Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Adezivi polistiren - spray, sau saci cu pulbere

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Imi spune si mie cineva va rog, daca pentru adezivul de polistiren sunt mai ok variantele de spray cu spuma poliuretanica adeziva (CT84, Den Braven, Bison, Moment, etc) sau sacii cu pulbere (Adeplast Polistirol Premium, Ceresit Thermo Universal, Primus, Mapei, Sika, etc)?  Si care v-a lasat o impresie mai buna?

https://www.dedeman....listiren/c/3354

https://www.emag.ro/..._objectivesdesc

Dar urmatorii adezivi atat de ieftini, la circa 13 lei (tot 25 kg), de la magazine consacrate totusi?

https://www.hornbach...-25-kg/8671008/

https://www.leroymer...dat-25-kg/72340

Si inca ceva: toti adezivii de polistiren expandat merg si la extrudat?

View Postarg, on 25 februarie 2018 - 12:09, said:


In videoul cu Ceresit CT84 nu mi se pare ok faptul ca mai trebuie puse apoi si dibluri.

Multumesc!

Edited by Laur-, 23 August 2022 - 12:53.


#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Pai depinde, de la lucrare la lucrare. Una e sa lipesti eps pe suport mineral, alta xps pe suport bituminos.
Una e sa lipesti pe zid, alta e pe gips carton. Una e la eterior alta la interior.
Asadar, ori zici concret ce lipesti ori studiezi cu atentie fisele tehnice.

Quote

toti adezivii de polistiren expandat merg si la extrudat?
NU

#3
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Am uitat sa precizez. As vrea sa lipesc pe exteriorul placilor de beton de 2 cm ale unui balcon de apartament (sub pervaz). Si am niste placi de extrudat relativ subtire, cred ca de 3 cm, dar care cred ca mi-ar fi suficient urmarind in primul rand sa nu mai radieze caldura in interiorul balconului, expus pe sud-vest, inchis cu tripan, deci in special pentru soarele care vara incinge pe interior placile, deci mai putin pentru iarna.

Edited by Laur-, 23 August 2022 - 13:17.


#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
PT aceasta lucrare foloseste spuma de polistiren.

#5
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007

View PostAdm, on 23 august 2022 - 13:19, said:

PT aceasta lucrare foloseste spuma de polistiren.

Multumesc!

Ma incurca faptul ca exista si adeziv pentru polistiren, la tub, dar care nu contine spuma si un fel de silicon (Bison sau Moment), dar si adeziv tot pentru polistiren si tot la tub, dar care contine spuma poliuretanica.

Si deasemeni, exista tuburi cu spuma poliuretanica, atat pentru dat contur de izolare la montarea ferestrelor termopan, cat si pentru lipit polistiren. Este vorba de acelasi produs? Sunt aceleasi? Adica la montajul ferestrelor se pune spuma adeziva pentru polistiren sau aceea este altfel de spuma, dar tot poliuretanica?

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,500
  • Înscris: 16.03.2007
tu vorbesti acolo de produse diferite. tie iti trebuie adeziv poliuretanic pentru polistiren
nu spuma poliuretanica folosita la goluri si montaj, nu adeziv tip silicon folosit la interior pentru lipirea profilelor de polistiren.

Edited by laffin, 23 August 2022 - 14:17.


#7
danpromfx

danpromfx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 27.07.2017
E alt tip de spumă. Spuma adeziv expandează mai puțin și așa cum zice și numele, are și rol de adeziv. Să vezi pentru ce tip de material este, există diferite feluri pe piață, pentru zidărie, polistiren, vată... dar CT84, e bună pentru termoizolații, dacă asta vrei să cumperi.
Cealaltă este spumă de montaj, practic umpli un gol.

Un lucru de care să ții cont dacă vrei să lipești polistirenul cu spumă adeziv, este că suprafața pe care lipești trebuie să fie plană, pentru că nu poți corecta abaterile.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Produsele fac acelasi lucru, dar depinde de caltitate:

1. pt suprafete mici, gen ce faci tu sau pt podele, se foloseste spay cu spuma adeziv pt polistiren.
2. pt elemente de design de polistiren folosesti siliconul de polistiren
3. pt izolatia exterioara, folosesti adeziv de polistiren

#9
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
CT84 este perfect pentru ceea ce vrei tu sa faci. Spor!

#10
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Va multumesc tuturor. Nu cred ca mi-as fi dat seama ca exista o spuma care expandeaza mai mult si izoleaza, dar si o spuma care expandeaza mai putin si lipeste.

La CT84 producatorul scrie: Timp de formare a crustei / Timp de lucru / Timp de uscare ~ 10 minute.
Intr-un review cineva spune ca trebuie asteptat 8 minute intre aplicarea spumei pe polistiren si punerea in contact a polistirenului pe perete. Este corect asa? Metoda asta stiu ca se aplica la solutie de cauciuc / prenadez.

Parca nu as vrea CT84 deoarece in video de prezentare se arata ca dupa folosirea lui, urmeaza gaurirea si punerea diblurilor, iar eu as vrea unul suficient de lipicios incat sa ramana pe pozitie si fara dibluri. Gasesc altceva mai bun?

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cu ct84 am lipi glafurile, mers perfect. le-am pus pe pozitie, cu niste pene sub ele. dat cu spuna pus glafu peste si pe glaf sticle de apa de 5litri.

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Lipesti cu CT 84 si nu mai pui niciun diblu. Garantez eu ca nu le mai desprinzi decat rupte.
Fa mai intai o proba. Lipeste o bucata si lasa o zi, apoi incearca sa desprinzi. Ne spui rezultatul.
Spor!

#13
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010

View PostLaur-, on 23 august 2022 - 13:09, said:

Am uitat sa precizez. As vrea sa lipesc pe exteriorul placilor de beton de 2 cm ale unui balcon de apartament (sub pervaz). Si am niste placi de extrudat relativ subtire, cred ca de 3 cm, dar care cred ca mi-ar fi suficient urmarind in primul rand sa nu mai radieze caldura in interiorul balconului, expus pe sud-vest, inchis cu tripan, deci in special pentru soarele care vara incinge pe interior placile, deci mai putin pentru iarna.
Am lucrat cu den braven  Este super bun.  lipit pe casa beton fara dibluri  Am acum 12 ani fara probleme

htadeziv-poliuretanic-pentru-polistiren-pistol-den-braven-750-ml-galben-cu-expandare-redusa-si-intarire-in-prezenta-umezelii-pu369974/pd/DJ5CY1BBM/###graph_profiled_similar_a_1_4&provider=rec&recid=rec_49_b7e593bff88a698b97edc8717cb8649b9bea043101a21bf663b4cb80a98a6a71_1661416593&scenario_ID=49

https://s13emagst.ak...9C3E2E39AE6F62B

da pe imagine si vezi tubul

#14
Laur-

Laur-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 24.01.2007
Folosit CT84, cumparat si un pistol Yato. Pare ca a lipit foarte bine. Voi vedea mai exact la rafale puternice de vant.
Conform reclamei, pistolul se curata cand se goleste si se inlocuieste tubul de spuma, daca este bine insurubat in filet.
Va multumesc tuturor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate