Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum aranjati perdeaua/draperia in zona caloriferului?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!

Pana de curand in dormitoare nu am avut perdele si draperii, am avut jaluzele care nu deranjau degajarea caldurii de la calorifer.
Acum am pus perdele si draperii, blackout, pe care daca le trag blocheaza complet caloriferul si implicit caldula pe care o va degaja in sezonul rece...
Cum procedati voi cu perdelele si draperiile sa nu 'ardeti gazul' degeaba? Posted Image

#2
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Uzual e sa le tai pina sa ajunga la nivelul caloriferului.

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
desi pare o intrebare simpla, m-am gandit si eu la ea destul de mult. la mine e simplu, ca stau la bloc si pur si simplu le-am taiat ca sa fie mai scurte sau efectiv le dau intr-o parte ca nu se uita nimeni ce fac in casa.

ma gandesc totusi ca oricum caldura se ridica si avand in vedere curentii de aer care se formeaza nu pierzi prea mult. dar cine stie, ca totusi incalzesti si o bucata de material care e in fata lui. chiar ar fi interesant un studiu. as pune un termometru cat mai departe si as vedea cu perdele si fara perdele. poate cand o sa am chef si timp.

Edited by bobitad, 26 August 2022 - 07:54.


#4
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Unii au fixat bagheta ce tine perdeaua si draperia pe tavan mai spre interior,dar fura din spatiul locuibil.Si asa au lasat perdeaua si draperia sa acopere caloriferul.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
exista niste magneti pt draperii sa le faci sa nu acopere caloriferul iarna. are de suferit ceva estetica. ceva de genul asta:

[ https://www.bucataras.ro/uploads/modules/news/15918/508x318_cum-sa-ridici-temperatura-camerei-fara-sa-renunti-la-vechile-perdele-76396.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://floritextile.files.wordpress.com/2014/05/img_4926-copy.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Perdeaua merge ridicata asa, dar draperia este din plafon pana in podea ... parca ar fi un perete Posted Image .
Daca le las trase, dimineata ma bate soarele in ochi :). .... daca m-am zgarcit la incalzirea in pardoseala Posted Image

#7
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
magnetii aia nu sunt pentru ciudatenia aia,ci pentru a lega draperia sau similare cind vrei sa intre lumina in casa.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017

View Postdem3ntor, on 26 august 2022 - 08:08, said:


Daca le las trase, dimineata ma bate soarele in ochi :). .... daca m-am zgarcit la incalzirea in pardoseala Posted Image

Eu nu m-am zgârcit și mă felicit pentru alegerea făcută. Recunosc, nu m-am gândit niciodată cum faci cu draperiile când ai calorifer. Cred că aș merge în continuare pe utilitate/partea estetică pierzând puțin pe partea de încălzire.

Cât stăteam la bloc aveam unele care ajungeau până la pervaz, dar arăta ca dracu.

#9
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

View Postdem3ntor, on 26 august 2022 - 08:08, said:

Perdeaua merge ridicata asa, dar draperia este din plafon pana in podea ... parca ar fi un perete Posted Image .
Daca le las trase, dimineata ma bate soarele in ochi Posted Image. .... daca m-am zgarcit la incalzirea in pardoseala Posted Image

Iarna nu-i ca vara, alte non probleme mai ai? Posted Image

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
jaluzele aluminiu, au hornbach o marca pe care le pot taia la latime. si rilete opace de la ikea. fara perdele.

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Mai merg și storurile romane, precum acestea:

https://www.royalyor...licata-stdr002/

Au și la Ikea niște modele.

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postarg, on 26 august 2022 - 08:27, said:

jaluzele aluminiu, au hornbach o marca pe care le pot taia la latime. si rilete opace de la ikea. fara perdele.

Poze, please

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Eu nu incurc caloriferul cu nimic si am si umbra cand vreau. Posted Image
Am luat in considerare ca ma uit la pomi si nu e nimeni in fata blocului care se poate uita in casa asa ca am renuntat la a mai pune perdele.

Attached Files



#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007
Eu am jaluzele orizontale de aluminiu (dalea mai inguste prinse de bagheta geamului), iar iarna, perdeaua o trag in lateral si o prind cu o clema.
In felul acesta este liber sa radieze in toate directiile si convectia functioneaza corect.

#15
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Mie nu îmi plac draperiile ca aduna praf și sunt greu de spălat, în dormitoare am pus rolete opace și perdele pentru estetica. Perdelele le-am scurtat puțin sa nu se încurce aspiratorul, dar nu prea mult sa arate urât.  Iarna sau când aerisesc le țin prinse cu cleme magnetice.

Attached Files



#16
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

View Postdem3ntor, on 26 august 2022 - 07:44, said:

Cum procedati voi cu perdelele si draperiile sa nu 'ardeti gazul' degeaba?
Trag draperiile (stanga/dreapta) prin spatele caloriferului. Insa iarna chiar ai nevoie de "blackout"?

View Postsorin147, on 26 august 2022 - 10:03, said:

Eu nu incurc caloriferul cu nimic si am si umbra cand vreau.
Nu e ecou in camera? La mine, fara draperii s-ar auzi ca-n pestera.

#17
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022

View Postsorin147, on 26 august 2022 - 10:03, said:

Eu nu incurc caloriferul cu nimic si am si umbra cand vreau. Posted Image
Am luat in considerare ca ma uit la pomi si nu e nimeni in fata blocului care se poate uita in casa asa ca am renuntat la a mai pune perdele.
Frumoasa camera ai. :)

#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Asa e pe dos.
La birou, daca e muzica mai tare (unele melodii) incepe sa se aude ciudat dar de la geam se aude bine.
Nu mi se pare a fi sunet de pestera. :)

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate