Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accident Buzau

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#1
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006
https://stirileprotv...copii-foto.html

Cunosc familia respectiva (din Hyundai), am stat cu ei la masa, fi-miu se juca cu copiii lor...Din pacate mama a decedat, tatal nu este intr-o stare prea buna. Cei doi copii au leziuni destul de "usoare", avand in vedere accidentul.

Nu pot spune ca eram prieteni, dar ne-am intalnit in cercuri comune de cateva ori. Tatal mi-a lasat impresia unui om echilibrat. Ce-o fi fost in capul lui? N-a vazut semnul "Stop"?
Mare pacat de cei doi copii ramasi fara mama, mare pacat de moartea mamei...iar daca scapa, tatal probabil va face inchisoare.

#2
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 02.01.2008
chiar daca nu iti sunt prieteni, faptul ca ai postat e clar ca te-a marcat ...

din pacate se intampla si s-au intamplat foarte multe accidente ce ar fi fost usor de evitat daca era mai multa atentie si se respectau regulile de circulatie, parca zilele astea a mai fost un caz pe Valea Oltului, la fel un sofer ce a depasit a intrat intr-un tir si a rezultat moartea lui, a sotiei si ca copilului de 1 an ...

foarte multi se grabesc, nu sunt atenti, poate se gandesc ca e un drum necirculat si e ok sa nu mai opreasca la stop (cazul curent), cine stie ce se intampla in mintea unui sofer inainte de a face o greseala

in cazul de fata, desi articolul scrie ca celalalt sofer circula regulamentar, aici eu nu prea as crede, se vede cum inainte de impact el depaseste o alta masina si pare ca viteza lui nu e chiar de 50 la ora (stim toti cam cum se circula prin localitati si nimeni nu se gandeste ca oricand poate aparea ceva in fata, ca e o caruta, ca e un om ca e un copil ce alearga din curte, ca e un animal, etc)

deci posibil ca accidentul asta sa fie din cauza amandurora (ma refer la gravitatea lui, ca e clar ca trebuia oprit la stop...)

#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
mna, nu conteaza da omul e echilibrat si toate cele, conteaza o secunda de neatentie. plus ca cele mai multe accidente se intampla in perioada asta, toti sunt plecati in concediu, grabiti sa ajunga undeva, obositi probabil, stresati de copii/nevasta si ce o mai fi.

plus ca romanii pur si simplu sunt mai ”incisivi”, mai ”lasa ba ca stiu eu”, si sunt unul care mereu lupta impotriva ”generalizarilor”, dar asa mi se pare. am mai condus si in alte tari, nici aia nu au peste tot autostrazi, dar parca=s mai calmi. si vorbim si de aia cu Porsche si audi.

Edited by bobitad, 23 August 2022 - 16:51.


#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Plus ca lovitura are loc nu chiar in mijlocul intersectiei ci cumva pe contrasensul masinii albe. Daca masina alba isi pastra banda eu cred ca era posibil sa rateze la mustata acrosarea masinii negre. Nici nu inteleg cum pana mea sa treci prin intersectii cu  pedala la fund mai ales ca ai o atentionare si urmeaza o trecere pentru pietoni? La masina alba ma refer.
Asta nu disculpa cu nimic vina de a nu opri la stop a soferului masinii negre.
Apoi nu inteleg ce cautau aia din Bucuresti pe la Cotorca daca mergeau spre mare. Faceau un ocol prin zone defavorizate?
Accidentul din cate vad eu a avut loc la intersectia Cotorca cu Satu Nou
Indicator introdus
https://maps.app.goo...ZZhsJj2iFC8XdM6

Edited by dan1980_25, 23 August 2022 - 16:58.


#5
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019
Da, vinovatia e clara, dar e surprinzator pentru mine ca soferul masinii albe isi da seama asa de tarziu ca celalalt n-o sa opreasca si e pe traiectorie de coliziune.

Cu o jumatate de secunda daca observa mai devreme asta accidentul era evitat.

Edited by Eminescian, 23 August 2022 - 17:02.


#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Ce se vede din perspectiva suv-ului cu 50m inainte de intersectie.

Acea poarta si "Drum Bun" denota oarecum prioritate, vorbesc la modul subconstient Posted Image
Si tocmai a iesit din localitate... sunt multiple indicatoare iar cel de "Stop" e cel mai putin vizibil.
Evident asta nu-l scuza nici-o secunda !

Dpmdv acea poarta de lemn ar trebui mutata cu ~30m spre localitate/ mai departe de intersectie.

Edited by sirgoofy, 23 August 2022 - 17:18.


#7
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 16.07.2022
Ba l-a vazut. Masina alba e in revenire pe sensul propriu, apoi vireaza inapoi. Reflexul (stupid) l-a facut sa traga de volan stanga, fara sa realizeze ca, de fapt, intra exact in el.


#8
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,152
  • Înscris: 27.07.2006

View Postdan1980_25, on 23 august 2022 - 16:53, said:

Apoi nu inteleg ce cautau aia din Bucuresti pe la Cotorca daca mergeau spre mare. Faceau un ocol prin zone defavorizate?
Fusesera in vizita la niste rude din zona.

#9
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Nu avea ce să evite mașina alba, mașina neagra i-a ieșit cu viteza in față. O secundă sau două mai târziu și fiecare era pe drumul lui acum.

#10
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View PostEminescian, on 23 august 2022 - 17:02, said:

Da, vinovatia e clara, dar e surprinzator pentru mine ca soferul masinii albe isi da seama asa de tarziu ca celalalt n-o sa opreasca si e pe traiectorie de coliziune.

Cu o jumatate de secunda daca observa mai devreme asta accidentul era evitat.

Nu mai avea ce sa faca, decat sa traga de volan, sa piarda total controlul din cauza vitezei si sa zboare in decor, iar soferul vi-no-vat, care a zburat prin Stop ca prin branza, ar fi circulat linistit mai departe, probabil fara ca macar sa opreasca. Reactia lui a fost corecta, drept dovada nimeni din acea masina nu a patit nimic.

Quote

Nu pot spune ca eram prieteni, dar ne-am intalnit in cercuri comune de cateva ori. Tatal mi-a lasat impresia unui om echilibrat. Ce-o fi fost in capul lui? N-a vazut semnul "Stop"?
Mare pacat de cei doi copii ramasi fara mama, mare pacat de moartea mamei...iar daca scapa, tatal probabil va face inchisoare.

Daca nu era baut, nu are de ce sa faca inchisoare. Judeand dupa urma de cap din parbriz, de pe partea pasagerului, trag concluzia ca doamna, dintr-un motiv sau altul, nu purta centura in acel moment. Multe decizii gresite in masina aceea...

Edited by Bob493, 23 August 2022 - 17:34.


#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostEminescian, on 23 august 2022 - 17:02, said:

Da, vinovatia e clara, dar e surprinzator pentru mine ca soferul masinii albe isi da seama asa de tarziu ca celalalt n-o sa opreasca si e pe traiectorie de coliziune.

Cu o jumatate de secunda daca observa mai devreme asta accidentul era evitat.

View Postpersona695, on 23 august 2022 - 17:23, said:

Nu avea ce să evite mașina alba, mașina neagra i-a ieșit cu viteza in față. O secundă sau două mai târziu și fiecare era pe drumul lui acum.

Oricum masina alba avea viteza mult prea mare ca sa poata evita sau ocoli tragedia.Nici sa fi vrut n-ar fi reusit. Si totusi, chiar daca vinovar 100% cel care nu a dat prioritate, este vorba de localitate, unde 50km/h este limita maxima. Nici unul dintre cei doi nu au respectat acest lucru.
Ca si comparatie se poate vedea cum se deplaseaza cel depasit fata de masina alba. Parca sta pe loc.
Pacat.

#12
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Eu cand zic ca trebuie inaltatoare pe sosea sa n-o mai arda lumea cu 100 prin localitati. Sau camere care sa masoare viteza medie pe sectoare de drum. Daca ai pus la intrare si la iesire din localitate camere din astea, merg toti ca mieluseii cu 50 sa nu le vina amenda acasa.

Ala nu era accident cu morti la 50 la ora.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
oribil accident, cu totii avem momente cu orbul gainii dar aici urmarile au fost groaznice.
Ce e surprinzator e ca persoana din dreapta a murit, fix opus locului unde a avut loc impactul.
Ma intreb daca ar avea sens limitatoare de viteza denivelate inainte de fiecare STOP din tara asta. Asa macar ai vedea cocoasele colorate, asa cum e la bulgari, de exemplu.

#14
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postabac, on 23 august 2022 - 17:36, said:

Sau camere care sa masoare viteza medie pe sectoare de drum. Daca ai pus la intrare si la iesire din localitate camere din astea
A fost in discuție la un moment dat și concluzia a fost că nu poți îngrădi dreptul romanului de a circula cum vrea ... lui. Deci nu vor fi în timpul vieții noastre.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Și pe lângă oraș pe aici e o intersecție unde se murea pe capete, tot asa, doua drumuri cu prioritate neclara. Pana au pus autoritățile niște limitatoare de viteza, de ori rupi masina pana la intersecție, ori oprești. Dacă nu treci cu treapta 1 ești fript. Nu a mai murit nimeni.
Interesant e ca  s-au chinuit inițial cu tot felul de vibratoare, zeci de semne cât casa, lumini, degeaba. Parca erau invizibile.

#16
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
Mașina albă avea înainte de intersecție un indicator de avertizare, aș fi curios ce indica și cu ce viteză avea dreptul sa pătrundă în intersecție (având prioritate).

#17
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
ma gandesc si ca poate l-a vazut, dar a zis ca nu are cum sa ajunga pana trece el, se si vede ca aproape trecuse intersectia, dar cel cu alba avea viteza mare si a tras si fix invers de volan si asta a fost.

#18
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostSidorin, on 23 august 2022 - 17:51, said:

Mașina albă avea înainte de intersecție un indicator de avertizare, aș fi curios ce indica și cu ce viteză avea dreptul sa pătrundă în intersecție (având prioritate).
Am pus eu mai sus: urma o trecere pentru pietoni.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate