Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Exceptia care intareste regula

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009
Puteti sa-mi dati un exemplu valid de exceptie care intareste regula? Eu am tot auzit expresia asta (pe care hai sa fiu de buna credinta sa cred ca la origine n-a fi fost doar o gluma/ironie), dar am auzit-o in contexte nepotrivite, unde se doreste validarea unei teorii si cand apare o eroare care in mod normal invalideaza teoria, se vine cu expresia asta "dar asta-i exceptia care intareste regula". Exista totusi asa ceva?

Edited by bursucelu_viesel, 25 August 2022 - 16:44.


#2
Admiral_Thrawn

Admiral_Thrawn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 29.06.2022
Nu, e o contradicție logică.
Ai obține o regulă care contrazice cealaltă regulă, nu are sens....

#3
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Nu știi că ești sănătos pînă ce nu te îmbolnăvești prima dată…

#4
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postmykero, on 25 august 2022 - 16:59, said:

Nu știi că ești sănătos pînă ce nu te îmbolnăvești prima dată…
Dar care ar fi regula, ca esti foarte sanatos? Adica "Eu sunt extrem de sanatos. Am facut o doar o mica raceala si atat, iar (raceala) asta dovedeste ca sunt extrem de sanatos"?
Ce dovedeste ca-s extrem de sanatos sunt toate problemele posibile de santate - care la mine lipsesc, insa raceala mea in sine nu dovedeste ca-s extrem de sanatos. Ea nu intareste regula, ci o slabeste, ca daca se mai aduna cateva exceptii deja numai sanatos nu sunt.

Edited by bursucelu_viesel, 25 August 2022 - 17:12.


#5
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,651
  • Înscris: 21.03.2020
insasi definitia exceptiei spune asta:
1. Abatere de la regula generală; ceea ce nu se supune normei generale.
2. Abatere îngăduită de lege de la aplicarea anumitor norme juridice.
3. Mijloc de apărare într-un litigiu, tinzând fie la amânarea soluționării acestuia, fie la înlăturarea pretențiilor reclamantului, fără a se intra în examinarea litigiului.

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postbursucelu_viesel, on 25 august 2022 - 16:42, said:

... se doreste validarea unei teorii si cand apare o eroare care in mod normal invalideaza teoria, se vine cu expresia asta "dar asta-i exceptia care intareste regula". Exista totusi asa ceva?
Teoriile se aplica in general la majoritati, adica la 90-95-99-99.99% din cazuri.

Restul de 10-5-1-0.01% din cazuri unde nu se aplica acea teorie, sunt exceptii.

Fiind exceptii, ele nu fac parte din majoritate. Si prin faptul ca sunt exceptii, confirma majoritatea careia i se aplica teoria.

Sa dam un exemplu: persoanele de sex opus se atrag hormonal.
Asta e teoria care se aplica unei majoritati.
Exceptiile care confirma regula (majoritatii), le cunosti...

#7
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Nu exista exceptie care intareste regula. O exceptie induce un dubiu rezonabil asupra regulii, care trebuie revizuita. Astfel se naste o noua regula, valida pana la prima exceptie.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Flat munceste(?!!).Asa zice si chiar din greu.   E o exceptie.Posted Image

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Incearca sa intelegi ca acea confirmare a regulei nu este demonstrata direct de exceptie ci indirect prin faptul ca exceptia este foarte rara.
Poate fi oricat de logica observatia si concluzia, dar nu cauta raspunsuri unde nu e cazul.

Daca o armata de orci este exterminata cu foc incrucidat de mitraliere sau/si cu ploaie de obuze cu fragmentare si submunitii, si un orc din 5000 scapa, nu are rost sa cauti la cel scapat explicatia pt. care au murit toti ceilalti. Probabil nu o sa gasesti o explicatie nici pt. motivul din care a scapat el, altul decat pura intamplare sau noroc chior, si cu atat mai putin nu o sa demonstreze el de ce au murit ceilalti. Au murit pt. ca nu aveau cum sa nu moara, nu au facut fata energiei cinetice, sau au murit de prosti ca s-au dus unde sunt primiti cu foc incrucisat.
Faptul ca doar unul din 5000 a scapat, sau unul din 500 K sau din 5 milioane, sau din 147 de milioane, demonstreaza regula nu prin faptul ca avea captuseala sfintita, trei incarcatoare unul peste altul, o piatra de polizor intre doua capace de oala pe piept, ci chiar prin faptul ca numai unul a scapat dintr-o armata intreaga.

Edited by loock, 25 August 2022 - 17:39.


#10
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View PostHunor_66, on 25 august 2022 - 17:22, said:

Teoriile se aplica in general la majoritati, adica la 90-95-99-99.99% din cazuri. Restul de 10-5-1-0.01% din cazuri unde nu se aplica acea teorie, sunt exceptii.
Fiind exceptii, ele nu fac parte din majoritate. Si prin faptul ca sunt exceptii, confirma majoritatea careia i se aplica teoria.
Are sens ca termenul sa se refere la lege - o regula impusa, si nu la sensul "de regula". Atunci da, exceptia e ca un amendament al constitutiei si intareste sistemul de lege impus.

#11
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Parerea mea este ca aceasta sintagma "uite exceptia care intareste regula" este folosita de semidocti sau de cei care nu au argumente logice. Este pe calapodul argumentelor de tipul "asa am simtit" etc.Eu unul, nu as folosi-o.

View Postbursucelu_viesel, on 25 august 2022 - 17:46, said:

Are sens ca termenul sa se refere la lege - o regula impusa, si nu la sensul "de regula". Atunci da, exceptia e ca un amendament al constitutiei si intareste sistemul de lege impus.

Asa da!
De exemplu, nimeni nu are voie sa preacurveasca, decat regele!

#12
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009
Există. De exemplu, luni restaurantul e închis. Excepţia întăreşte regula numai acolo unde nu există sincope-n aplicarea regulei.

Regula impune restaurantului să fie deschis în toate zilele săptămânii. Excepţia - luni închis.

Edited by clasica, 25 August 2022 - 17:53.


#13
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postclasica, on 25 august 2022 - 17:52, said:

Există. De exemplu, luni restaurantul e închis. Excepţia întăreşte regula numai acolo unde nu există sincope-n aplicarea regulei.

Regula impune restaurantului să fie deschis în toate zilele săptămânii. Excepţia - luni închis.

Eu inteleg greu tare....mi se pare o ineptie ce ai scris...no ofence

#14
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View PostCronos1, on 25 august 2022 - 17:52, said:

De exemplu, nimeni nu are voie sa preacurveasca, decat regele!
Posted Image Exact. Dar nu esti departe, caci si bancile au fost salvate cu bani de la stat cand s-a prabusit sistemul in 2008 pt ca fara ele se prabusea tot sistemul economic. Sau cum a fost exemplul din Coreea de sud cand l-au eliberat din puscarie pe seful Samsung ca sa salveze economia. Adica regula tarii e ca toti care incalca legea sa intre in puscarie, dar se face o exceptie pt cei de care depinde economia tarii. Fara exceptia asta se duce tara de rapa cu ale sale reguli cu tot.

#15
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postbursucelu_viesel, on 25 august 2022 - 17:56, said:

Posted Image Exact. Dar nu esti departe, caci si bancile au fost salvate cu bani de la stat cand s-a prabusit sistemul in 2008 pt ca fara ele se prabusea tot sistemul economic. Sau cum a fost exemplul din Coreea de sud cand l-au eliberat din puscarie pe seful Samsung ca sa salveze economia. Adica regula tarii e ca toti care incalca legea sa intre in puscarie, dar se face o exceptie pt cei de care depinde economia tarii. Fara exceptia asta se duce tara de rapa cu ale sale reguli cu tot.

O dai in politica moncher.... rusinica :)))

#16
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostCronos1, on 25 august 2022 - 17:56, said:

Eu inteleg greu tare....mi se pare o ineptie ce ai scris...no ofence

Mai greu pentru tine cu logica. Asta e!

Dar dacă ţi se spune "luni hamburgerii sunt gratis" pricepi că asta-i o excepţie de la regulă? Că de obicei haleala trebuie plătită?

Că poate aia cu închisu' şi deschisu' n-ai prins-o.

Edited by clasica, 25 August 2022 - 18:02.


#17
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View Postclasica, on 25 august 2022 - 17:52, said:

aplicarea regulei.
Regula impune restaurantului să fie deschis în toate zilele săptămânii. Excepţia - luni închis.
Da, e vb de o regula exterioara / ceva creat, si nu elemente similare care sugereaza o regula. Adica regula restaurantului e ca-l poti gasi deschis zilnic cu exceptia zilei de luni.
Pe sensul celalalt atunci vezi ca restaurantul e deschis si marti si miercuri, etc, pana si-n weekend si deduci (ca regula) ca-i deschis zilnic. Cand vezi ca luni e inchis, asta contrazice regula ca e deschis zilnic. Dar confirma regula impusa de restaurantul respectiv. (daca se tine de ea..)

Edited by bursucelu_viesel, 25 August 2022 - 18:06.


#18
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postclasica, on 25 august 2022 - 18:02, said:

Mai greu pentru tine cu logica. Asta e!

Dar dacă ţi se spune "luni hamburgerii sunt gratis" pricepi că asta-i o excepţie de la regulă? Că de obicei haleala trebuie plătită?

Că poate aia cu închisu' şi deschisu' n-ai prins-o.

Si daca spun-Afara ploua?

Edited by Cronos1, 25 August 2022 - 18:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate