Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Pereti calciu 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Bun ziua am in 2 camere calciu pe pereti, bani sa chem meseriasi nu am momentan deci vreu sa il dau singur jos sau sa dau glet peste el.

Cum este mai bine sa fac:

1.Sa dau cu amorsa/glet peste el apoi lavabila.

2. Sa il dau jos pana la placa si sa gletuiesc.

A mai gletuit cineva peste calciu? este asa rau? stiu ca pierd un pic de spatiu dar e mai putina munca Posted Image.

Daca este sa dau tot jos pana la placa cum ar trebui sa procedez ati mai facut asa ceva? Pe net am citit ca se uda peretele si sa da la spaclu pana faci febra musculara.

Sa pun sarma la o bormasina si sa dau cu ea dupa ce se umezeste peretele care ar fi procedura daca aveti idei multumesc.

Edited by Ravenscar17, 26 August 2022 - 15:51.


#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
ai citit bine, se uda si dai cu spaclu pana iti pica mainile. glet amorsa lavabila

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
la ce zici calciu?țurțuri?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Ce spaclu mai ... terminati cu prostiile
Suntem in anul Domnului 2022 si s-au inventat masini de slefuit pereti si tavane

Asa ceva
https://www.emag.ro/.../pd/DJ7RXGBBM/?

Sau asa ceva
https://www.emag.ro/.../pd/DXYYBFMBM/?

Iei o scula d'asta + discuri de slefuit + bere rece + chef de treaba = love

#5
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 EMPP, on 26 august 2022 - 16:08, said:

la ce zici calciu?țurțuri?

bobite din alea ca la decorativa numai ca mai rare, nu turturi o sa fac poza dar nu sunt acum acolo,

@naijax pai sa dau 350 lei e mult pentru mine acum am timp liber dar nu am bani momentan de aia ''preferam spaclu''
ma gandeam sa iau bormasina de la fratemiu si sa pun sarma din aia pentru slefuit si ma gandeam ca se duce de asta zic, daca aveam bani chemam direct meseriasi:D

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nici eu nu am cumparat scula ca nu am ce face cu ea dupa aia
Am inchiriat-o cu 90 lei / zi
La spaclu dureaza foarte mult + o iei razna + bagi vecinii in depresie

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
Dupa ce o sa iti rupi mainile si sa o rupi si vreo 2 spacluri, o sa ti se para putin 350 lei.
Eu i-as da fara sa clipesc, chit ca m-as imprumuta pt asta. E o munca enorma sa iei la raschetat 4 pereti x 2 camere (deci zeci de metri patrati), cu un...spaclu, ca acum 100 de ani

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Cu masina de slefuit nu prea faci treaba daca "calciul" a fost dat de meserias cu simt de raspundere.
Se poate si cu o unealta multifunctionala de unica folosinta, la pretul din link, doar ca si aia costa bani, la fel si curentul electric consumat.
Sunt in aceasi situatie, sufrageia si dormitorul mare sunt in "calciu".
Cel mai ieftin pe termen lung este sa plachez cu rigips lipit pe pereti si tavan.
Asa am garantia ca pot interveni foarte usor oricand, oriunde, oricum!
Pierd 10 cm (groso modo) din camere, dar nu mai am probleme ulterior.
Zic si io!

#9
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016
In cazul in care o iei pe cea de 350 lei, dupa ce folosesti acea masina, o vinzi pe OLX si tot iei macar 200-250 de lei pe ea, ca va fi aproape noua.

#10
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Buna idee sper sa gasesc ceva de inchiriat sa dau tot jos daca nu sa strang bani sa cumpar una si sa ma apuc de treaba,ca  nu e graba.

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Atentie ca la masina de "slefuit" rezulta foarte mult praf si eficienta este limitata de puterea masinii, rezistenta foliilor abrazive si nu in ultimul rand a operatorului.
Rezulta foarte mult praf, chiar daca folosesti un aspirator.
Din experienta proprie, aspiratorul respectiv devine de unica folosinta.
Cred ca realizezi de ce!
Ori aspiri si arunci aspiratorul, ori te joci si TE JOCI.

#12
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Curata cu spaclu unde suna a gol, curata peretii de praf, o bidinea de amorsa si apoi tregi gled. Nu te apuca sa slefuiesti ca ajungi nebun cu capul. Poti face o proba sa uzi peretele, lasi un pic sa traca si incerci cu spaclul, poate ai noroc. Depinde cum a fost calciul facut, cu praf de marmura, huma, etc.

#13
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013

 sergiuop, on 26 august 2022 - 18:29, said:

Curata cu spaclu unde suna a gol, curata peretii de praf, o bidinea de amorsa si apoi tregi gled. Nu te apuca sa slefuiesti ca ajungi nebun cu capul. Poti face o proba sa uzi peretele, lasi un pic sa traca si incerci cu spaclul, poate ai noroc. Depinde cum a fost calciul facut, cu praf de marmura, huma, etc.


zici sa dau cu glet peste calciu? crezi ca o sa tina? nu o sa crape in viitor?

#14
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Eu dau solutia cea mai sigura dar pote si mai costisitoare.Sablare cu nisip.Asa am facut eu la o casa din chirpici sa dau jos vreo 3-4 straturi vechi de var de pe pereti.

#15
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Glet peste calciu e rrromie. Da jos tot doar nu faci asta in fiecare an. Mecanizat de preferat, eventual sa o faca altul - mai bine car saci de glet in spate decat sa dau calciu jos :)

#16
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Ravenscar17, on 26 august 2022 - 16:55, said:


bobite din alea ca la decorativa numai ca mai rare, nu turturi o sa fac poza dar nu sunt acum acolo,

@naijax pai sa dau 350 lei e mult pentru mine acum am timp liber dar nu am bani momentan de aia ''preferam spaclu''
ma gandeam sa iau bormasina de la fratemiu si sa pun sarma din aia pentru slefuit si ma gandeam ca se duce de asta zic, daca aveam bani chemam direct meseriasi:D

Cu bormasina nu faci nimic, daca e pe acumulator se duce imediat acumulatorul cand o pui la treaba + ca o perie de sarma mai mult zgarie decat sa curete.

#17
vladuzz7

vladuzz7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 17.05.2012
daca te referi la vopseaua aia a naibii  care are niste denivelari pe perete si e lucioasa. noi am renovat casa la tara si a mers cu plasa de fibra de sticla si glet peste. din 2016 nu a aparut nici macar o crapatura, nici macar pe tavan
pe 2 pereti l-am dat jos cu o suflanta cu aer cald de la bosch, dar era munca de chinez batran. plus ca se facea groaznic de cald in casa

PS: daca vrei, iti dau si poze detaliate cum arata peretele. poti incerca si cu o amorsa peste

Edited by vladuzz7, 26 August 2022 - 20:08.


#18
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 06.01.2022
Iote asa se da jos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate