Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Accident Buzau

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#37
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
nici ala cu masina alba nu bate bine, el deja era pe contrasens pana sa apara masina neagra-n intersectie

#38
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Acea poarta nu are ce cauta la mai putin de 25 metri de intersectie...parerea mea.


[ https://thumbs.dreamstime.com/b/speed-limit-german-sign-km-h-against-blue-sky-65326557.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In acea zona ar trebui montate 4 semne de limitare a vitezei la 30 km/h pe fiecare sens.

Edited by xmanyacs77, 23 August 2022 - 20:10.


#39
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Bumperele mari sunt necesare peste tot. Nu educi cu vorba buna si cum noi nu avem politie...

NU inteleg totusi cum intr-o asemenea masina pasagera sa moara... s-a intamplat ceva acolo... lipsa airbag sau centura.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postergon, on 23 august 2022 - 16:21, said:

...
pare ca 3 au avut centura, unul nu.
acum sunt 3.

#41
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,326
  • Înscris: 28.10.2018

View Postioppo, on 23 august 2022 - 19:59, said:

NU inteleg totusi cum intr-o asemenea masina pasagera sa moara... s-a intamplat ceva acolo... lipsa airbag sau centura.

Testele de impact lateral se fac la 64 la ora pentru ca peste nu mai are sens. Se lasa cu morti. Nu exista suficient spatiu de deformare care sa disipeze energia cinetica.

Edited by abac, 23 August 2022 - 20:05.


#42
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
masina neagra avea STOP la intersectie, se vede si scris pe asfalt si semnul de cealalta parte a intersectiei, deci TREBUIA sa opreasca, indiferent daca ii veneau sau nu masini din oricare alta parte.

#43
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 17.11.2013

View PostBob493, on 23 august 2022 - 19:30, said:

[ https://i.ibb.co/j6PNRKL/Screenshot-2022-08-23-202731.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Daca a fost neatent cat timp a fost mai departe, vorbind cu copii sau certandu-se cu nevasta sau naiba stie ce, si a pus ochii la drum doar in momentul asta, nu se vede nici macar semnul de Stop. Inscrisul de pe asfalt se vede doar cand esti la 2 m de el, e fix degeaba. Se vede doar ca se termina localitatea, adica momentul in care toata lumea apasa pedala. Neatentie plus ghinon, plus un cacat de poarta stupida.

A avut 2 semne (unul de presemnalizare) si un marcaj pe asfalt. Probabil ca semnul ala e blocat de poarta pentru cateva zecimi de secunda la viteza lui care e peste 50km/h.

#44
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postflorin1008, on 23 august 2022 - 20:36, said:


A avut 2 semne (unul de presemnalizare) si un marcaj pe asfalt. Probabil ca semnul ala e blocat de poarta pentru cateva zecimi de secunda la viteza lui care e peste 50km/h.

Da, de asta am si spus ca cea mai plauzibila explicatie e ca a fost neatent pentru o scurta perioada de timp, si si-a intors privirea la drum fix cand semnul era mascat. Care e teoria ta? Ca si-a zis 'Nu vad nimic la stanga sau dreapta, dar n-oi avea eu asa ghinion sa vina fix acum masina!'?

#45
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006
Stirile sunt scrise uneori in graba, pentru senzationalul momentului. Ulterior se pare ca nimeni nu mai verifica.
Astfel:
- in masina erau 3 copii (cei doi copii ai cuplului si o ruda de 17 ani)
- cel de 17 ani statea in fata, avea centura pusa
- copiii din spate aveau centurile puse
- mama statea in stanga-spate

#46
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,508
  • Înscris: 25.04.2007
Bob493, semnul Stop nu e obturat de poarta daca esti pe banda normala de mers, la o distanta ce peste 10 m de poarta. Captura de imagine pusa de tine este de pe contrasens. Pozitioneaza-te cu o poza mai in urma, cam dupa ce treci de semnul Stop  - presemnalizare si veti vedea cu totii ca poarta nu mascheaza semnul cu exceptia cand esti mai aproape de poarta. Pozele facute de google sunt mai rare si de asta ai nimerit pe o pozitie de pe banda in contrasens.
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

Edited by Cousteau, 23 August 2022 - 20:55.


#47
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Asa se mai explica decesul...

#48
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,508
  • Înscris: 25.04.2007

View Postergon, on 23 august 2022 - 20:46, said:

Stirile sunt scrise uneori in graba, pentru senzationalul momentului. Ulterior se pare ca nimeni nu mai verifica.
Astfel:
- in masina erau 3 copii (cei doi copii ai cuplului si o ruda de 17 ani)
- cel de 17 ani statea in fata, avea centura pusa
- copiii din spate aveau centurile puse
- mama statea in stanga-spate
Posibil totusi ca mama sa fi stat dreapta spate ca in film se vede cum masina este proiectata in stalpul care intra adanc in acea parte.

edit: corectez, cred ca mama si-a frant gatul, daca nu isi sprijinea capul pe tetiera in momentul ala. E ca la accidentele in care iti intra tare o masina in spate.

Edited by Cousteau, 23 August 2022 - 20:58.


#49
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
La masina mea urla cand nu-si pune cineva centura (si in fata, si in spate, chiar si in mijloc in spate) si nu se opreste, am testat vreo 3 minute, devine imposibil de ignorat. Cam toti pasagerii din spate stramba din nas, dar cand vad situatii de genul asta ma bucur ca am o scuza sa-i pun sa-si puna centurile. La impact frontal cei din spate pot rani destul de serios pe cei din fata daca nu poarta centuri.

Groaznic, imi pare rau de ei, si mi-e greu sa inteleg cum de nu a vazut semnele. Chiar saptamana trecuta m-am plimbat prin Bulgaria si damburile alea par a fi eficiente. Acu' nu stiu daca pentru ca la ei se respecta mai bine legea sau doar pentru ca te obliga sa incetinesti la intrare in localitati, dar cert e ca ar prinde foarte bine si pe la noi, mai ales la STOP, la treceri de pietoni, etc. Daca sunt puse pe ambele benzi sunt aproape imposibil de "fentat" la viteza mare.

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
la mea nu piuie nicaieri, dar piesa dintre scaun si volan nu pleaca pana nu fac toate click.

#51
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 17.11.2013

View PostBob493, on 23 august 2022 - 20:44, said:

Care e teoria ta?

O combinatie intre nepasare, necunoastere a regulilor de circulatie, tupeu si cine mai stie ce. E aceeasi treaba ca in cazul celor care intorc pe linia dubla continua. Scuze putem sa ii gasim pana ne plictisim.

#52
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 27.07.2006
@Cousteau
Avand in vedere tragedia familiei, n-as intra in prea multe detalii. Dar stiu 100% ca mama statea in stanga-spate, de la cineva direct implicat in interventia la fata locului.
Copiii sunt "bine" - avand in vedere circumstantele - fracturi. Tatal este grav, prognosticul e rezervat.

Edited by ergon, 23 August 2022 - 21:03.


#53
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postflorin1008, on 23 august 2022 - 21:01, said:


O combinatie intre nepasare, necunoastere a regulilor de circulatie, tupeu si cine mai stie ce. E aceeasi treaba ca in cazul celor care intorc pe linia dubla continua. Scuze putem sa ii gasim pana ne plictisim.

Aberatii.

View PostCousteau, on 23 august 2022 - 20:52, said:

Bob493, semnul Stop nu e obturat de poarta daca esti pe banda normala de mers, la o distanta ce peste 10 m de poarta. Captura de imagine pusa de tine este de pe contrasens. Pozitioneaza-te cu o poza mai in urma, cam dupa ce treci de semnul Stop  - presemnalizare si veti vedea cu totii ca poarta nu mascheaza semnul cu exceptia cand esti mai aproape de poarta. Pozele facute de google sunt mai rare si de asta ai nimerit pe o pozitie de pe banda in contrasens.
https://www.google.c...!7i16384!8i8192

De pe orice sens de mers, la un moment dat semnul este mascat de poarta. Ca e 5 metri mai in fata sau mai in spate, conteaza prea putin. Cert e ca exista un moment cand acel semn devine invizibil. Si daca ai norocul sa fii preocupat de altceva si fix in acel moment sa ridici privirea la drum... se intampla ce s-a intamplat aici. Daca porcaria aia de poarta nu ar fi existat, semnul ar fi fost vizibil tot timpul. Eu nu cred ca exista om pe lumea asta care sa ignore intentionat un semn de Stop intr-o asemenea intersectie lipsita de vizibilitate. Poate un sinucigas.

#54
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBob493, on 23 august 2022 - 21:08, said:

Si daca ai norocul sa fii preocupat de altceva si fix in acel moment sa ridici privirea la drum... se intampla ce s-a intamplat aici.
Si semnul de mai dinainte, sau cel cu intersectia- la stanga ceva, la dreapta altceva, marcajul partial sters de pe carosabil, privelistea ca intri intr-o intersectie ?
Trebuie neaparat sa observi semnul de STOP pus chiar la intrare, ca sa reactionezi  ?

Edited by pasilla, 23 August 2022 - 21:18.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate