Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Incident auto din vina altuia - ce aleg: Asigurare lui, decontare directa sau Casco?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Oricare dintre variante e OK (la CASCO, actiunea trebuie initiata "cu regres"). Rezultatul final e ca Allianz plateste.

#20
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004

View Postgushpi, on 25 august 2022 - 10:23, said:

trebuia să-ntrebi acilea înainte să faci amiabila...
acum nu ieși în câștig (moral sau valoric) deloc.

Odata ce ai facut amiabila, varianta Casco moare?

Edited by predatus, 25 August 2022 - 13:08.


#21
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Amiabila îți trebuie în toate cazurile. Alternativa e PV de la poliție, la fel utilizabil în toate 3 cazurile.
Și la Casco tot cu amiabila te duci, dacă vrei să faci pe regres.

#22
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 08.09.2019
Alege varianta 1 - asigurarea celuilalt

Daca te duci la asiguratorii tai cu eveniment cu daune, asteapta-te sa-ti creasca prima de asigurare la anul, chiar daca n-ai fost de vina.

#23
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 22.02.2014
Faci reparatia pe casco.

#24
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,958
  • Înscris: 06.04.2007

View PostEminescian, on 25 august 2022 - 15:50, said:

Alege varianta 1 - asigurarea celuilalt

Daca te duci la asiguratorii tai cu eveniment cu daune, asteapta-te sa-ti creasca prima de asigurare la anul, chiar daca n-ai fost de vina.
Nu creste daca dosarul e deschis cu regres pe asigurarea vinovatului.


#25
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003

View Postenike00, on 25 august 2022 - 08:37, said:

In reprezentanta pe Allianz? Sau Top Lac in Bucuresti.
Am dus și eu masina la top lac pe casco.
Înainte sa deschid dosarul mi-au spus ca în 3 zile am masina gata: schimbat parbriz și montat proiector nou pe stânga plus vopsit bara fata. Am deschis dosarul de dauna... așteptarea a fost de vreo doua luni pana am băgat masina în service... când m-am dus sa iau masina mi-au spus ca nu e gata, după ce vorbisem la telefon și au zis sa vin sa o iau.
Le-am aratat-o în parcarea lor... au concluzionat ca e gata.
M-am dus sa vad ce au făcut. Totul parra ok mai  puțin urmele de talpa cu noroi de pe praguri și mocheta și un ornament pe dreapta parbrizului lipsa. Le-am spus de ornament, de urme mi-a fost mie rușine sa le atrag atenția. Le-a luat o jumătate de ora sa îl gaseasca: 1.5m lungime cu 2 cm lățime... îl pierduseră. La câteva zile după ce am luat masina am am observat ca ornamentul sarea de pe poziție (clemele de prindere erau sparte și îl impingea aerul în sus), în spatele proiectorului în carenajul de la roata era cioplita o gaura și sub proiector lipsea un capac de plastic cu rol de ornament. La schimbarea parbrizului au înlocuit oglinda retrovizoare cu una de o calitate execrabila care se mișca la cea mai mica zdruncinatura. Nu puteai s-o reglezi cu mana pentru ca însăși mana era prea grea și ii schimba poziția.
Ornamentul de la geam 650 lei, carenaj roata 800 lei. Oglinda a mai aranjat-o un meșter, acum sta ceva mai bine. Bara a fost vopsita bine.
Poate am avut eu ghinion, nu știu. Dar știu ca nu mai calc pe la ei. :)

Legat de ontopic: dacă ai clauza de regres RCA pe asigurarea CASCO, o poți face pe CASCO, fără a influenta financiar polița ta. La fel și dacă ai clauza pe RCA-ul tău. Dacă nu ai clauza, o faci pe asigurarea lui, altfel îți creste rata la CASCO.

Edited by hades, 25 August 2022 - 20:22.


#26
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007

View PostOctavian___, on 25 august 2022 - 18:28, said:

Nu creste daca dosarul e deschis cu regres pe asigurarea vinovatului.

Creste, iti spun din experienta proprie.

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View Postpredatus, on 25 august 2022 - 13:08, said:

Odata ce ai facut amiabila, varianta Casco moare?

dacă n-ai făcut amiabila, casco e rege!
totu' e să aibă vinovatu portofelu' la el...

#28
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 20.05.2013

View Postionfacatoru, on 25 august 2022 - 10:33, said:

nu prea are sens amiabila

De ce nu are sens? Pt a repara masina impicata intr-un accident minor ai nevoie fie de amiabila - daca soferul vinovat is recunoaste culpa - fie de PV de la politie. Casco nu isi aproba dosarul fara unul din aceste documente, o stiu din experienta proprie.

Deschide dosar de Dauna la Tiriac, nu ar trebui sa ai probleme, si scapi de durerea de cap cu dencontarea directa si regresul care iti poate afecta polita sau nu. Soferului vinovat nu ii faci nici un serviciu daca deschizi pe politele tale, asiguratorii tai se vor duce la RCA-ul lui pt decontarea finala.

Eu am ales Grawe pt ca avea mai multe centre de constatare in Bucuresti fata de Generali unde aveam casco si RCA, si am rezolvat repede, am facut constatatea in drum spre servici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate