 11,10 euro. Ultimii 70 de cenţi se plătesc la ieşirea de pe autostradă către Platamonas/Nei Pori, şi ai nevoie de monede, fiindcă le arunci în cutiuţă şi primeşti rest. Nu am fost atent dacă poţi introduce şi bancnote, cert e că nu e operator uman. La restul toll-urilor te încadrezi la porţile cu operator uman şi plăteşti cu cash sau cu card.
Dacă faci excursia la Meteora, vei urca înapoi pe autostradă spre Atena, nu vei mai plăti cei 70 de cenţi de care am spus mai sus, în schimb vei mai plăti câteva toll-uri normale, iar la Larissa ieşi către Meteora/Kalambaka.

La întoarcerea spre casă, din Platamonas/Nei Pori vei plăti din nou 11.1 euro până la vama Promachonas - Kulata.

Mai există şi varianta să treci vama în Grecia pe la Makaza, ceea ce înseamnă că nu vei mai plăti 2 toll-uri (cele de 2 şi 1 euro), în schimb vei plăti alte toll-uri pe autostrada Komotini - Salonic, dar nu e un capăt de ţară.
Însă trecutul pe la Makaza îţi deschide posibilitatea de a te caza intermediar în Veliko Târnovo, un super-oraş al Bulgariei, situat cam la o oră jumate' de condus de Ruse. Şi faci mai puţini kilometri prin Bulgaria, însă cu prea puţină autostradă comparativ cu varianta Kulata. Pe la Makaza timpul e mai lung până la Nei Pori, dar nu cu mult.
Hai să vedem în ce zi pleci şi mai vedem după aceea.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 27 August 2022 - 10:05.


#5
Florin7334

Florin7334

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.10.2021

 mdt, on 27 august 2022 - 07:36, said:

Minutele si netul national le folosesti linistit si in Bg si Gr, fiind in UE.


Minutele si netul national, poate fi folosit in roaming doar daca ai abonament, cartela nu iti ofera nimic decat daca ai optiune de roaming. 15euro la orange si Vodafone, 12 euro telekom

Edited by Florin7334, 27 August 2022 - 21:20.


#6
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Imi cer scuze pentru inducerea in eroare privind roamingul. Nu stiam ca e diferit la cartela, trebuia sa nu raspund.

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

 Florin7334, on 27 august 2022 - 21:19, said:

Minutele si netul national, poate fi folosit in roaming doar daca ai abonament ...

Nici măcar, depinde de abonament.
La sugestia celor de la firma de telefonie mobilă, noi folosim datele mobile şi roamingul de date doar dacă e neapărat nevoie, altfel avem mare grijă, chiar dacă e vorba de UE. Trebuie întrebat.
Dar se poate folosi wifi cam peste tot, noi aşa procedăm. Iar pentru navigare eu am descărcat hărţile de interes din Sygic, şi-l folosesc off-line, adică fără date mobile şi fără roaming de date. Am încercat prin 2017 Maps.me, dar nu am fost mulţumit, Sygic-ul e mai ok. Aveam de vara asta descărcate hărţile României, Bulgariei şi Greciei, şi acum câteva ore am descărcat şi Ungaria şi Slovenia, fiindcă am nevoie. Şi dacă doresc să maximizez spaţiul pentru poze şi filmuleţe, atunci pot renunţa la hărţile de care nu am nevoie în perioada respectivă.


Sănătate şi tcb !

#8
Florin7334

Florin7334

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.10.2021

 OvidiuNS, on 27 august 2022 - 23:50, said:


Nici măcar, depinde de abonament.
La sugestia celor de la firma de telefonie mobilă, noi folosim datele mobile şi roamingul de date doar dacă e neapărat nevoie, altfel avem mare grijă, chiar dacă e vorba de UE. Trebuie întrebat.
Dar se poate folosi wifi cam peste tot, noi aşa procedăm. Iar pentru navigare eu am descărcat hărţile de interes din Sygic, şi-l folosesc off-line, adică fără date mobile şi fără roaming de date. Am încercat prin 2017 Maps.me, dar nu am fost mulţumit, Sygic-ul e mai ok. Aveam de vara asta descărcate hărţile României, Bulgariei şi Greciei, şi acum câteva ore am descărcat şi Ungaria şi Slovenia, fiindcă am nevoie. Şi dacă doresc să maximizez spaţiul pentru poze şi filmuleţe, atunci pot renunţa la hărţile de care nu am nevoie în perioada respectivă.


Sănătate şi tcb !
Nu conteaza ce abonament ai, toate abonamentele ofera mai multe sau mai putine beneficii in SEE in functie de valoarea lui... eu am cel mai ieftin abonament si am 5 GB de net in SEE si am si cel de 60 E la care am 35 gb in SEE.

Exceptie face doar Digi... avand abonamentele foarte ieftine... nu ofera nimic in roaming.

#9
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 16.04.2007

 Florin7334, on 29 august 2022 - 21:31, said:

Exceptie face doar Digi... avand abonamentele foarte ieftine... nu ofera nimic in roaming.

Unii colegi de pe forum spun ca Digi, mai nou, ofera minute in roaming.
https://forum.softpe...2#entry29284299

#10
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Digi, la abonament, are minute de voce și GB de net incluse/incluși, cu cost 0. Nu știu la cartele preplătite.

În alte rețele nu toate abonamentele oferă roaming (adică nici măcar voce).

 OvidiuNS, on 27 august 2022 - 23:50, said:

La sugestia celor de la firma de telefonie mobilă, noi folosim datele mobile şi roamingul de date doar dacă e neapărat nevoie, altfel avem mare grijă, chiar dacă e vorba de UE.
Există limite în care dacă te încadrezi nu plătești nimic, în orice rețea. Pentru navigație și căutat informații pe net te încadrezi fără probleme. Pentru youtube, filme etc posibil să nu te încadrezi. Dar la Digi și ce depășește limita are cost minim (1 euro / 1000 MB în SEE). Mai există și limita de timp, adică să nu locuiești undeva în UE și să folosești abonament de Ro.

#11
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,357
  • Înscris: 03.08.2004
Cu traseul s-a lamurit nu s-a lamurit dar cu roamingul e doxa acum.

#12
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
In loc sa innoptezi la Giurgiu/Ruse mai bine mai faci 100 km pana la Veliko Tarnovo. In felul acesta, vei ajunge intr-un loc in care sa simti atmosfera de vacanta din prima zi. Cei aprox 1200 Km vor fi impartiti 57x km in prima zi si restul de 62x km in a doua zi.

Daca vrei o navigatie gratis, mai mult decat decenta si fara roaming de date (offline) iti recomand HERE WeGo.

Edited by scaramouche, 30 August 2022 - 10:35.


#13
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,867
  • Înscris: 16.04.2007

 destrug, on 30 august 2022 - 09:45, said:

Cu traseul s-a lamurit nu s-a lamurit dar cu roamingul e doxa acum.

Cum bine a zis si Ovidiu, informatiile utile pentru drum sunt pe topicul dedicat " Cu mașina spre Grecia, prin Bulgaria ".

#14
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,572
  • Înscris: 05.11.2009
cu mii de scuze, insa .. multa agitatie la munca. Voi pleca marti din Iasi. Am retinut cu cazarea la ruse, acolo o sa ne si cazam ca sa scapam de vama romaneasca pentru a doua zi de calatorie.. Prefer sa merg cat mai mult pe autostrada atat in bulgaria cat si in grecia, deci varianta prin Makaza pica..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate