Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Huse originale cu capac vs neoriginale

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Aveți idee ce tehnologie nemaipomenită și nemaivăzută înglobează o husă originală (adică de marca producătorului telefonului) de permite închiderea/deschiderea ecranului atunci când se închide/deschide capacul?

Interacționând deja cu acest tip de huse pentru telefoane Samsung, am ajuns la concluzia că doar cele originale Samsung cu capac asigură comportamentul descris mai sus

Așa e și la alți producători de telefoane care vând și huse de marca lor?

Am fost nevoit să cumpăr o husă pentru un Samsung S9 al unui amic și, nemaigasind model original Samsung, am ales un model neoriginal care nu oferă funcțiile descrise mai sus. Am căutat tot ce am putut găsi pentru S9 tip flip/Wallet dar nu am găsit nici una neoriginală care să fie "activă" sau cum s-o numi.

Așadar, ce au scifi aceste huse flip/Wallet originale ale producătorilor de telefoane care nu poate fi integrat de alte mărci de huse?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
oric acopera nu-s ce senzor optic, au vreun magnet (in tel sau in husa)

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Husele sunt pe baza magnetica. Au un mic magnet iar telefonul are intr-o zona un senzor Hall care da semnal al fiecare inchidere/deschidere a husei
Pe de alta parte, fiecare husa are o zona diferita de afisare. Unele au zona de afisare la partea de sus, altele pe margine (ma refer la zona transparenta a husei ca sa poti vedea ecranul). Pentru fiecare tip de husa se instaleaza un add-on sau aplicatie in functie de producator pentru a afisa pe ecran informatiile necesare in zona in care carcasa sau husa este transparenta.

Edited by tehnics, 25 August 2022 - 13:10.


#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
am avut acum ceva timp un samsung A3 (din 2015, cred) la care i-am pus husa originala samsung care inchidea automat ecranul, fara vreo aplicatie aditionala. cred ca era recunoscuta automat de telefon ca accesoriu.

#5
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Așadar, husele originale au un magnet care "dau semnal" telefonului să facă ceva în funcție de poziția capacului.

Și, e o tehnologie scumpă? Complicată? Mă refer la implementarea acesteia de către alți producători.

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View Postcris2d2, on 25 august 2022 - 13:54, said:

Și, e o tehnologie scumpă? Complicată? Mă refer la implementarea acesteia de către alți producători.
Scumpa si complicata nu, dar am impresia ca au nevoie de licenta din partea Samsung.

E posibil, nu contest, ca cele originale sa aiba si un RFID integrat astfel incat sa recunoasca automat ce fel de model de carcasa este si sa aiba deja customizat paternul pentru acea carcasa, de asta cele originale nu au nevoie de nici o setare.

Edited by tehnics, 25 August 2022 - 14:15.


#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
nu cred ca e rfid, ca nu aveam activat nfc in 99.9% din timp, iar husa nu a gresit niciodata. mai iute cred ca e magnet amplasat undeva.

#8
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005

View PosttEo, on 25 august 2022 - 14:35, said:

nu cred ca e rfid, ca nu aveam activat nfc in 99.9% din timp, iar husa nu a gresit niciodata. mai iute cred ca e magnet amplasat undeva.
toate au magnet, cu siguranta.

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,006
  • Înscris: 28.10.2006
Io am "husa" cu magnet pentru inchidere la un Huawei P10. Husa AM, dar BUNA!
Nu face nimic, inchisa sau deschisa, trebuie sa dau cu destu' sa deschid si sa apas pe buton daca vreau sa inchid mai R/D ecranul decat delay-ul setat.
Ca functioneaza cu huse "originale", ca nu stiu io ce sa setez si unde, chiar nu mi-am pus aceste intrebari existentiale.
Sincer, o sa fie mai simplu cu chip in creier, chip care o sa faca TOTUL!
Parerea mea!

#10
recki27

recki27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 21.12.2006

View Postviceroy56, on 25 august 2022 - 15:03, said:

Io am "husa" cu magnet pentru inchidere la un Huawei P10. Husa AM, dar BUNA!
Nu face nimic, inchisa sau deschisa, trebuie sa dau cu destu' sa deschid si sa apas pe buton daca vreau sa inchid mai R/D ecranul decat delay-ul setat.
Ca functioneaza cu huse "originale", ca nu stiu io ce sa setez si unde, chiar nu mi-am pus aceste intrebari existentiale.
Sincer, o sa fie mai simplu cu chip in creier, chip care o sa faca TOTUL!
Parerea mea!

Cea originală face singură.

#11
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,857
  • Înscris: 25.01.2002
noa... intrucit husa de la a3 a decedat de la prea multa frecare, am purces la demontarea ei. iar in interior, in partea din fata, magnetul cu pricina. in momentul in care magnetul ala ajunge aproape de ecran, acesta se "stinge".

a 2-a imagine e gasita pe net, arata pozitia aproximativa a acestul magnet la o husa completa.


[ https://i.imgur.com/0dk29gU.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://i.imgur.com/SruFm9q.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

 tEo, on 01 octombrie 2022 - 10:54, said:

...
Mulțumesc pentru conformare.

Să înțeleg că husele tip Clear View au un magnet transparent? Adică un material plastic transparent amestecat cu pilitură magnetică foarte fină?

În caz că e așa, e de înțeles de ce există huse neoriginale Clear View fără zonă magnetică. Dar în restul cazurilor, e chiar așa complicat să integreze un mic magnet în corpul capacului? Mai ales că am găsit huse neoriginale cu capac nu prea ieftine.

Eu, unul, aș plăti 150 lei pentru o husă neoriginală dar cu funcție magnetică.

Edited by cris2d2, 01 October 2022 - 11:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate