Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Daikin Ururu Sarara sau Mitsubishi Kirigamine Style

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Daca ar fii sa imi schimb aerul conditionat acum. pe acesta l-as instala, pentru felul in care imprastie aerul in camera:
https://midea-ac.ro/...rter-12000-btu/

#38
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
HAi ca si Mideea cu Breezeless asta da cu muci-n fasole.
Cica racire 360 de grade, adica de jur imprejur.
Iete ca nu se poate, ca UI-ul este montat pe perete si trage aer pe sus, ca toate UI-urile.
100% sus, pe unde trage aer e mai cald decat pe unde sufla.
Si se bate cu ia in piept, ca calu' ca raceste in 40 de secunde. Da, dar cu cati KW face asta? ca nu se poate cu 300 W.
Zic si io, ca nu ma pricep. Si stau la et. 4 din 4, ma ia soarele dimineata la sufragerie si apune la dormitoare.
Crezi ca daca eu am 32 grade in casa la ora 16.00, face el 26 in 40 de secunde?
Ma doare mijlocu'!

#39
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

View Postakajohn, on 26 august 2022 - 10:46, said:

Deci, multumesc pentru comentarii. Ce am inteles eu este ca nu gresesc cu niciuna dintre variante si ca cel mai important lucru e instalarea. De aceea, pentru ca am incredere in instalatori si ei lucreaza cu Daikin, cred ca o sa merg pe varianta Daikin dar dupa ce am vazut comentariile voastre cred ca Ururu nu merita in acest context deci, cred ca merg pe varianta Stylish care de fapt e pe acelasi palier de pret si functionalitati cu Kirigamine.

Nu este rau ce ai ales. Kirigamine este net superior la Stylish in ceea ce priveste functionarea pe incalzire avand randament chiar si la -25 de grade.
Stylish in schimb, la cel de 24.000 BTU este mai silentios decat Kirigamine de 24.000 BTU.

Am montat si Daikin Ururu Sarara, si Mitsubishi Kirigamine.

Ururu am montat in casa unui prieten care are o fata cu probleme de astm, si a vrut in mod special aceste aparate in ideea ca imbunatateste viata fetei in casa. Doua bucati, unu de 12.000 si unu de 9.000. Ulterior mi-a spus ca nu este ceea ce spera. Eu daca as fi fost in locul lui as fi montat un aer conditionat mai ieftin si un sistem de filtrare a aerului cu recuperare de caldura. Filtrarea se face mai bine astfel.
Ce nu mi-a placut la unitatile interioare de la Ururu este ca sunt mult mai voluminoase decat toate celelalte unitati interioare de pe piata.

Kirigamine am montat pe rosu, sa dea bine cu mobila de bucatarie(rosie), din un salon cu bucatarie americana.
Pe negru pe hol, si pe alb in dormitoare.
Dintre toate aparatele de tip split de perete ce le-am montat Kirigamine este cel mai spectaculos si care dupa parerea mea merita toti banii platiti.

La cati bani vei da pe aparate , in afara de pompa de vid care este imprescindibila,cere sa ti se faca o proba de etanseizare cu nitrogen, chiar daca vei plati ceva in plus.

Numai bine si sa te bucuri de aparate.

#40
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postteknotronik, on 01 septembrie 2022 - 16:16, said:

Nu este rau ce ai ales. Kirigamine este net superior la Stylish in ceea ce priveste functionarea pe incalzire avand randament chiar si la -25 de grade.
Stylish in schimb, la cel de 24.000 BTU este mai silentios decat Kirigamine de 24.000 BTU.

Am montat si Daikin Ururu Sarara, si Mitsubishi Kirigamine.

Ururu am montat in casa unui prieten care are o fata cu probleme de astm, si a vrut in mod special aceste aparate in ideea ca imbunatateste viata fetei in casa. Doua bucati, unu de 12.000 si unu de 9.000. Ulterior mi-a spus ca nu este ceea ce spera. Eu daca as fi fost in locul lui as fi montat un aer conditionat mai ieftin si un sistem de filtrare a aerului cu recuperare de caldura. Filtrarea se face mai bine astfel.
Ce nu mi-a placut la unitatile interioare de la Ururu este ca sunt mult mai voluminoase decat toate celelalte unitati interioare de pe piata.

Kirigamine am montat pe rosu, sa dea bine cu mobila de bucatarie(rosie), din un salon cu bucatarie americana.
Pe negru pe hol, si pe alb in dormitoare.
Dintre toate aparatele de tip split de perete ce le-am montat Kirigamine este cel mai spectaculos si care dupa parerea mea merita toti banii platiti.

La cati bani vei da pe aparate , in afara de pompa de vid care este imprescindibila,cere sa ti se faca o proba de etanseizare cu nitrogen, chiar daca vei plati ceva in plus.

Numai bine si sa te bucuri de aparate.


Multumesc pentru comentariu. Kirigamine mi s-a parut si mie spectaculos dar am incredere in cei care instaleaza Daikin si mai am un aparat Daikin in alta locatie si merge brici. Buna observatia cu proba si o sa o cer. La ce te referi cu acel sistem? Eu ma uitam si dupa asa ceva pentru ca in Bucuresti prin centru e jale cu particulele. Pana la urma ma oprisem ceva din gama Dyson dar nu stiam sigur care ar fi OK deci, mai studiez si orice feedback e binevenit. Si da, Sarara e foarte mare...
Multumesc inca o data.

Edited by akajohn, 02 September 2022 - 13:53.


#41
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Eu am kirigamine dar mai vechi, fh 35 vehz,sunt ff mulțumit, încălzesc cu el 80 mp, am și stilish 7000, pt 16 mp, f bun, am și Mitsubishi ln 25 fb, sunt mulțumit de toate

#42
BalogNarcis

BalogNarcis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 30.01.2022
Buna seara,  acum ca pleaca vara, daca tot exista subiect de discutie pe Ururu Sarara,  revin si eu cu consumul din momentul in care au venit caldurile, mod de folosinta fara oprire, temperatura setata pe 24 de grade.
https://ibb.co/kDKFNCS

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate