Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Ce este spațiul?

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#19
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005

 spidermarius, on 26 august 2022 - 15:17, said:

Mulțumesc. Că este „ceva“ puteam să-ți răspund și eu. Nu, expre am întrebat numai ce este spațiul, pentru că timpul este inventat de noi, ca urmare a faptului că suntem muritori. Dacă eram eterni, nu ne-ar fi păsat de durate. Știu că fizicienii și cosmologii vorbesc de spațiu-timp. Dacă aș fi găsit o explicație pe internet sau într-o carte care să le separe (dar fără matematică, la care nu mă pricep), aș fi citit acolo.
Cum adica sa le separe ?
conceptul spatiu-timp este esential.
un punct material ocupa un spatiu pentru o perioada de timp, si spunem ca exista

#20
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,894
  • Înscris: 27.01.2016
Spatiul este entitatea care exista in jurul unui punct. Daca sunt mai multe puncte nu-i problema, dar unul trebuie sa fie obligatoriu. Fara punct nu putem avea spațiu.

 spidermarius, on 26 august 2022 - 15:17, said:



Mulțumesc. Că este „ceva“ puteam să-ți răspund și eu. Nu, expre am întrebat numai ce este spațiul, pentru că timpul este inventat de noi, ca urmare a faptului că suntem muritori. Dacă eram eterni, nu ne-ar fi păsat de durate. Știu că fizicienii și cosmologii vorbesc de spațiu-timp. Dacă aș fi găsit o explicație pe internet sau într-o carte care să le separe (dar fără matematică, la care nu mă pricep), aș fi citit acolo.
Așa cum timpul e inventat de noi,  la fel si spațiul e inventat de noi.

 neagu_laurentiu, on 26 august 2022 - 15:04, said:


Un hău.


N metri  mai incolo erau si ieri, si azi dar si maine. Timpul nu e musai in aceeasi ecuatie.
Timpul si spațiul sunt una si aceiași chestie. De fapt unitățile de timp sunt folosite pentru masurarea spațiului,  gen anii lumină.

 spidermarius, on 26 august 2022 - 15:27, said:

Am reținut dintr-una dintre emisiunile „Cap limpede“ că domnul Cristian Tudor Popescu a spus că spațiul este o curbă. Putem lesne trage concluzia că spațiul este circular. Dacă spațiul și timpul sunt inseparabile, faptul că și timpul este circular ar fi de bun-simț? Adică am putea admite așa ceva? Am putea abandona ideea că timpul este liniar?
Eh las ca mai spune si CTP prostii...

 spidermarius, on 26 august 2022 - 15:56, said:


Omul citase o comunicare științifică lansată de o sursă considerată de referință. Și da, am un profund respect pentru oamenii al căror principal scop în viață este cunoașterea. Deci și pentru CTP.
Pai intreaba-l pe CTP atunci.

 florinellll, on 26 august 2022 - 16:08, said:


Nu stiu ca sa zic ,dar sa faci din nimic........ ceva este cam dubios
Nu este dubios cu conditia ca si creatul din nimic sa fie tot un gen de nimic...

#21
spidermarius

spidermarius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.02.2020

 Lexon, on 26 august 2022 - 17:07, said:

Nu, n-am inventat noi timpul, am inventat doar unitati de masura pentru el. Si daca am fi nemuritori, tot ar exista succesiunea de evenimente, lucrurile nu s-ar intampla toate odata.
Dar tu ce vrei da fapt, sa-ti defineasca cineva exact spatiul, sau universul, sau sa ne dam toti cu parerea si sa revolutionam stiinta cu ale noastre idei nastrusnice?
Cum naiba nu l-am inventat noi? Este o noțiune abstractă și relativă pe care o percem în mod subiectiv. Spune-i  unuia de pe Jupiter că ai făcut (nu știu) 5 ani până acolo. Va înțelege despre ce vorbești?
Ce vreau de fapt. Am crezut că fizica a stabilit chestia asta, la un nivel superior. Dom'le, ce este spațiul? Un câmp, o succesiune de unde, o energie, o forță? Cum naiba mai vorbim despre astrologie dacă nu avem foarte clar definită în minte o noțiune care mi se pare (poate mă înșel) de bază.

#22
spidermarius

spidermarius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.02.2020

 Testosteron, on 26 august 2022 - 17:29, said:

Pai intreaba-l pe CTP atunci.
Sincer, aș face-o, dar nu am nicio dată de contact. Nu știu cum să dau de el și nici cum ar reacționa sau dacă ar fi dispus să-mi explice. Din răspunsurile de până acum am tras concluzia că este o întrebare cam prostească. Dar chiar vreau să înțeleg. Mă interesează chiar și suma ipotezelor.

#23
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 spidermarius, on 26 august 2022 - 17:31, said:

Cum naiba mai vorbim despre astrologie dacă nu avem foarte clar definită în minte o noțiune care mi se pare (poate mă înșel) de bază.
Daca nu stii diferenta dintre astrologie si astronomie, chiar crezi ca ai capacitatile intelectuale sa intelegi concepte mult mai complexe ca de exemplu teoria relativitatii, spatiu-timp (supriza, spatiul si timpul iau nastere impreuna si nu pot fi separate), faptul ca nu exista cadre de referinta absolute, etc?

#24
spidermarius

spidermarius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.02.2020

 Ninja, on 26 august 2022 - 17:53, said:

Daca nu stii diferenta dintre astrologie si astronomie, chiar crezi ca ai capacitatile intelectuale sa intelegi concepte mult mai complexe ca de exemplu teoria relativitatii, spatiu-timp (supriza, spatiul si timpul iau nastere impreuna si nu pot fi separate), faptul ca nu exista cadre de referinta absolute, etc?
Da, scuze, ai dreptate. La astronomie mă gândisem. Cât despre capacitățile intelectuale, n-am s-o iau ca pe o jignire, chiar dacă asta a fost.

#25
spidermarius

spidermarius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.02.2020

 Ninja, on 26 august 2022 - 17:53, said:

supriza, spatiul si timpul iau nastere impreuna si nu pot fi separate
Și încă ceva. Chestia asta cu „nu pot fi separate“ este ca aia cu nu puteți să parcați aici, deși tu tocmai ai parcat în acel loc. Uite că eu tocmai le-am separat. Poți gândi spațiul și fără să te gândești la timp? De ce nu poți? Pentru că așa te-au învățat la școală și altfel nu poți să gândești? Dacă te-aș fi întrebat ce este timpul, l-ai fi definit tot în funcție de spațiu?! Nu cumva ca interval între două evenimente care, logic, s-ar fi putut petrece în același spațiu? Mi se pare mie sau tocmai am separat timpul de spațiu?

#26
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 spidermarius, on 26 august 2022 - 17:31, said:

Cum naiba nu l-am inventat noi? Este o noțiune abstractă și relativă pe care o percem în mod subiectiv. Spune-i  unuia de pe Jupiter că ai făcut (nu știu) 5 ani până acolo. Va înțelege despre ce vorbești?
...
Pai daca el n-a inventat timpul nu va pricepe, asa e... Sau sunt mai multi?
Si cum crezi tu ca era lumea inainte de a se inventa timpul?

#27
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 spidermarius, on 26 august 2022 - 18:35, said:

Dacă te-aș fi întrebat ce este timpul, l-ai fi definit tot în funcție de spațiu?! Nu cumva ca interval între două evenimente care, logic, s-ar fi putut petrece în același spațiu? Mi se pare mie sau tocmai am separat timpul de spațiu?

In propria-ti constructie ai definit timpul avand spatiul ca baza. Ti-ai dovedit singur contrariul.

#28
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 spidermarius, on 26 august 2022 - 18:35, said:

Dacă te-aș fi întrebat ce este timpul, l-ai fi definit tot în funcție de spațiu?! Nu cumva ca interval între două evenimente care, logic, s-ar fi putut petrece în același spațiu? Mi se pare mie sau tocmai am separat timpul de spațiu?
Din punct de vedere filozofic.
Fizic vorbind, nu.
Pentru un observator stationar si unul care se afla in miscare fata de evenimentul repsectiv, amindoi vor inregistra diferit unde si cind se petrece evenimentul respectiv.

Wikipedia is your friend. E plin de articole interesante.

Edited by Ninja, 26 August 2022 - 19:31.


#29
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 Testosteron, on 26 august 2022 - 17:29, said:




Nu este dubios cu conditia ca si creatul din nimic sa fie tot un gen de nimic...
Ma refeream la„Teoria Big Bang”

Edited by florinellll, 26 August 2022 - 20:03.


#30
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Spatiul e o inventie omeneasca care vrea sa modeleze ideea de teren gol in care, cand jucatorii intra, joaca dupa regulile jocului.

Terenul de fotbal e un spatiu. Cand intra folbalistul pe teren, el va juca dupa regulile jocului. Spatiul e un model matematic, mobilat si utilat cu tot ce-i trebuie pentru ca jocul sa se poata desfasura.
Terenul de fotbal are porti, dreptunghiul ala dat cu var, are iarba. Ba intr-un anumit context putem sa-l inzestram si cu arbitri, spectatori, majorete, agentii de pariuri. Cam tot ce-i necesar jocului, in afara de jucatori. Spatiul care modeleaza realitatea fizica e si ala utilat cu tot ce-i trebuie teoriei care opereaza pe el. Asta din necesitatea omeneasca de a reduce fenomenele in proprietati care depind de spatiu si care depind de actorii din acel spatiu.
Spatiu e un fel de vraja a locului pe care toti cei care intra acolo sunt blestemati., credem noi, de proprietatile acelui spatiu ales conventional.

Unele spatii au doar topologie, altele au si o metrica, altele au si un camp care abia asteapta sa intre particule in el sa-si faca simtita masinaria.
Ba campul cuantic mai are si fluctuatii, adica chiar inventeaza folbalisti cu viata scurta care nu apuca sa joace, dar sunt acolo si-si fac treaba, menajamentul, in asteptarea jucatorilor observabili, reali.

Deci spatiul e cam ce vrem noi sa fie. Intr-un sertar de exemplu exista spatiu gol, euclidian 3D, inzestrat cu o metrica si implicit cu o topologie indusa de acea metrica. Topologia standard.
Ne ajuta sa vedem distantele intre jucatorii care intra pe teren, in cazul sertarului peretii, suroabele si ce mai e pe-acolo. Chiloti, sosete, etc..

In teoria relativitatii mixtura asta spatiu-timp ar fi despartirea asta conventionala intre fenomen si modelarea acestuia. Blestem greu se abate asupra corpurilor care pierd inclusiv ideea de timp, de simultanietate. Sau macar pierd parte din perceptia canonica. Asta deoarece acest spatiu definit in relativitate urmeaza drumul luminii, liniile de camp sunt deja conectate direct la drumul luminii, renuntand pe alocuri chiar si la ideea de coordonata, care poate fi definita doar intr-un anumit tip de camp, fara circulatie (rot=0). Well, in TRG lumina poate sa faca si cercutri inchise, iar aceasta fiind linie de referinta, complica insasi ideea de referinta. E un dezavantaj pe acest plan, dar care simplifica calculele. Realitatea fizica insa ramane aceasi,unica si irepetabila si noi cu modelele aflate in capul nostru nu putem sa schimbam natura acesteia, altfel am face telekinezie, nu stiinta.

Edited by maccip, 26 August 2022 - 20:19.


#31
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
space the final frontier

#32
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006
Einstein si sotia nu se intelegeau prea bine. Hotarasc sa aiba o discutie serioasa. Einstein zice sotiei:
- Ce vrei pana la urma de la mine?
- Doar 2 lucruri: spatiu si timp.
- Bun, si al doilea?

#33
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

 maccip, on 26 august 2022 - 20:18, said:

Spatiul e o inventie omeneasca...
Inventezi!
In sensul asta, nu?
Ti-am dat like sa par si eu destept, nu ca as fi inteles tot ce ai scris tu acolo...

#34
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Pai tu crezi ca eu am inteles?
:D

#35
skystars

skystars

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2008

 emilmihai, on 26 august 2022 - 20:48, said:

space the final frontier

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HnDtvZXYHgE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

 spidermarius, on 26 august 2022 - 14:08, said:

Mă interesează, desigur, spațiul cosmic. S-a imaginat spațiul discontinuu în același univers? Cum poate fi explicat?
Practic ai doua intrebari
1. ce e spatiul ?
2.  spatiu discontinuu in acelasi univers ?

1. Spatiul e una din dimensiunile cosmosului.  teoretic . . . o infinitate de puncte existente  in orice directie.
2. NU cred. practic se poate spune ca avem spatii "goale " sau cu continut.
Daca cumva vom distinge discontinuitati, ar insemna ca acest univers pe care noi il percepem sa fie o simulare pe un megacomputer al unor entitati.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate