Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Daikin Ururu Sarara sau Mitsubishi Kirigamine Style

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
Amenajez un apartament si am aceste doua optiuni. Ma intereseaza 3 aparate de 9000 BTU si unul de 18000 BTU. Dupa calculele mele solutia Daikin e cu vreo 10000 RON mai scumpa ca cea Mitsubishi dar nu despre pret vreau sa vorbesc ci daca merita. Ce anume are Sarara ca sa merite cu atat mai mult decat Mitsubishi? De ce as lua Mitsubishi si merita. Pe scurt, care e mai bun dintre cele doua si ce experiente aveti cu ele? Si cu tot respectul, daca propuneti altceva veniti si cu argumente nu doar cu trolare. Va multumesc!

#2
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Scoți specificațiile tehnice ale aparatelor dorite, faci un versus 1la1 și vezi care te mulțumește pe deplin. Sau care are mai multe avantaje.
Apoi pui în balanță costul.

#3
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Pai in principiu , cam nimeni nu detine modelele de varf de la ambele firme , sa le compare la modul concret ! Asa ca fiecare le va lauda pe ale lui Posted Image !
Eu am si sunt fan Mitsubishi . Singurul lucru pe care am auzit ca il face Ururu si de care as fi interesat e aportul de aer proaspat , dar nu stiu cat de real sau marketing e in asta , in rest nimic .
Oricum se poate realiza asta si in mod independent cu un recuperator de caldura , avantajul fiind ca il poti pune separat unde vrei tu in camera/casa .

Edited by Alltrack, 25 August 2022 - 12:47.


#4
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 Alltrack, on 25 august 2022 - 12:46, said:

Pai in principiu , cam nimeni nu detine modelele de varf de la ambele firme , sa le compare la modul concret ! Asa ca fiecare le va lauda pe ale lui Posted Image !
Eu am si sunt fan Mitsubishi . Singurul lucru pe care am auzit ca il face Ururu si de care as fi interesat e aportul de aer proaspat , dar nu stiu cat de real sau marketing e in asta , in rest nimic .
Oricum se poate realiza asta si in mod independent cu un recuperator de caldura , avantajul fiind ca il poti pune separat unde vrei tu in camera/casa .
Asta am inteles si eu ca ar fi avantajul. Desigur mai e si designul mai modern al Mitsubishi si din ce am inteles eu si nivelul de zgomot mai redus. Pe de alta parte, daca scot din calcul acel aport de aer proaspat (si ma gandeam ca asta ma va ajuta sa tin geamurile mai mult inchise) deja nu mai are sens Ururu pentru ca aceleasi functii le gasesc cam pe toate capetele de serie de la toti producatorii relevanti si automat cheltui mai putin (sau ma insel eu). La Sarara modulul de Wi-Fi este extern, ca idee, dar sa zicem ca asta nu e o mare problema pentru ca e foarte mic si se ataseaza la unitatea interna. Pe de alta parte, din ce inteleg eu, pentru Rezidential, Sarara e singura varianta care are aport de aer proaspat.
Unde stau acum am niste Hitachi dar sunt modele de acum 7-8 ani cand le-am achizitionat si nu pot spune ca am fost extrem de multumit insa asta e o alta discutie. Sunt doar bune si cam atat.

Edited by akajohn, 25 August 2022 - 13:04.


#5
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

 akajohn, on 25 august 2022 - 12:32, said:

Amenajez un apartament si am aceste doua optiuni. Ma intereseaza 3 aparate de 9000 BTU si unul de 18000 BTU. Dupa calculele mele solutia Daikin e cu vreo 10000 RON mai scumpa ca cea Mitsubishi dar nu despre pret vreau sa vorbesc ci daca merita. Ce anume are Sarara ca sa merite cu atat mai mult decat Mitsubishi? De ce as lua Mitsubishi si merita. Pe scurt, care e mai bun dintre cele doua si ce experiente aveti cu ele? Si cu tot respectul, daca propuneti altceva veniti si cu argumente nu doar cu trolare. Va multumesc!

Nu cred că e cineva care să dețină toate acele modele... Oricum, nu dai greș cu nici una din cele 2 mărci.
Ca fapt divers, dețin de vreo 5 ani 3 modele, ălea ale mai ieftine de la mitsu (2 bucăți de 12k BTU și una de 9k), foarte silențioase, nicio problemă până-n prezent. Ale mele merg și pe încălzire până la -15*C.

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,660
  • Înscris: 23.10.2006
Uhuru Sahara iti poate baga aer filtrat de afara, are aceasta optiune, dar vezi cat costa filtrele de aer ca am inteles ca ar fii obscen de scumpe. la un moment dat am avut intentia sa cumpar unul dar am vazut ca functioneaza in parametri doar pana la 45 grade C, iar eu ating peste 50 grade unde este instalata unitatea exterioara, asa ca am gasit Midea Confort facut pentru Grecia la care unitatea exterioara functioneaza in parametri pana la 60 grade C.

Edited by baribalu, 25 August 2022 - 13:33.


#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Folosesc de 3 ani Mitsubishi Electric Kirigamine Zen Black si sunt multumit. Habar n-am ce diferenta este intre Zen si Style.
Nu stiu ce sa iti spun ca face mai special fata de altele dar functia de "silentios" este superba. Vara asta a fost folosit foarte mult si m-a surprins consumul destul de scazut.
L-am luat strict pentru ca voiam aer conditionat negru si l-am imperecheat cu un modul WiFi.

#8
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 sfantu.dracu, on 25 august 2022 - 12:44, said:

Scoți specificațiile tehnice ale aparatelor dorite, faci un versus 1la1 și vezi care te mulțumește pe deplin. Sau care are mai multe avantaje.
Apoi pui în balanță costul.
Da, daca ar avea ambele aceleasi denumiri la functii si ar explica la fel ce fac... Dar fiecare firma are denumirile ei comerciale pentru functii...

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
atunci scanează și pune aici...ne vom da cu părerea de forumiști hârșiți în contraziceri! :P

#10
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Degeaba scaneaza , degeaba pune ! Caracteristicile declarate sunt pe o gama larga de temperatura iar fabricantii posteaza ce le convine .
Depinde ce vrea initiatorul , la racire sunt apropiate ca performante , conteaza doar consumul , la incalzire as recomanda gama Nordic de la Mitsu !

#11
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

 Alltrack, on 25 august 2022 - 14:29, said:

Degeaba scaneaza , degeaba pune ! Caracteristicile declarate sunt pe o gama larga de temperatura iar fabricantii posteaza ce le convine .
Depinde ce vrea initiatorul , la racire sunt apropiate ca performante , conteaza doar consumul , la incalzire as recomanda gama Nordic de la Mitsu !
Nu as zice ca incalzirea ma intereseaza in mod special pentru ca vor fi instalate in Bucuresti si iarna e o gluma buna aici de ceva ani si asa va fi pentru multi ani de acum inainte. Am si incalzire cu centrala proprie, bloc anvelopat, inzolatie si la interior, deci ma intereseaza mai mult performantele de filtrare a aerului, comfort, alte functii care iti fac viata usoara si placuta...

Per total din ce inteleg eu, nu exista contraoferta la Ururu pe partea de adaugarea de aer proaspat si gama Stylish e comparabila de fapt cu Kirigamine de la Mitsubishi (pentru ca nici acesta nu adauga aer proaspat).

Edited by akajohn, 25 August 2022 - 14:40.


#12
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,509
  • Înscris: 26.05.2022
Mai degraba conteaza cine face instalarea. Apoi la o solutie de genul asta as lua fix pe considerente economice ce-i mai ieftin avand in vedere ca ambele sunt modele de varf si nu se compara mere cu avioane.

#13
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
La nivelul asta de preturi , la modul foarte general , cam aia e Posted Image !

#14
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
Daca e doar pentru racire si putin pe incalzire poti lua ceva mult mai ieftin iar de diferenta ai curentul platit pe.... 10 ani?! poate 15, poate 20
Parerea mea!

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,005
  • Înscris: 28.10.2006
Io nu sunt foarte lamurit.
CUM face Daikin aport de aer proaspat?
Pe unde? Dai o gaura suplimentara in perete si pe acolo el isi trage AER PROASPAT?
Si la 12.000 lei una bucata AC de 9000 BTU, o dau dracu' si iau 4 bucati "normale" de la producatori de top.
Scuze, dar nu ma pot abtine! Poate pentru ca nu sunt in domeniu? Ci doar utilizator de AC-uri "normale"?

#16
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003
Daikin si Mitsubishi sunt cam la acelasi nivel de performanta si calitate.

#17
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Nu cfred ca merita functia asta de "aer proaspat" intr-un oras ca Bucurestiul.
Nu vreau sa ma gandesc  cat de des trebuie schimabte si ce fel de filtre sunt necesare...

#18
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,537
  • Înscris: 21.03.2020

 wargod, on 25 august 2022 - 15:33, said:

Daikin si Mitsubishi sunt cam la acelasi nivel de performanta si calitate.
Corect cu mentiunea ca Mitsubushu e evident mai ieftin... Compresoarele Mitsu sunt chiar mai bune decat ale concurentei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate