Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Agresivitatea de 2022

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 28.11.2001
Sunt curios cum sunt reglementate.

#20
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Probabil exista un indicator care obliga altfel...asteapta tu in Romania sa-ti dea prioritate din bun simt.

#21
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
Cum spunea si dl. Cyanid3// se intampla sa dai si de bun simt dar totul are o limita.. si parca nu mi-ar fi foarte drag cel care depaseste pe prima banda iar apoi vrea integrare.

Quote

Si chiar cand e vorba de strazi laterale, mie nu-mi place practica asta de a incetini toata coloana de pe drumul principal, ca are unu sufletul bun si sta sa iasa aia de pe laterale. Si nici cand sunt pe laterale nu imi place sa stau la mila unuia si a altuia, prefer sa astept si cand e loc, ies, apoi merg pe drum principal fara grija si mila de unu si altul.


#22
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu zic de cativa ani aici pe forum ca indicatorul cedeaza e aleatoriu dar sunt unii care zic ca de fapt aia de pe prioritate merg prea tare ca de aia sunt accidente. Nu ca prostii nu stiu ce e aia cedeaza trecerea si stop. QED
O sa imi iau o duba de la firma si nu o sa mai pun frana cu camera de bord pusa. Nu ai ce sa faci altfel.
Sunt sfidatori, se uita la tine si se baga " lasa ca pune frana, doar nu o fi prost sa intre in mine"

Edited by Seteh, 26 August 2022 - 22:19.


#23
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
de obicei cineva din coloana pleaca mai intarziat sau prea incet si atunci te poti baga.

cei mai enervanti sunt aia care baga botul pe banda, de obicei cei cu masini mai mari sau mai scumpe(unde desigur tupeul de bos e mai mare). si desigur ma tin sa nu intre cu tupeul ala, au "sufragerie" deci pot sta toata ziua acolo.

#24
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 01.10.2015
Te muți din București, nu-ți mai faci concediile în PH și BV și trăiești adânc fericit(ă).
Preferabil în Ardeal, unde toată lumea e cu timp și bun simț.

#25
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostPieptoasa, on 26 august 2022 - 21:14, said:

.iar masinile lor sunt in general niste coji
Dacă tu ești cu bembeu și te crezi regina șoselelor află că te-ai înșelat.

#26
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,625
  • Înscris: 28.11.2001

View PostBombalurina, on 26 august 2022 - 22:08, said:

Probabil exista un indicator care obliga altfel...asteapta tu in Romania sa-ti dea prioritate din bun simt.
Probabil am rămas în urmă și nu știu cum arată un astfel de indicator. De aceea întrebam.

#27
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Nici eu nu stiu daca exista dar in Ro  nu te poti baza pe bun simt. Cel putin nu inca. Aceasta solutie ar fluidiza intr-adevar traficul.

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,798
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPieptoasa, on 26 august 2022 - 21:14, said:

Ce credeti ca e de facut in astfel de situatii ?

View PostPieptoasa, on 26 august 2022 - 22:14, said:

Cum spunea si dl. Cyanid3// se intampla sa dai si de bun simt dar totul are o limita..

Pleci cand nu e trafic.
Daca te astepti la bun simt de la un popor caruia nu-i pasa cine-l conduce, la care prim-ministru e infractor si lumea nu numai ca-l lasa sa intre in trafic, dar chiar il accepta ca si conducator, de la un popor care e okay sa plateasca din munca lui pentru a da pamana pensii speciale.. tu ceri bun simt????

Pleci noaptea.
Tu, de ce pleci cand soselele-s pline cu manelisti?
Nu te poti disciplina sa pleci la alta ora?

#29
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
la ultimele alegeri am avut prim-ministrii pe doi soferi beti, unul si cu accident pe trecere parca. deci daca n-ai "tupeu" esti un minoritar...

#30
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Mi-am adus aminte de o faza de acum vreo luna jumatate. Eram aici https://www.google.c...!7i16384!8i8192
Pe banda 1 un taxi, un Logan cam vechi, pe banda doi eu aproape in dreptul lui. De pe strada din dreapta a iesit un bembeu alb ( pe bune), un sria 5 destul de nou, probabil vreo 4-5 ani vechime. Dar iese cam jumate de masina asa, ca na, poate pune cineva frana.
Ala cu taxiul nu mi-a parut ca a pus frana deloc, nu am auzit si eu am pus frana pentru ca am crezut ca taxiul o sa traga stanga peste mine. Dar nu, taxiul s-a infipt in bembeu, i-a curbat botul.
M-am oprit pentru ca m-a uns pe suflet putin si i-am dat numarul taximetristului in caz ca avea ceva probleme mai ales ca ala din bembeu era in maieu alb. Se pare ca nu a vaut ca nu m-a sunat. Si urasc taximetristii, au regulile lor, se misca ca melcii, sunt nesimtiti...

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,798
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPunter, on 26 august 2022 - 22:39, said:

la ultimele alegeri am avut prim-ministrii pe doi soferi beti, unul si cu accident pe trecere parca. deci daca n-ai "tupeu" esti un minoritar...

Atunci? Ori pleci din tara, ori nu ai asteptari, ce atata logoree???
ASTA E TARA.
Daca din 30% votanti doar 5% contabilizeaza devierile celor care ne conduc vietile, pe ceilalti nu ne intereseaza, ce pretentii sa avem de la staulul in care traim?

Ce fac eu?
Asteptari minime si plec cand nu e trafic.
Daca ma nimeresc in trafic, inseamna ca nu ma pot controla personal si disciplna sa plec cand nu ma pot intalni cu babuinii, deci, vina mea.

La ski merg la Bansko, la mare, Bulgaria sau Grecia, Romania nu merita pentru ca Romania ma tepuieste.

#32
mihai_mc

mihai_mc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 31.12.2008
Daca e coloana si se merge incet  il  las pe cel care vine de pe drumul fara prioritate
Spre disperarea bizonului din spatele  meu. Mici placeri ale vietii

Ce nu inteleg eu de ce soferii de distributie , camionagii , vanzatorii   se  grabesc
Nu e suficent ca pierzi 8 ore pe zi in medie imbogatind  patronul si bugetaru ?
mai trebuie sa-ti risti si viata, sa iei vreo amenda, sa intri in  puscarie, s.a.m.d.

Astia  pentru mine sunt sclavii perfecti

#33
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022

View Postabac, on 26 august 2022 - 21:36, said:

Ai putina rabdare ca Romania abia a inceput sa faca pasi timizi in directia descurajarii posesiei de masini.

Mai dureaza pana se ajunge ca in vest, o masina pe familie nu 5.

Cretinități, nu luați în seamă, treceți la următorul post.

#34
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018

View PostKarhu, on 26 august 2022 - 21:55, said:

România e pe penultimul loc in UE la capitolul ăsta, doar letonii au mai puține mașini per capita:
https://en.wikipedia...cles_per_capita


Pe bune ca faci media cu toti locuitorii romaniei de la tara?

Ia-i pe corporatistii din cele mai mari 5 orase din Romania ca aia blocheaza orasele, si valea prahovei.

#35
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

View Postabac, on 26 august 2022 - 21:36, said:

Mai dureaza pana se ajunge ca in vest, o masina pe familie nu 5.
vezi ca vestu-i mare, nu cred ca-i buna generalizarea

#36
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,330
  • Înscris: 28.10.2018
Ai dreptate. Sa restrang: in marile aglomerari urbane, unde se parcheaza cu un singur permis de parcare de resedinta pe adresa, lumea tine una, maaaaaxim 2 masini pe familie. Pentru ca permisele suplimentare nu se acorda decat daca fiecare rezident din cartier a are un permis de parcare. Daca prinzi totusi un al doilea permis de parcare pe adresa, platesti bani grei, nu mai putin de 50-100 de euro pe luna. Iar permisul nu e garantat, daca vine un rezident nou in cartier si vrea permis de parcare, ai pierdut permisul de parcare suplimentar. Drept urmare parchezi stradal ca orice muritor, cu disc de parcare in geam 2 ore, sau platesti parcare stradala.

E mai bine asa? Ce om sanatos la cap tine mai mult de doua masini pe familie? Deja doua masini este o povara.

Mai sunt bogatani care au case cu drive in pentru doua masini si mai beneficiaza si de un permis de parcare stradal. Dar astea sunt raritati. Plus de asta, si daca ai 3 masini pe familie, mai trebuie sa te gandesti si daca ai unde sa parchezi la destinatie. In marile orase europene care au 30 de ani de evolutie in fata romaniei, evident nu ai unde sa parchezi decat pe bani grei. Poti sa sfarsesti platind 20 de euro pe zi parcarea intr-o metropola ca sa te duci cu masina la corporatie.

Edited by abac, 27 August 2022 - 00:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate