Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Exceptia care intareste regula

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 Tsunnnami, on 31 august 2022 - 16:35, said:

Intrarea interzisa PENTRU CINE NU LOCUIESTE ACOLO.
REGULA: Daca nu locuiesti pe strada aia nu ai voie sa intri
Tu ca si mine te referi la regula aici in sensul de lege, si nu cu sensul de pattern, tipar, "de regula". Legea ca sa nu-i mai zic regula impusa acolo e formata din 2 parti: intrarea interzisa + exceptia pt riverani. Aia e exceptia, nu tu care comiti o ilegalitate daca intri acolo fara drept. Normal ca o lege din start impune o stare de 1."respectare a legii" si 2."nerespectare a legii". Tu vrei sa spui ca exceptia e nerespectarea legii? Eu nu pot sa vad aia ca pe o exceptie, adica limbile de exemplu au reguli si exceptii. Ar fi redundant sa mentionezi exceptiile din moment ce orice incalcare a regullori ar fi exceptii.  Exceptiile sunt abateri de la regula generala care sunt legale, adica sunt luate ca parte din lege (desi contrazic legea generala, ele sunt abateri acceptate de lege). Exact asta cu acces interzis cu exceptia riveranilor. Adica e legal pt ei, si se mentioneaza ca ei sunt exceptia. Nu tu care incalci legea.

In fine, nu stiu de ce continui discutia asta, chiar e pierdere de timp (in loc sa discutam despre democratia rationala care deschide calea spre comunism Posted Image  vorbim aici vorbe..semantica).
Nu stiu ce vrei.. M-ai intrebat "cum intareste regula?" Ti-am zis ca din perspectiva mea e mai mult o expresie metaforica, in sensul de clarifica sau detaliaza legea. Adica legea aia cu accesul interzis foloseste o interdictie ca regula generala (pt toata lumea), plus o exceptie de la regula generala (care-i acceptata in lege), si asa a reusit sa obtina legislatorul exact/in detaliu ce obiectiv urmarea.
Ti-am zis ca nu valoreaza 2 lei pt mine interpretarea ca se anunta o exceptie (de la nicio regula, ceea ce-i un nonses) si ca din exceptia asta apare regula (generala). Si nici interpretarea asta ca puscariasii sunt exceptiile regulilor (ei confirma ca exista reguli, si le-au incalcat. Deci faptul ca ei sunt la bulau confirma ca tara are reguli). Ma rog, "semantics" (asupra cuvantului exceptie, nu destul ca era ambiguu cuvantul regula)..

Edited by bursucelu_viesel, 31 August 2022 - 18:35.


#92
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

 bursucelu_viesel, on 30 august 2022 - 18:10, said:

Vezi un semn "Oprirea interzisa", apoi alt semn altundeva "Oprirea interzisa, cu exceptia taxi". E mai slab primul semn? Stai pe ganduri daca ai voie sa opresti sau nu?


 bursucelu_viesel, on 31 august 2022 - 12:59, said:

.  (ca defapt aia-i o alta regula, si) ca defapt exceptie e articolul nu stiu care unde-s cazurile care nu constitue oprire.


Ma bursucule, aici nu eşti în faţa blocului cu băieţii cu care scuipi seminţe-n fiecare seară. Aia cu ".ktaş" merge-n gaşca voastră de 'olomaci. Iar înjurăturile despre Dumnezeu nu te fac deloc mai cool, dimpotrivă, sunt dizgraţioase.

N-ai înţeles nimic din ce ţi-am scris, absolut nimic. Nu mă miră la ce reacţii ai. Era un răspuns la "stai pe ganduri daca ai voie să opreşti sau nu". Nu stai deloc pe gânduri şi opreşti fără să încalci legea dacă ai de descărcat marfă şi dacă ies/intră persoane din/în maşina al cărei şofer eşti. Astea sunt excepţii.

În rest, sănătate!

#93
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

 clasica, on 31 august 2022 - 20:18, said:

Expresia aia cu ktas avea ca scop sa va tina departe de mine. Nu zicea "nu-s de acord, hai sa-ti spun cum vad eu situatia". Si era bine daca-si atingea scopul, ca iar plusezi cu un mesaj aberant (din mai multe puncte de vedere). E si asta o forma de trolling, de a descoase pe cineva, sau a-l testa.

Edited by bursucelu_viesel, 31 August 2022 - 20:45.


#94
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Nu mai priviti, ganditi si interpretati "regula" ca fiind o tautologie.
Sigur, la prima vedere, asta este tendinta,pentru ca se foloseste acest cuvant, spre exemplu, si in matematica, in locul cuvantelor "teorema", "metoda", "formula" etc.
Daca regula ar fi o tautologie, atunci, evident, nu ar avea exceptii.
Exemplu:
1. "Toate nr prime sunt impare". Aceasta nu este o regula. Este o contradictie, pentru ca 2 este nr prim.
2. "Toate nr prime mai mari decat 2 sunt impare". Aceasta nu este o regula. Este o tautologie.
2. "In general numerele prime sunt impare". Aceasta este o regula, iar 2 este exceptia care intareste faptul ca regula este valabila.
Interpretarea expresiei "exceptia care intareste regula" este aceea ca exceptia sau exceptiile sunt atat de rare, incat, atunci cand se intalnesc, chiar pot ajuta la utilizarea si imbunatatirea utilizarii regulii.

#95
A-12

A-12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.03.2023
Poate exceptia care intareste regula se refera la faptul ca , in decursul timpului au existat si alte exceptii care nu au dus la un rezultat bun , in felul asta se observa ca regula se intareste cu cat apar mai multe exceptii , pt ca exceptiile dau un rezultat negativ , pe cand regula da un rezultat pozitiv.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate