Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Agresivitatea de 2022

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
Specienecunoscuta

Specienecunoscuta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.08.2022

View PostCyanid3, on 26 august 2022 - 21:38, said:

Faza e ca uneori sunt 2 benzi, toata lumea stie ca banda de la margine se termina sau nu duce unde merge toata lumea si 99% din oameni merg pe cealalta banda. Eh, vine unu pe margine, depaseste 50 masini, apoi are pretentia de fermoar. Nu stiu ce sa zic...

Nu trebuie să zici nimic.
Și cel mai important, buna dispoziție nu trebuie să fie stricată de toți ghiolanii, deci ignoră-i.
Oricum în situații de genul nu ai câștiga cine știe ce, poate maxim câteva secunde, deci nu are rost să-ți faci nervi.

#38
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmihai_mc, on 26 august 2022 - 23:29, said:

Ce nu inteleg eu de ce soferii de distributie , camionagii , vanzatorii   se  grabesc

E bine cand iti ajunge un pachet la timp?
D-aia!

#39
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postabac, on 27 august 2022 - 00:02, said:

Pe bune ca faci media cu toti locuitorii romaniei de la tara?
Tu ce zici, in clasamentul respectiv doar in cazul României s-a făcut media cu “toți locuitorii de la țară”?

#40
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019
Daca tot stai intr-o coloana de masini, de zeci sau poate de sute de masini si iti intra cativa in fata, ceea ce e nimic, faci un topic pt asta. Poate aia sunt agresivi dar agresiv esti si tu care crezi ca cu asta îi educi, salvezi omenirea ca nu-i lasi sa intre. Si poate nici nu ai dreptate, ca nu stii ce probleme are omul ala, de ce se grabeste sau poate nici macar nu vrea sa fenteze ca pur si simplu vine din directia respectiva iar tu initiatorule crezi ca esti Dumnezeu pe pamant si stii tu ca ala vrea sa ti-o traga. Tipic romanesc.
Da stii ca este o lege care zice ca n-ai voie sa blochezi intersectiile, oare trebuie sa vina neaparat politia sa te opreasca ca sa poata circula si altii. Eu stau intr-un oras mic, dar sunt si la mine cateva locuri unde, in anumite perioade, nu scurte, ai sta cu orele sa iesi daca altii nu ar fi binevoitori si te-ar lasa sa intri in fata lor, dar nu se-ntampla asta, trec maxim doua trei masini si te lasa si pe tine sa iesi, Asta e civilizatie nu sa umbli cu camera pe bord ca sa arati ca tu ai dreptate.

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlexD2, on 27 august 2022 - 07:25, said:

Daca tot stai intr-o coloana de masini, de zeci sau poate de sute de masini si iti intra cativa in fata, ceea ce e nimic, faci un topic pt asta. Poate aia sunt agresivi dar agresiv esti si tu care crezi ca cu asta îi educi, salvezi omenirea ca nu-i lasi sa intre. Si poate nici nu ai dreptate, ca nu stii ce probleme are omul ala, de ce se grabeste sau poate nici macar nu vrea sa fenteze ca pur si simplu vine din directia respectiva iar tu initiatorule crezi ca esti Dumnezeu pe pamant si stii tu ca ala vrea sa ti-o traga. Tipic romanesc.
Da stii ca este o lege care zice ca n-ai voie sa blochezi intersectiile, oare trebuie sa vina neaparat politia sa te opreasca ca sa poata circula si altii. Eu stau intr-un oras mic, dar sunt si la mine cateva locuri unde, in anumite perioade, nu scurte, ai sta cu orele sa iesi daca altii nu ar fi binevoitori si te-ar lasa sa intri in fata lor, dar nu se-ntampla asta, trec maxim doua trei masini si te lasa si pe tine sa iesi, Asta e civilizatie nu sa umbli cu camera pe bord ca sa arati ca tu ai dreptate.

Alex, cand pleci la plimbare si vin tupeistii si iti intra-n fata cu gloata si nu este numai unul, da, iti vin dracii.
In Romania NU SE POATE circula legal.

Singura solutie este sa-i eviti pe manelisti, sa pleci la alte ore, sa mergi in alte locuri.

Daca vrei, e aceeasi situatie cu copiii.
Ori raman in tara, ori pleaca in colturi din lume civilizate

#42
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,363
  • Înscris: 28.10.2018

View PostKarhu, on 27 august 2022 - 06:36, said:

Tu ce zici, in clasamentul respectiv doar in cazul României s-a făcut media cu “toți locuitorii de la țară”?


Cata lume are masina la tara in Germania? 100%? Finalnda? 100%? Belgia? 100%? Continuam?

(*) 100% = o masina pe adresa, nu neaparat pe persoana majora.



Or avea strainii mai multe masini per capita, dar sunt uniform distribuite, nu ciorchine in orasele mari si la tara mai nimic.

Edited by abac, 27 August 2022 - 08:30.


#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postabac, on 27 august 2022 - 08:26, said:


Statistic așa se calculează media pe țară, nu luând discriminatoriu doar regiunile/ localitățile care ne convin.

#44
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,363
  • Înscris: 28.10.2018
vezi editul.

Statistic eu si cu Bill Gates avem 113 miliarde de dolari. Adica 56.5 de miliarde fiecare.

Edited by abac, 27 August 2022 - 08:35.


#45
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View PostPieptoasa, on 26 august 2022 - 21:14, said:

Ce credeti ca e de facut in astfel de situatii ? Moral si legal
Ii faci semn să se bage și apoi intri in el. Nu accepți amiabila și mergi la poliție, îl lași 30 de zile fara permis. Lecție învățată. Numai biciul mai poate educa șoferii din România.

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postabac, on 27 august 2022 - 08:33, said:

Statistic eu si cu Bill Gates avem 113 miliarde de dolari. Adica 56.5 de miliarde fiecare.
Două persoane nu constituie un eșalon statistic reprezentativ.

View Postabac, on 27 august 2022 - 08:26, said:

Or avea strainii mai multe masini per capita, dar sunt uniform distribuite, nu ciorchine in orasele mari si la tara mai nimic.
Asta așa e, in Ro mediul rural e subdezvoltat.

#47
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,363
  • Înscris: 28.10.2018

View PostKarhu, on 27 august 2022 - 08:59, said:

Două persoane nu constituie un eșalon statistic reprezentativ.


Statistic, 2 milioane de oameni din Bucuresti impreuna cu Bill Gates au fiecare in cont peste 60.000 de euro ;)

Ma bucur ca am ajuns la un conens.

#48
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,052
  • Înscris: 20.06.2009

View Postpersona695, on 27 august 2022 - 08:42, said:

Ii faci semn să se bage și apoi intri in el. Nu accepți amiabila și mergi la poliție, îl lași 30 de zile fara permis. Lecție învățată. Numai biciul mai poate educa șoferii din România.
Să ne spui cum te simți atunci cînd vei apela tu la bunătatea cuiva (că na, n-o să circuli o viață întreagă numa' pe drumu' principal) și ți-o va trage după propriul tău scenariu...

#49
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
In patrie,e lipsa de educatie,miserupism al fortelor de ordine,coruptie....

#50
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postabac, on 27 august 2022 - 09:02, said:

Ma bucur ca am ajuns la un conens.
Statistica-i o știință ceva mai complexă, nu merge cu șmecherii din astea :)
Dar suntem off topic.

#51
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,363
  • Înscris: 28.10.2018
Pai smecheriile erau in afirmatia ca Romania nu are nici pe departe numarul de masini pe cap de locuitor ca in vest.

Daca elimini smecheriile, descoperi ca Bucurestenii au mai multe masini per capita (261/1000 locuitori) decat Amsterdam (247/1000 lucuitori). Si asta fara sa consideram pe cei care stau in Bucuresti fara buletin preschimbat.

Edited by abac, 27 August 2022 - 09:46.


#52
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 03.02.2010

View Postbadmania98, on 26 august 2022 - 22:27, said:

Probabil am rămas în urmă și nu știu cum arată un astfel de indicator. De aceea întrebam.

View PostBombalurina, on 26 august 2022 - 22:28, said:

Nici eu nu stiu daca exista dar in Ro  nu te poti baza pe bun simt. Cel putin nu inca. Aceasta solutie ar fluidiza intr-adevar traficul.
În Oradea, care e plină de lucrări, am văzut indicatorul acesta:

Attached Files



#53
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostPieptoasa, on 26 august 2022 - 21:34, said:

eu personal dau vina pe autoritati in prima faza.
Ar trebui sa incepi cu a-ți analiza propriul comportament pe sosea. "Misecuvinismul" este partea pe care trebuie sa o studiezi în mod principal.

#54
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,573
  • Înscris: 10.01.2019

View Postpersona695, on 27 august 2022 - 08:42, said:

Ii faci semn să se bage și apoi intri in el. Nu accepți amiabila și mergi la poliție, îl lași 30 de zile fara permis. Lecție învățată. Numai biciul mai poate educa șoferii din România.
Intr-un caz din asta eu cred ca ai toate sansele ca tu sa ramai fara carnet.

View Postlely, on 27 august 2022 - 10:34, said:

În Oradea, care e plină de lucrări, am văzut indicatorul acesta:
Asta e pt oameni civilizati nu pt melteni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate