Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pereti calciu 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostArhanghelul_Mihail, on 26 august 2022 - 20:15, said:

da..daca ar trebui sa dai cum am avut eu vopseaua aia..in casa, iti blestemai zilele. nu mergea decat topita cu suflanta sau data cu ciocanul, asa bine era dat.

#20
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Da si eu zic ca trebuie sa dau jos calciu sa nu fac tiganeala,vorba colegului nu o fac in fiecare an.

Nu am incercat sa vad ce e sub calciu o sa ud peretele si o sa incerc sa vad cum se duce cu spaclu dupa o sa iau o decizie ce este de facut daca e rentabbl efortul sa fac eu sa sa strang $ si sa chem pe cineva sa nu imi blestem zilele.

#21
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
Am avut stropi de ciment in sufragerie.
Amorsa, glet, plasa, tencuiala. Nu stiu in ce ordine, dar a iesit ... beton.

#22
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
@Ravenscar
Incearca intai sa cureti cu spaclul dupa ce ai umezit si ai lasat sa se usuce un pic, daca se desprinde usor cureti tot, daca e strat "sanatos" nu te complica, tragi glet peste.
Daca mai pui si plasa de fibra cum a spus un coleg mai sus, sigur nu o sa crape .
Alegerea ta, sa ai spor!

#23
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Acum vreo 15 ani am renovat sufrageria care era "pe stil vechi" cu calciu, mica, tot ce trebuie. 2 pereti, adica 2 placi, au fost frumoase, "lise" iar calciul s-a dat bine jos dar la ceilalti 2 erau numai zgrumtuiei, pietre si pietricele a fost un cosmar. La un moment dat am vrut sa ma opresc sa pun niste placi de gips-carton peste.

#24
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostArhanghelul_Mihail, on 26 august 2022 - 20:15, said:


Sa nu faca ca asta

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zCrn-VJmpgE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 17.05.2012

View PostRavenscar17, on 26 august 2022 - 20:33, said:

Da si eu zic ca trebuie sa dau jos calciu sa nu fac tiganeala,vorba colegului nu o fac in fiecare an.

Nu am incercat sa vad ce e sub calciu o sa ud peretele si o sa incerc sa vad cum se duce cu spaclu dupa o sa iau o decizie ce este de facut daca e rentabbl efortul sa fac eu sa sa strang $ si sa chem pe cineva sa nu imi blestem zilele.
treaba ta, poate era bine sa pui si o poza. depinde si cat de bine e lipit. eu nu puteam sa dau cu spaclul. faceam scurta la mana. si aveam suprafata mare

#26
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
https://imgur.com/a/u3rtGw3

nu stiu sa pun poza/video direct pe site aici am pus link

Pe hol se da usor nu prea a fost varuit cu lavabila din cate vad acolo am facut video se da usor, dar in poza #2 aia care se vede ca am udat peretele e nasol rau la dormitor nu se duce deloc e lipit calumea de perete am incercat si am facut poza dupa ce am dat cu spaclu e nasol tare acolo

Ala a fost spaclu doar de test ce am gasit prin casa e foarte mic:)


https://imgur.com/BnvECt8 asa este la camera nu se duce la spaclu

Edited by Ravenscar17, 27 August 2022 - 18:06.


#27
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Ia o cupa diamantata pe polizor unghiular si da-i bataie. Va iesi exact atat de mult praf cat iti poti inchipui, dar e zero efort.

#28
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Da, vad ca e calciu din ala bob de orez (parca asa ii zicea), nu din ala cu turturi.
Chiar si asa, ai de munca mult daca alegi varianta manuala. Nu o recomand, incearca sa te folosesti de uneltele secolului 21, cu aparate si discuri recomandate de colegii care se pricep.

#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

View PostRavenscar17, on 26 august 2022 - 20:33, said:

Da si eu zic ca trebuie sa dau jos calciu
poți da lavabilă peste.asta dacă nu-i urâtă textura

peretele nu-i neapărat să fie fin

#30
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

View PostEMPP, on 28 august 2022 - 15:18, said:

poți da lavabilă peste.asta dacă nu-i urâtă textura

peretele nu-i neapărat să fie fin


pai nu imi place cum arata vreau sa fie drept:D stiu si eu ca pot da peste dar nu imi place textura:D

#31
balhas

balhas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 25.04.2010
Cu spaclul acela o sa dureze extrem de mult, eu am dat calciul jos cu spaclu cu lama de cater sau ceva de genu pe care o puteai schimba cand se tocea. Merge mult mai repede

#32
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Salutare! Am o camera in calciu smuls ţurţuri si as dori sa pun un fototapet si nu stiu cum sa scap de calciu.Ma gindesc sa il tencuiesc sau gletuit,voi ce sfat imi dati?

#33
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,916
  • Înscris: 03.12.2005
Tot cupa diamantata si flex. Aspirator daca se poate.  Masca de praf daca nu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate