Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Conectare 13 prize telefon intr-o cladire

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Simion_Iasi

Simion_Iasi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.06.2015
Buna ziua,
Pentru o cladire cu 12 birouri, cladire de mici dimensiuni, cum as putea sa creez o retea de telefonie interna+externa?
Adica sa am in fiecare birou un telefon de la care sa se poata apela numere externe, dar si intre birouri (ex. formez interior 1234-biroul 1, etc.).
In cladire va fi la parter un terminal de firba optica (router) - gen DIGI.
1. Prima intrebare este ce aparatura trebuie cumparata - de exemplu o centrala telefonica sau un modem ?
Acestea (centrala telefonica /modemul) se conecteaza la terminalul de fibra optica?
Nu gasesc o imagine pe internet, ca ar fi mai simplu sa inteleg.

2. A doua intrebare: telefoanele avand conector RJ11, ar fi mai bine sa trag un cablu separat la fiecare priza de telefonie sau cu un cablu UTP care sa fie si ptr internet si ptr telefon? Am inteles ca pierd ceva viteza la internet...

Multumesc.

#2
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,524
  • Înscris: 07.03.2006
Buget?

In alta ordine de idei, prin natura intrebarilor, subiectul  te depaseste grav...mai bine angajeaza pe cineva (de preferat o firma care ofera si garantie/mentenanta/service)...

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Operatorii de telefonie mobila ofera si servicii voip sau ip cu costul unui abonament lunar. Nu are rost sa investesti mii de euro pe o infrastructura voip.

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Cum a zis si Leo:
Apeleaza la firma care iti ofera si internetul si iti vor face ei oferte pe care le discuti si alegi.
Daca optezi pentru solutie IP, adica SIP sau VOIP, sigur este nevoie de achizitionat echipamente.
Nu dealiez, dar telefoanele sunt diferite fata de cele "obisnuite" folosite pe 2 fire, aka RJ11.
Deci o sa coste ceva, dar o sa fiti in rand cu lumea de azi, din era digitala.
Parerea mea.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Pentru firma neaparat cum au spus colegii, luat legatura cu cei care furnizeaza si echipament .
Telefonia de firma pare simpla avand in vedere ca sunt doar 2 fire dar in spate sta o aparatura foarte complexa .
In acest domeniu Panasonic sunt cei mai tari dar costa ...
Trebuie firma autorizata pentru montaj pentru ca vei avea nevoie de ei pe viitor pentru mentenanta sau schimbare anumiti parametri, iesiri/intrari, blocare x prefix , blocare anumite retele mobile etc , nu sti in timp ce doresti iar setarile in centrale telefonice nu sunt chiar la indemana oricui avand in vedere gradul mare de dificultate .

Edited by ldpe, 25 August 2022 - 11:04.


#6
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
La mine la corporatie au inlocuit telefoanele fizice Cisco cu o aplicatie pe laptop, cred ca Cisco jabber se cheama. Nu e mai comod asa? Nu stiu ce preturi implica.

#7
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Cauta pe net PABX

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006

 atupi, on 25 august 2022 - 12:06, said:

Nu stiu ce preturi implica.
Implica COSTURI si un minimum necesar de hardware pe "clienti".
Am incercat si noi(pe cand inca mai activam in campia muncii) sa trecem la "skype", dar nu a fost OK.
Am mers pe varianta SIP si totul este OK si in ziua de azi. Cu "sughiturile" inerente de la provider, ca nu degeaba este stipulata in contract "amenda" pentru perioada de nefunctionare a unui serviciu.

#9
Simion_Iasi

Simion_Iasi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 02.06.2015

 ogo, on 25 august 2022 - 10:17, said:

Buget?
In alta ordine de idei, prin natura intrebarilor, subiectul  te depaseste grav...mai bine angajeaza pe cineva (de preferat o firma care ofera si garantie/mentenanta/service)...

Intrebarea o pusesem tocmai ca sa am o idee despre suma care ar trebui bagata.
Voiam o varianta spre ieftin, care sa ofere serviciul basic de telefonie + internet de buna calitate.
Nu am nevoie de ceva prea complicat.

 Leo2006, on 25 august 2022 - 10:21, said:

Operatorii de telefonie mobila ofera si servicii voip sau ip cu costul unui abonament lunar. Nu are rost sa investesti mii de euro pe o infrastructura voip.

Dar ei nu fac cablajul prin cladire, sau daca il fac, va fi aparent.
Eu intrebam tocmai din motivul acesta: cablajul trebuie ingropat in sapa sau perete.

 ldpe, on 25 august 2022 - 11:04, said:

Pentru firma neaparat cum au spus colegii, luat legatura cu cei care furnizeaza si echipament .
Telefonia de firma pare simpla avand in vedere ca sunt doar 2 fire dar in spate sta o aparatura foarte complexa .
In acest domeniu Panasonic sunt cei mai tari dar costa ...
Trebuie firma autorizata pentru montaj pentru ca vei avea nevoie de ei pe viitor pentru mentenanta sau schimbare anumiti parametri, iesiri/intrari, blocare x prefix , blocare anumite retele mobile etc , nu sti in timp ce doresti iar setarile in centrale telefonice nu sunt chiar la indemana oricui avand in vedere gradul mare de dificultate .

Dupa ce realizez cablajul, sigur imi voi bate capul cu ce tip de centrala trebuie. Banuiesc ca ele merg pe un cablaj similar.
Dar asta ma intereseaza acum, cablajul...
De la locatia unde va fi centrala telefonica merg cu cablu separat la fiecare priza de telefonie si la fiecare de internet ?
Am inteles ca pot merge cu cablu UTP la mai multe posturi telefonice, max. 4...

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"De la locatia unde va fi centrala telefonica merg cu cablu separat la fiecare priza de telefonie si la fiecare de internet ?
Am inteles ca pot merge cu cablu UTP la mai multe posturi telefonice, max. 4..."
Da , 2 fire la fiecare aparat separat , cablul utp are 8 fire exact pentru 4 posturi

Cand realizezi cablajul atentie la etichete mai ales unde se intalnesc pentru centrala telefonica ...
Lipesti pe fiecare pereche eticheta cu sala nr xx sau ceva care sa te trimita excat acolo .
Culorile de multe ori se repeta si ...apoi sa vezi incurcatura Posted Image
Mare atentie la acest aspect , inclusiv cei din centrale  noteaza fiecare pachet .

Edited by ldpe, 02 September 2022 - 21:01.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 ldpe, on 02 septembrie 2022 - 21:01, said:

"De la locatia unde va fi centrala telefonica merg cu cablu separat la fiecare priza de telefonie si la fiecare de internet ?
Am inteles ca pot merge cu cablu UTP la mai multe posturi telefonice, max. 4..."
Da , 2 fire la fiecare aparat separat , cablul utp are 8 fire exact pentru 4 posturi

Cand realizezi cablajul atentie la etichete mai ales unde se intalnesc pentru centrala telefonica ...
Lipesti pe fiecare pereche eticheta cu sala nr xx sau ceva care sa te trimita excat acolo .
Culorile de multe ori se repeta si ...apoi sa vezi incurcatura Posted Image
Mare atentie la acest aspect , inclusiv cei din centrale  noteaza fiecare pachet .
erau centrale telefonice prin 2003. Mai exista si acum ? :(

#12
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
http://www.omicronse...interioare.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate