Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pistoane chepeng - de care, de unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Salutare, doresc sa fac un chepeng de 160 x 110 cm la beci, din cornier placat probabil cu ?OSB? si pe urma cu gresie lipita cu adeziv flexibil(probabil CM25). Ceva in genul acesta, dar de dimensiunile mentionate mai sus si cu deschiderea pe latura lunga. Da, as putea sa cumpar pentru dimensiunea mea doua astfel de bucati de la Dede, dar nu ma incanta ideea de a avea doua usi, iar pretul e cam piperat la ei.

Intrebarea mea este: ce tip de pistoane sa folosesc, cate bucati si ce dimensiuni / câți N? Concret, de unde le pot cumpara? Imi puteti da niste exemple online?
Cum as putea calcula cate am nevoie si de care dimensiuni, in functie de kilogramele chepengului?
Doresc o deschidere/inchidere usoara si lenta iar chepengul sa poata ramane in pozitia deschis la 90 de grade.

#2
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
De ce nu iei unul gata facut, care include si pistoanele si mecanism de blocare pe verticala? In plus, unele sunt special concepute sa poata fi placate dupa dorinta, eu am unul de la Hago Deck, gasesti variante aici.

LE: N-ai specificat bugetul dar oricum se gasesc variante pentru toate buzunarele respectiv se pot face pe comanda pentru orice dimensiune. O poza:

Attached File  Hagodeck.jpg   495.24K   56 downloads

Edited by AWE, 23 August 2022 - 12:16.


#3
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Pai ... chiar asa am inceput postarea, am explicat de ce nu imi iau unul gata facut. Pentru ca si cele de la Dede mi se pareau foarte scumpe, plus ca nu gasesc marimea necesara. La cele prezentate de tine, un capac de marimea "► Dimensiune exterioara capac: 113,5 x 113,5 cm" e 6.146,00 Lei, FARA sistem de ridicare. Intr-adevar, e etans aer/apa, dar nu ma intereseaza acest aspect.
Iar cu sistem de ridicare, cel mai ieftin gasit de mine pe site-ul recomandat de tine e acesta: ► Dimensiune exterioara capac: 75,2 x 83,8 cm cu 19.016,00 RON Posted Image
Nu te supara, dar de banii aia imi fac un al doilea beci si le fac o usa din scanduri Posted Image

#4
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
Ma gandesc ca mai sunt si alte firme care iti pot face un capac de vizitare cu ridicare asistata, la preturi mai umane Posted Image La mine a fost un pic speciala situatia, beciul se afla sub terasa iar accesul e undeva spre marginea ei, fiind extrem de vizibila zona nu se putea merge decat pe ceva care sa se integreze perfect, exclus improvizatii si oricum costul a fost inclus in pretul casei, nu am platit extra pentru asta. Preturile sunt mari dar capacul ala are vreo 200+ kilograme (cu tot cu sapa si covorul de piatra) si e facut din inox gros cu garantie lifetime.

Alternativ, ai putea suna la astia, sa vezi ce preturi iti propun.

#5
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
Repet, am intrebat ce tip de pistoane sa folosesc, chepengul il pot face si eu. De ajutor mi-ai fi daca ai pune o poza la scrisul de pe pistoanele tale, poate le gasesc online!
Chepengul meu estimez ca va avea aprox 100-150Kg, sper ca nu gresesc.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 AWE, on 23 august 2022 - 12:12, said:

De ce nu iei unul gata facut, care include si pistoanele si mecanism de blocare pe verticala? In plus, unele sunt special concepute sa poata fi placate dupa dorinta, eu am unul de la Hago Deck, gasesti variante aici.

LE: N-ai specificat bugetul dar oricum se gasesc variante pentru toate buzunarele respectiv se pot face pe comanda pentru orice dimensiune. O poza:

Hagodeck.jpg
pare fain capacu ala dar e incomplet, ii mai trebuiau niste rigidizari pe tabla aia, cum e rama inca 1 sau 2 prifile. + pistonul mai aproape de margine.

p.s. daptul ca e zincat e un mare plus, dar gaurile de zincare sunt date aiurea.

#7
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
La mecanism de blocare nu m-am gandit, vad ca cel din exemplul meu nu are asa ceva, iar cel de la @AWE are. Proabil, daca pun pistoane adecvate, nu va mai fi nevoie? Odata ridicat la 90 de grade, tot chepengul se sprijina pe balamale, fiind o forta foarte mica ce exercita asupra pistonului .. parerea mea.
Oricum, asta nu e atat de important, daca se ridica la 90 de grade e ok, ceva pentru blocat tot improvizez eu.

#8
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005
@arg: rigidizarile nu se vad, sunt niste bare sudate in interiorul partii de sus (cuva) dar acum nu se vad, sunt acoperite de sapa de sub pietrele alea, oricum aia nu e tabla, are 5mm grosime. Nu inteleg de ce e zincat dat fiind ca e inox oricum dar ma rog, nu ma bag, or fi stiind ei ceva. Gaurile alea au rolul de a putea ridica/desprinde capacul in cazul in care se intepeneste in rama, sunt niste suruburi cu care vine si care se strang progresiv pana se degajeaza monstrul Posted Image

@RazvIy: uite si po poza cu scrisul de pe pistoane:

Attached File  piston.jpg   313.57K   31 downloads

Edited by AWE, 23 August 2022 - 13:21.


#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Razvy, nu e nevoie de mecanism de blocare. Odata ce centrul de greutate trece de axa (fortelor) pistonului, nu mai cade.

 AWE, on 23 august 2022 - 13:13, said:

Nu inteleg de ce e zincat dat fiind ca e inox oricum dar ma rog, nu ma bag, or fi stiind ei ceva.
Si mie mi se pare zincat - petele alea sunt de la zinc. Nu cred ca e inox. Inoxul e lucios uniform.

 AWE, on 23 august 2022 - 12:46, said:

Alternativ, ai putea suna la astia, sa vezi ce preturi iti propun.
La astia plateam 500 de euro doua drumuri Cosminele-Tulcea - unul pt masuratori, unul pt livrare.

Edited by viotl, 23 August 2022 - 13:19.


#10
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
500€ doar drumul? Veneau cu avionul privat? Inseamna ca ei faceau bani din transport atunci! Posted Image

@AWE - mersi, deci la tine sunt doua pistoane de 900N fiecare. De greutatea spusa de tine esti sigur? 200Kg ? Ca sa-mi pot face o idee precisa.

#11
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 RazvIy, on 23 august 2022 - 13:11, said:

La mecanism de blocare nu m-am gandit, vad ca cel din exemplul meu nu are asa ceva, iar cel de la @AWE are. Proabil, daca pun pistoane adecvate, nu va mai fi nevoie? Odata ridicat la 90 de grade, tot chepengul se sprijina pe balamale, fiind o forta foarte mica ce exercita asupra pistonului .. parerea mea.
Oricum, asta nu e atat de important, daca se ridica la 90 de grade e ok, ceva pentru blocat tot improvizez eu.
Da, m-am uitat mai cu atentie.
Sa ne gandim ca mama prostilor e tot timpul gravida... si nu stii cum trece unul pe la tine prin curte. Sistemul ala de blocare cred ca e necesar, si pare simplu de facut.

 RazvIy, on 23 august 2022 - 13:28, said:

500€ doar drumul? Veneau cu avionul privat? Inseamna ca ei faceau bani din transport atunci! Posted Image

@AWE - mersi, deci la tine sunt doua pistoane de 900N fiecare. De greutatea spusa de tine esti sigur? 200Kg ? Ca sa-mi pot face o idee precisa.
Nu stiu daca am timp sa ma uit cu atentie si sa si raspund, dar daca te doare tare poate imi gasesc timp... am si eu un proiect asemanator.
Newtonii de la piston sunt importanti, dar nu numai - trebuie sa te gandesti ca acolo e parghie,si, cum a zis Archimede(parca? :D ), "dati-mi un punct de sprijin si rastorn pamantul", asa de importante sunt marimile suportilor pistonului - care alcatuiesc parghia. Atentie mare.

#12
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
La mine, intrare in beci e dintr-o anexa, usa ridicandu-se spre un perete. Deci nu poate trece nimeni pe acolo, prin spatele ei. Oricum, la asta nici nu ma gandesc acum, ceva improvizatie se poate face oricand, asta nu e problema. Din cate observ, pistoane de 900N se folosesc la paturi, la ridicare.

Ce am gasit acum, in timp ce cautam detalii despre pistoane de 900N:
1. piston 900N care ridica o greutate de 90Kg
2. piston 1150N care ridica o greutate de 115Kg
Astfel de informatii am nevoie! Ma gandesc ca toate pistoanele de 900N ridica 90Kg, nu ? Informatia am gasit-o aici, nu stiu cat de sigura e ...

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 AWE, on 23 august 2022 - 12:46, said:

...
culoare si textura e de otel zincat.
la 30mm tot tabla e. ma rog, tabla groasa, dar tot tabla, adica material care vine placa nu profil.

Edited by arg, 23 August 2022 - 13:37.


#14
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 RazvIy, on 23 august 2022 - 13:28, said:

De greutatea spusa de tine esti sigur? 200Kg ? Ca sa-mi pot face o idee precisa.

Greutatea e 190kg fara umplutura, acum depinde cu ce il umpli, la mine e sapa si covor din piatra, deci inca vreo 20-30kg as zice.

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 RazvIy, on 23 august 2022 - 13:28, said:

500€ doar drumul? Veneau cu avionul privat? Inseamna ca ei faceau bani din transport atunci! Posted Image

@AWE - mersi, deci la tine sunt doua pistoane de 900N fiecare. De greutatea spusa de tine esti sigur? 200Kg ? Ca sa-mi pot face o idee precisa.
1000 de lei, acu 2 ani - un drum. Deci, 200 si un pic de euro.

Tipul parea foarte ok, dar 500 euro nu cresc in gradina.... nu il condamn, e normal. Probabil ca nici eu n-as merge pana acolo pentru mai putin! :D

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 RazvIy, on 23 august 2022 - 13:36, said:

...
la pistoane conteza bratul de parghie.
distanta de la capac pana la punctul in care se fixaza pistonul pe rama ( in cazul de fata vrea 10cm pe verticala)

Edited by arg, 23 August 2022 - 13:40.


#17
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 11.02.2020
@viotl, ma doare tare! :)
@arg: in legatura cu marimea/lungimea pistoanelor, cum ma gandeam eu sa fac: sa caut niste date - gen cele de mai sus: 900N pt 90KG, sa cumpar pistoanele si la montare, improvizez cu suportii/ distanta de montare fata de balamale, pana iese ceva ..
Asta, desigur, daca nu gasesc raspunsuri exacte la datele problemei aici Posted Image

@AWE - Ms de info!

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 RazvIy, on 23 august 2022 - 13:36, said:

La mine, intrare in beci e dintr-o anexa, usa ridicandu-se spre un perete. Deci nu poate trece nimeni pe acolo, prin spatele ei. Oricum, la asta nici nu ma gandesc acum, ceva improvizatie se poate face oricand, asta nu e problema. Din cate observ, pistoane de 900N se folosesc la paturi, la ridicare.

Ce am gasit acum, in timp ce cautam detalii despre pistoane de 900N:
1. piston 900N care ridica o greutate de 90Kg
2. piston 1150N care ridica o greutate de 115Kg
Astfel de informatii am nevoie! Ma gandesc ca toate pistoanele de 900N ridica 90Kg, nu ? Informatia am gasit-o aici, nu stiu cat de sigura e ...
mmmmm.... ba, da chiar toti v-aț imbatat la lectia aia in clasa a VI-a... Posted Image
Forta [N] = masa [kg] x acceleratia [m/s2]
1N=1kgx1m/s2
Forta de greutate data de un corp cu masa de 1 kg = 1kg x acceleratia gravitationala 10m/s2=10 Newtoni. Deci, 900 Newtoni ridica 90 kg. Corect. DAR, ATENTIE MARE, CAND RIDICA DIRECT! La chepeng trebuie sa calculezi efectul parghiei. Imagineaza-ti ca, in vulcanizarile vechi, un om cu greutatea de 90 de kg ridica o masina de 1800 de kg!

 RazvIy, on 23 august 2022 - 13:42, said:

improvizez cu suportii/ distanta de montare fata de balamale, pana iese ceva ..
Improvizezi o lula. Calculezi! Ia manualul de fizica de la pitzusii tai, scrie acolo. Am uitat.... Posted Image Posted Image  Posted Image

 arg, on 23 august 2022 - 13:39, said:

la pistoane conteza bratul de parghie.
distanta de la capac pana la punctul in care se fixaza pistonul pe rama ( in cazul de fata vrea 10cm pe verticala)
cam asa, mai simplu... Posted Image mersi, @arg.

Edited by viotl, 23 August 2022 - 13:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate