Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

În evidenta cu boli psihice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Incognito2021

Incognito2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2021
Bună ziua, în urma cu 5 ani jumate am început sa iau medicamente antidepresive (Seroquel dacă.mi amintesc bine ) și din cauza faptului ca tot am întrerupt administrarea lui, am făcut atacuri de panica, nu am putut dormi, etc. Un medic psihiatru, pe vremea aceea (2018)  m.a diagnosticat cu schizofrenie paranoida. Ulterior, după o vizita la endocrinolog, s-a dovedit ca atacurile de panica au fost cauzate de hipotiroidism.
Menționez ca eu nu am auzit niciodată voci și nu am avut simptome grave tipice schizofreniei.

Am o fetita  de 5 ani jumate(după ce am născut am avut depresie post partum ) și de 3ani jumate lucrez la o multinațională.
La sfatul medicului psihiatru, am întrerupt treptat tratamentul: în ultimii doi ani mi s.a administrat doar abilify maintena injectabil ( care am ajuns sa iau doar 0.5 ml înainte sa o intrerup). De 5 luni am renunțat și la injectie și ma simt normal în sensul ca nu sunt depresiva, am chef de viata, pot sa ma concentrez, lucrez în continuare, etc. De când nu mai iau injecția respectiva, conduc mașina.

Problema este ca eu figurez la medicul de familie cu schizofrenie paranoida. Cum pot sa fac sa ma scoată din evidenta?

Medicul psihiatru a spus ca trebuie sa merg la o comisie, dar asta după vreo 2 ani de la întreruperea medicamentului.

1.Mediucul cu specializarea în Medicina Muncii, dacă ar fi sa îmi schimb locul de munca mi.ar sa apt știind ca am schizofrenie? Ce ma sfătuiți sa fac pt a nu mai fi în evidenta cu boala aceasta la medicul de familie?

2.imi mai doresc un copil. A zis psihiatrul sa aștept 6 luni de la întreruperea medicației pt a elimina total substanțele antipsihoticului. Este în regula?

Va multumesc mult


#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 Incognito2021, on 25 august 2022 - 12:35, said:

...
1. Ar trebui sa mai faci un consult psihiatric in urma caruia psihiatrul sa-ti faca o scrisoare medicala in care sa specifice ca nu ai diagnosticul respectiv (si nici alte diagnostice psihiatrice). Cu scrisoarea medicala respectiva mergi la medicul de familie si-i ceri actualizarea informatiile din dosarul tau medical.

2. Timpul de injumatatire la Abilify e intre 3 zile si o saptamana (depinde de enzima CYP2D6) deci daca ai intrerupt de 5 luni medicatia nu mai e niciun pericol.

#3
Incognito2021

Incognito2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2021
Mulțumesc frumos,asa voi face!

#4
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
...dar, de luat in considerare:

- afectiunea dvs este una cronica (vindecarea fiind mai rara, dar nu imposibila; stabilirea "granitei" dintre ele fiind dificila)
- afectiunea adusa in discutie are un coeficient important de transmitere genetica, aspect care trebuie bine analizat !!!
  Numai bine.

#5
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 Incognito2021, on 25 august 2022 - 14:45, said:

Mulțumesc frumos,asa voi face!
Vezi totusi legile din RO! medicul de la care ai primit acest sfat practica totusi in alta tara, unde posibil sa fie alte reguli!

#6
mulder_372000

mulder_372000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 02.05.2007
Daca sunteti din Bucuresti, va pot invita la clinica de psihiatrie pe care o conduc. Daca doriti detalii, vi le pot da in privat.

#7
Incognito2021

Incognito2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 27.09.2021
Mulțumesc frumos. Sunt din Maramureș și nu pot nicicum sa ajung în București.

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
inseamna ca nu avteti prea mare nevoie de actul respectiv!

#9
voicu_m

voicu_m

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.11.2022
Intr-o oarecare masura s-a aflat si fratele meu...41 de ani , internare la Obregia , diagnosticat cu schiziofrenie paranoida dupa 12 zile de internare , apare in evidente la medicul de famile.
...insa : in cazul lui s-a facut o reevaluare psihiatrica completa si mult mai complexa in Franta , unde a fost internat timp de 6 saptamani unde i s-a pus cu totul alt diagnostic ( tumora cerebrala profunda benigna ) si i s-a elibarat un certificat medical in acest sens.
Intrebarea mea este : cum poate fi scos din evidenta medicului de familie ? Din punct de vedere legal care dintre cele doua diagnostice este considerat cel corect ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate