Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Achizitie vigneta Austria

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,855
  • Înscris: 26.10.2021
Parca cu 14 zile trebuie înainte.
Pe oemtc.

#20
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008

 Magicwisewolf, on 24 noiembrie 2022 - 22:20, said:

Salut.
De unde pot lua vigneta electronica pentru Austria si care e perioada minima ?
Am vazut pe unele siteuri ca ar fi vb de 10 zile, minim.
Ma intereseaza care e site-ul oficial de unde se poate cumpara si cu cat timp inainte trebuie ?
Vreau sa plec pe un circuit de cateva zile catre Budapesta - Viena si as vrea sa cumpar vigneta online. Pentru Ungaria am aflat cum si in ce fel, cu ajutorul colegului @mdt, caruia ii multumesc pe aceasta cale.
Perioada va fi de 4-5 zile, incepand cu 30.11.
Asadar, cu cat timp inainte trebuie sa cumpar vigneta pe Austria si de pe ce site astfel incat sa fie totul ok, sa nu am batai de cap ?

Multumesc.

Achizitionat Vigneta Austria OnLine:  https://shop.asfinag.at/en/
- De pe site-ul Asfinag, persoana fizica fiind, perfect legal se poate selecta varianta [companie],  astfel se poate selecta inclusiv valabilitate incepand si cu data curenta, ne fiind nevoit sa achizitionez cu cel putin 18 zile in avans ca persoana fizica.

sau...
- Din benzinarie (la intrare in Austria) in continuare se poate cumpara Vigneta stiker, valabilitate incepand si cu data curenta.
- Langa benzinarie sunt automate de unde poti cumpara V-electronica, plata doar cu cardul, valabilitate incepand si cu data curenta.

Edited by w140, 24 November 2022 - 22:44.


#21
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Multumesc @w140 !
Deci, in caz ca uit sau nu reusesc online, din diverse motive (nu mi s-a intamplat pana acum), pot cumpara si si ad-hoc.
Din ce stii, preturile difera cu mult intre online si cele de la benzinarii / automate ?

#22
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
Nu retin aspectul cu pretul, dar nu cred sa difere

#23
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Ok. Multumesc mult inca o data !

#24
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,411
  • Înscris: 30.04.2008
In vara si eu am avut aceeasi nelamurire, si am fost lamurit de colegi tot aici pe forum, tocmai am regasit si topicul si subiectul in cauza... https://forum.softpe...2#entry29243171

Edited by w140, 24 November 2022 - 23:08.


#25
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Dacă din Austria te interesează doar Viena, și nu ești grăbit, poți merge pe naționale de la granița H-A. Cam 70-80 km, 1.5-2 h. Prin localități, viteză redusă, Parndorf etc. Dacă te aranjează ...Deși probabil că la vreo 1000 euro vacanța nu mai contează încă 10.

#26
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 05.09.2007
10euro- Din benzinarie la intrare in Austria

Edited by marian.bazavan, 06 December 2022 - 20:48.


#27
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
De pe site asfinag,bifezi companie și e valabilă imediat
9,60 euro/ 10 zile

#28
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007
Am modificat data de plecare în vacanta și nu ma mai încadrez în cele 18 zile pentru persoane fizice. Este vreo problema dacă cumpăr pentru persoane juridice? Întreb datorita boicotului care nu cred că le cade bine austriecilor. Dacă mă oprește poliția mașina este înmatriculata pe persoana fizica și vigneta pe persoana juridica.

#29
rahova

rahova

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 23.07.2009
Nu interesează pe nimeni proprietarul mașinii ( firmă), câtă vreme e valabilă vigneta( vezi să introduci corect Nr de înmatriculare!
Restul e politică...


#30
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007

 rahova, on 18 decembrie 2022 - 16:13, said:

Nu interesează pe nimeni proprietarul mașinii ( firmă), câtă vreme e valabilă vigneta( vezi să introduci corect Nr de înmatriculare!
Restul e politică...
Mulțumesc! M-am liniștit.

#31
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

 dandoru, on 17 decembrie 2022 - 20:12, said:

Am modificat data de plecare în vacanta și nu ma mai încadrez în cele 18 zile pentru persoane fizice. Este vreo problema dacă cumpăr pentru persoane juridice? Întreb datorita boicotului care nu cred că le cade bine austriecilor. Dacă mă oprește poliția mașina este înmatriculata pe persoana fizica și vigneta pe persoana juridica.

Nu este problema, si eu am cumparat ca PJ, desi sunt PF. A fost ok, 9.60 eur, confirmare pe mail, tot ce trebuie.
Pt pc 2, nu are nicio treaba.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate